آشنایی با انواع سیستم های فرمان خودرو (ساده، هیدرولیک و برقی)

به گزارش یزد بلاگ، فرمان های خودرو در سه مدل دستی، هیدرولیک و برقی درون بازار وجود دارند که آشنایی با هر یک از این سیستم های فرمان خودرو می تواند به شما در خرید یک ماشین کمک شایانی بکند.

آشنایی با انواع سیستم های فرمان خودرو (ساده، هیدرولیک و برقی)

کافی است سوار یک ماشین شده و کمی با آن رانندگی کنید. یکی از اولین چیزهایی که می توانید در مورد آن نظر بدهید، کیفیت فرمان آن ماشین است. راحتی در کنترل و هدایت ماشین و گردش در پیچ ها چیزی نیست که احتیاج به دانش آنچنانی داشته باشد. اما یکی از مواردی که شاید بهتر است کمی در مورد آن بدانید، آشنایی با سیستم های مختلف فرمان در ماشین های سواری است. در این مقاله با زبانی ساده می خواهیم 3 سیستم مختلف فرمان را به شما معرفی کرده و نقاط قوت و ضعف هر کدام را توضیح دهیم.

سیستم فرمان به زبان ساده

سیستم چرخش فرمان ماشین به خصوص فرمان های قدیمی ساختار بسیار ساده ای دارد و حتی می توانیم آن را متشکل از چند میله و چرخنده ساده بدانیم.

در یک نگاه ساده ما می توانیم مربع درون تصویر بالا را محل اتصال میله فرمان به سیستم هدایت چرخ ها بدانیم که صرفا کاری که برعهده دارد، تبدیل حرکت دورانی فرمان به حرکت افقی همانند آن چیزی است که در تصویر زیر مشخص است.

به همین سادگی وقتی شما فرمان ماشین را در روبروی خود می چرخانید، این چرخش از طریق اتصالات مربوطه به حرکت افقی تبدیل شده و منجر به پیچ خوردن لاستیک های ماشین و فرمان پذیری آن می شود.

سیستم های اولیه فرمان جزییات آنچنان بیشتری از تصوایر نشان داده در خود نداشتند و برای همین معمولا فشار گردش چرخ ها به راحتی درون فرمان و خستگی دست راننده احساس می شد. در این سیستم ها چرخ ها صرفا با نیرویی که راننده به فرمان ماشین وارد می کند هدایت می شوند و برای همین به آن ها سیستم فرمان دستی هم می گویند. برای مثال می توانیم به فرمان پیکان بار اشاره کنیم که این ماشین همچنان در جاده های ایران در حال تردد است!

انواع سیستم فرمان خودرو

همان گونه که اشاره هم کردیم در یک حالت کلی ما دو نوع سیستم فرمان دستی و غیر دستی داریم که در حالت دوم همانند فرمان های هیدرولیک و برقی، سیستم جداگانه ای درون ماشین برای کمک به راننده و راحت تر کردن عمل هدایت ماشین وجود دارد. با توجه به این که سیستم فرمان دستی به خصوص آن مدل هایی که روی ماشین های سواری نصب می شدند تفاوت آنچنانی با تصاویر نشان داده شده در بالا ندارند، ما از توضیح این گونه سیستم های فرمان خودرو عبور می کنیم.

فرمان هیدرولیک

در این فرمان ها با استفاده از یک پمپ و مقداری تجهیزات دیگر سعی می کنند با فشار روغن عمل گردش فرمان توسط راننده را راحت تر کنند. مثلا اگر شما بخواهید فرمان را یک سمت بچرخانید، این سیستم فعال شده و نیروی لازم برای این کار را به مقداری کاهش می دهد.

البته صرفا موضوع راحت تر شدن چرخش فرمان در این جا مطرح نیست و با کمی تجربه این گونه سیستم ها خواهید فهمید که کنترل ماشین در سرعت ها و شرایط های مختلف هم راحت تر صورت می گیرد. البته این یک واقعیت است که ما امروزه هم در ماشین های بی کیفیتی همانند پراید سیستم فرمان هیدرولیک داریم و هم در ماشین هایی که بعضا قیمت هایی بالای 100 میلیون تومان دارند. برای همین طبیعی است که صرفا به نام هیدرولیک بودن فرمان، نمی توان تمامی جنبه های مثبت چنین سیستمی را برای ماشین در نظر گرفت.

البته چنین سیستم هایی بدون ایراد نیستند و به خصوص در مدل های ساده آن، به دلیل اتصال مستقیم به موتور و دریافت نیرو از آن، منجر به کاهش راندمان ماشین و موتور آن بعضا تا 5 درصد می شود. مشکل دیگر این سیستم های فرمان خودرو این است که حتی در یک جاده صاف که فرمان هیچ کاری انجام نمی دهد هم سیستم درگیر و فعال است و برای همین همواره یک بار اضافی روی موتور ماشین داریم. تمامی این ها را هم می توانیم در کنار این مسئله بگذاریم که همانند تمامی پمپ های هیدرولیک، نشتی روغن وکثیف کاری های مرتبط با آن هم می تواند نکته منفی چنین سیستم هایی باشد به خصوص در شرایطی که با یک ماشین بی کیفیت طرف باشیم.

فرمان الکتروهیدرولیکی

این فرمان نسخه پیشرفته تر فرمان هیدرولیکی است و در آن صرفا با به کار گیری یک موتور برقی سعی شده اتصالات تسمه ای بین موتور و پمپ روغن قطع شده و فرمان نیروی مورد احتیاج پمپ را صرفا از طریق موتور برقی تامین کند. برای همین مشکل اساسی فرمان های هیدرولیک یعنی اتلاف توان موتور در چنین سیستمی وجود ندارد ولی غالبا موارد دیگر از جمله فضای زیادی که این گونه فرمان ها برای نصب احتیاج دارند در جای خود باقی است. امروزه معمولا می توان مدل هایی از فرمان های الکتروهیدرولیک را مشاهده کرد که با به کارگیری سنسورهای مناسب مشکل فعال بودن دائمی فرمان های هیدرولیک را هم حل کرده اند.

فرمان برقی

این فرمان ها که حدودا از سال 1993 پای آن ها به صورت عملی به صنعت خودروسازی باز شده، تقریبا تمامی عیب های فرمان های هیدرولیکی را پوشش داده است. در این گونه سیستم ها با کوچک شدن سیستم فرمان ماشین و حذف پمپ و تجهیزات مرتبط با آن، نه تنها دیگر خبری از کثیف کاری های احتمالی گذشته نیست، بلکه دست سازندگان برای نصب آن درون خودرو هم بازتر از گذشته است.

در این سیستم همانند فرمان های الکتروهیدرولیک از یک موتور برقی استفاده می شود با این تفاوت که این موتور برقی به جای تامین انرژی مورد احتیاج پمپ، خود وظیفه کمک به راننده در چرخش فرمان را برعهده دارد. در این فرمان ها با استفاده از یک سنسور چرخش فرمان تشخیص داده می شود تا این گونه از کار کردن سیستم در مواقعی که به آن احتیاج نداریم، همانند آن چه در جاده های صاف رخ می دهد جلوگیری کند. برای همین چنین سیستمی بسیار کم مصرف تر از نمونه های قبلی خود است. البته درصورتی که مسئله ای برای بخش برقی فرمان پیش بیاید، سیستم امنیتی عمل کرده و فرمان را به صورت کاملا دستی در اختیار شما قرار می دهد. پس از این لحاظ مسئله ای بابت برقی بودن سیستم فرمان وجود ندارد.

تفاوتی که در بین مدل های مختلف فرمان برقی وجود دارد، در قرارگیری محل موتور الکتریکی آن است که در ماشین های سبک سواری معمولا مکان آن روی ستون فرمان و یا دنده شانه ای خودرو است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با خودروهای آینده و تکنولوژی منحصر بفرد آن ها

گروه تکنولوژی خبرنگاران

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: setare.com
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3194

به "آشنایی با انواع سیستم های فرمان خودرو (ساده، هیدرولیک و برقی)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با انواع سیستم های فرمان خودرو (ساده، هیدرولیک و برقی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید