پاداش سومی آسیا حق کی روش است، یک آقا کل فوتبال را به هم ریخته!

به گزارش یزد بلاگ، به گزارش خبرنگاران، محمود اسلامیان از جمله مدیران فدراسیون فوتبال بود که بعد از جدایی کارلوس کی روش و مشکلاتی که مارک ویلموتس برای فوتبال کشورمان ایجاد کرد، صادقانه اعتراف کرد از دست دادن کی روش اشتباه بزرگی بوده است. وی همیشه یکی از حامیان کی روش بوده و ارتباط خوبی با این مربی پرتغالی داشت. اسلامیان حتی مامور اصلی مذاکره با کی روش برای تمدید قراردادش در جام ملت های آسیا برای 6 ماه بود؛ قراردادی که این روزها یکبار دیگر خبرساز شده و بند 200 هزار دلاری پاداش کی روش در صورت سوم شدن در جام ملت ها در آن گنجانده شده بود.

پاداش سومی آسیا حق کی روش است، یک آقا کل فوتبال را به هم ریخته!

کی روش با استناد به همین بند - باوجود اینکه عنوان سومی در جام ملت ها وجود نداشت- به فیفا شکایت کرد و رای فدراسیون جهانی را گرفت. فدراسیون هم روز گذشته خاطرنشان کرد از کی روش به دادگاه حکمیت ورزش (CAS) شکایت می نماید.

اسلامیان در تبادل نظر با خبرنگاران، مجدداً از کارلوس کی روش حمایت کرد و این پاداش را حق او دانست. عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال همچنین به خبر حذف نام کی روش از مجموعه پک واکنش نشان داد و تاکید نمود خبر حضور استراماچونی در تیم ملی کذب محض است.

وی در بخشی از صحبت هایش به فردی اشاره نمود که با حضور در فدراسیون و سپس یک باشگاه، کل فوتبال ایران را به هم ریخته است و از دستگاه های نظارتی خواست به اقدامات این فرد ورود کند.

مشروح تبادل نظری اسلامیان در ادامه می آید:

* خبرنگاران - فدراسیون فوتبال ایران چند روز پیش خاطرنشان کرد که خواستار میزبانی جام ملت های 2027 آسیا است. چقدر فکر می کنید کشورمان آمادگی میزبانی از این رویداد را داشته باشد؟

- محمود اسلامیان: این اقدام مثبتی از سوی فدراسیون فوتبال بود که ان شاءالله به ثمر برسد. در جریان جزئیات این درخواست نیستم چون دو هفته ای در فدراسیون حضور نداشتم ولی ورزشگاه های خوبی داریم که می توانیم جام ملت ها را میزبانی کنیم.

* یعنی ایران تا سال 2027 می تواند امکاناتش را در سطح جام ملت ها ارتقا بدهد؟

- بله می توانیم. ما کشوری هستیم که کارهای عظیم تری را هم انجام داده ایم. بالاخره باید از یک جا آغاز کرد. اینکه نمی گردد بگوییم شدنی نیست و هیچ کاری نکنیم. در حال حاضر ورزشگاه های خوبی در تبریز، اصفهان، خوزستان، مشهد و برخی دیگر از شهرها داریم. شاید نقایصی داشته باشند ولی به هر حال اصلاح آنها شدنی است.

* رقبای ایران برای میزبانی در جام ملت های آسیا عربستان، ازبکستان و قطر هستند؛ کشورهایی که امکاناتشان فوق العاده است.

- به هر حال باید کوشش کرد. از الان نمی گردد قضاوت کرد. کل کشور باید یاری نمایند. ایران یکی از امن ترین کشوهای منطقه است و از نظر زیربنایی هم آمادگی اش را دارد. باید کوشش کرد و تمام مسئولان و ارگان ها هم یاری نمایند.

* شما مذاکره نماینده اصلی با کارلوس کی روش برای تمدید 6 ماهه قراردادش بودید. این روزها بر سر بند قرارداد پاداش سومی در جام ملت ها جنجال زیادی شده و فدراسیون هم از کی روش به دادگاه CAS شکایت می نماید. چرا به این بند در قرارداد کی روش توجه نشد که جام ملت ها عنوان سومی ندارد؟

- اولاً باید بگویم کی روش یک مربی کاملاً بین المللی است. وقتی آقای تاج سکته نموده بود، خودم در ترکیه با کی روش برای تمدید 6 ماهه قراردادش تا جام ملت ها مذاکره کردم. اینکه یک مربی در این سطح حاضر گردد 6 ماهه قرارداد ببندد کار سختی است ولی ایشان لطف کرد و درخواستمان را بعد از دو، سه جلسه پذیرفت. هر مربی دیگری به جای کی روش برای جام ملت ها می آوردیم، هزینه اش بیشتر بود. او لطف کرد و برای 6 ماه قراردادش را تمدید کرد.

ما در جام ملت ها جزو چهار تیم برتر قرار گرفتیم که این یک مقدار ابهام دارد. فیفا نظرش این است که چهار تیم (صحبتش نیمه تمام می ماند) سرجمع اگر می خواستیم مربی تمام وقت دیگری را به خدمت بگیریم، می دانید چه هزینه ای می شد؟ کی روش چه قراردادی با ما بست؟ او با یک هزینه کمتر تمدید کرد. وقتی هم به کلمبیا رفت، قراردادش را دو برابر ایران بست. این پول مقابل زحمات کی روش عددی نیست.

* یعنی موافق شکایت از کی روش به دادگاه حکمیت ورزش نیستید؟

- اطلاعی ندارم فدراسیون فوتبال چه کاری انجام داده است. کی روش زحمت کشید و فوتبالمان را در آسیا بالا نگه داشت. دو بار متوالی به جام جهانی صعود کردیم. او فوق العاده بود. کمتر مدیر و مربی ای پیدا می گردد که هم مقتدر باشد و هم بازیکنان دوستش داشته باشند. کی روش هر دو ویژگی را داشت و به تیم ملی نظم مثال زدنی داده بود. برای همین پیروز بود. حالا هم چون فوتبال تعطیل است رسانه ها بحث استراماچونی را برای تیم ملی مطرح می نمایند.

* به بحث استراماچونی هم می رسیم. سئوال اصلی ام این است که آیا شما به کی روش حق می دهید که این پاداش را بگیرد؟

- من توضیحاتم را دادم. کی روش 6 ماهه آمد و کاری کرد که هیچ مربی دیگری نمی کرد. اگر هم قراردادش را تمدید نمی کرد، هزینه بیشتری روی دستمان می ماند. کی روش بعد از 15 سال تیم ملی را به جمع چهار تیم برتر جام ملت ها رساند. من نظر مسئولان دیگر فدراسیون و سیستم را نمی دانم ولی این حق کی روش است چون بیش از این مبالغ به ما خدمت کرد.

نگاه کنید ویلموتس چه هزینه ای تحمیل کرد. ویلموتس مربی خوبی بود ولی به فوتبال ایران نخورد؛ همانطور که کی روش خورد. نباید آدم هایی که خدمت نموده اند را نادیده بگیریم. با حضور کی روش فوتبالمان اعتبار بیشتری پیدا کرد، لژیونرهایمان بیشتر شدند، داستان های عجیبی که از تیم ملی به گوش می رسید مثل لگد زدن بازیکنان به بطری آب جمع شد. کی روش به احد الناسی اجازه نمی داد در تیم ملی از این رفتارها انجام بدهد.

بنده خودم 30 - 40 سال تجربه مدیریت دارم ولی از نحوه مدیریت کی روش لذت می بردم. او گاهی تا ساعت 2 بامداد بیدار بود و کار می کرد. این حرف ها در حق کی روش بی انصافی است. این مربی با اینکه اروپایی بود در اوج تحریم ها هم از ایران مقابل آن فشارهایی که وجود داشت، دفاع می کرد.

* کی روش در مصاحبه اخیرش اعلام نموده آقای اسلامیان و ساکت در دادگاه خداوند و دادگاه CAS طرفش هستند و حق را به او می دهند. آیا ممکن است به عنوان عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال کاری کنید که جلوی این شکایت گرفته گردد؟

- همانطور که گفتم در جریان اقدام فدراسیون نیستم. من فقط یک نفر از هفت نفر عضو هیات رئیسه هستم و نظرم را گفتم.

* شما بر خدمات کی روش تاکید دارید اما اخیراً در مجموعه پک تابلویی نصب شده که این مجموعه را حاصل خدمات مهدی تاج رئیس وقت فدراسیون فوتبال می داند. در واقع نام کی روش در مجموعه ای که از آن به عنوان میراثش یاد می کرد و حتی نام علی کفاشیان در آن دیده نمی گردد!

- من از این موضوع اطلاعی ندارم. اینکه روشن است پک حاصل زحمات کی روش بوده است. یکی از چالش های کی روش با فدراسیون هم همین بود. بله؛ فدراسیون وسایل را خرید و هزینه کرد اما کی روش مبدع و مبتکر این طرح بود. کسی که فشار می گذاشت و مدام پیگیری می کرد، کی روش بود. شاید اگر کی روش هم نبود این مجموعه ساخته می شد اما دیرتر و نه با این کیفیت.

* در خلال صحبت هایتان به خبر حضور آندره استراماچونی در تیم ملی اشاره نمودید. چقدر مذاکره فدراسیون یا اطرافیان فدراسیون با سرمربی سابق استقلال برای تیم ملی صحت دارد؟

- من از سال 1371 در فوتبال هستم و در بخش های مختلف کار نموده ام. مثلاً سپاهان را وابسته به مبارکه کردیم که امکانات عظیمی دارد. نزدیک به 30 سال در فوتبال هستم ولی گاهی اوقات می خوابیم و صبح که بیدار می شویم، آدم هایی را در فوتبال می بینیم که هیچکس نمی داند از کجا آمده اند و چه کسی آنها را آورده. آنها یکباره به فدراسیون می آیند و با همان سرعت در یک باشگاه مشغول به کار می شوند؛ کسی که ایران نبوده ولی کل فوتبال را به هم می ریزد.

* منظورتان چه کسی است؟

- اسم نمی آورم چون دست به شکایت این فرد هم خوب است. هر اتفاقی می افتد زیر سر این آقا است. او هیچ کجای فوتبال نبوده اما آمد و فدراسیون فوتبال را به هم ریخت. سپس به یک باشگاه رفت و کلی دعوا و درگیری راه انداخت. الان هم این بحث استراماچونی و تیم ملی را راه انداخته است. از دستگاه نظارتی که به همه چیز سرک می کشد خواهش می کنم به این موضوع هم ورود نمایند و ببینند این فرد از کجا آمده است.

کشور ما الان احتیاج به آرامش دارد. در تحریم هستیم و صدها رسانه معاند کار می نمایند تا مردم را ناامید نمایند ولی کسانی مثل این فرد از درون همه چیز را به هم می ریزند. باید شک کرد. کاش دستگاه های نظارتی آنالیز نمایند این فرد از کجا آمده است و با کدام رزومه. خبرهای دروغی درباره تیم ملی می دهند که هم بازیکن و هم سرمربی و هم طرفداران را به هم می ریزد. خبر حضور استراماچونی در تیم ملی کذب محض است. گاهی یک خبر 20 یا 30 درصد درست است ولی خبر حضور استراماچونی در تیم ملی صد درصد کذب است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1202

به "پاداش سومی آسیا حق کی روش است، یک آقا کل فوتبال را به هم ریخته!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاداش سومی آسیا حق کی روش است، یک آقا کل فوتبال را به هم ریخته!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید