7 اختلال پزشکی که هم نعمت اند هم مصیبت

به گزارش یزد بلاگ، بسیاری از ما از اینکه هنگام ترس حالتی مانند فلج شدن پیدا می کنیم بیزاریم و آرزویمان این است که از هیچ چیزی ترس نداشته باشیم؛ و برخی هایمان هم دل مان می خواهد که در برابر حس درد مصون باشیم و هرگز هیچ دردی را احساس نکنیم. اما باید مراقب آرزوهایمان باشیم، چرا که این ابرقدرت ها واقعاً وجود دارند، اما اغلب به شکل یک مشکل نادر و مزمن.

7 اختلال پزشکی که هم نعمت اند هم مصیبت

در ادامه از 7 مشکل عجیب و نادر پزشکی خواهیم گفت که افراد مبتلا به آن ها شاید منحصر به فرد و رشک برانگیز به نظر برسند، اما زندگی با این مسائل می تواند ناخوشایند و حتی خطرناک باشد.

1- اشک کریستالی

در این حالت کریستال های سفتی در قرنیه، بخش شفاف و جلویی چشم انباشته می گردد. این یکی از نشانه های یک اختلال نادر ژنتیکی است که بافت ها و اندام های مختلفی از بدن را تحت تأثیر قرار می دهد، از جمله: کلیه ها، ماهیچه ها، کبد، پانکراس، مغز و البته چشم ها؛ و بدتر آنکه اگر به این مشکل رسیدگی نگردد می تواند باعث فتوفوبیا (Photophobia)، نوعی حساسیت چشمی گردد که با احساس درد در واکنش به نور خورشید همراه است.

نام پزشکی: سیستینوزیس چشمی / Ocular Cystinosis

2- نترس بودن

نترسی کامل نتیجه یک اختلال بسیار نادر ژنتیکی است که کمتر از 500 مورد از آن در کل جهان گزارش شده است. این بیماری علاوه بر این نشانه روان شناختی، پوست و مجرای تنفسی را هم تحت تأثیر قرار می دهد. شاید این نترس بودن در نگاه اول رشک برانگیز به نظر برسد، اما فرد مبتلا را در برابر انواع خطرات آسیب پذیر می نماید.

نام پزشکی: بیماری اورباخ - ویته / Urbach-Wiethe

3- عدم احساس درد

شاید احساس نکردن هیچ دردی عالی به نظر برسد، اما این ویژگی در حقیقت یک مصیبت است. در حقیقت، بدن مان ما را با سیگنال هایی که در قالب درد به ما ارسال می نماید، ما را از مسائل خود باخبر می نماید، به ویژه در بچه ها. این مشکل در حقیقت نتیجه یک نقص ژنتیکی است.

نام پزشکی: بی حسی مادرزادی / Congenital Analgesia

4- لمس آینه ای

افراد مبتلا به این مشکل با تماشا لمس شدن هر کسی، احساس می نمایند بدن خودشان در حال لمس شدن است. در حقیقت، این مشکل با تفاوت های ساختاری ای در مغز مرتبط است که باعث آمیخته شدن حس های بینایی و لامسه با یکدیگر می شوند؛ یعنی فردی را تصور کنید که صدا ها را می بیند و رنگ ها را می شنود. شاید به نظر برسد که این مشکل فرد مبتلا را از تجربه های حسی ویژه ای بهره مند می نماید، اما در حقیقت برای سلامت هم جسمی و هم روانی فرد مضر است.

نام پزشکی: احساس متقارن لمس آینه ای / Mirror Touch Synesthesia

5- اَبَر حافظه

افراد مبتلا به این مشکل یک به یک جزئیات زندگی خود را به یاد دارند و حتی می توانند اتفاقاتی که در سن بسیار کم برایشان اتفاق افتاده را توصیف نمایند. علت دقیق آن معین نیست، اما تحقیقات می گوید ممکن است ریشه ژنتیکی داشته باشد. اگر برایتان رشک برانگیز است، باید توجه داشته باشید که این افراد نمی توانند لحظات ناخوشایند زندگی خود که ترجیح به فراموش کردن شان می دهند را از یاد ببرند و حافظه دائماً فعال شان آن ها را درگیر سردرد های مزمن و بی خوابی می سازد.

نام پزشکی: بیش یادآوری یا هایپرتیمزیا / Hyperthymesia

6- جزیره نبوغ

سندرم نابغه یک مشکل نادر است که در میان افراد مبتلا به اختلالات رشدی یا آسیب های مغزی، به طور کلی در نیمکره چپ، شایع است. افراد مبتلا به این مشکل از خود استعداد های خارق العاده ای در زمینه موسیقی، نقاشی، محاسبات و ساخت مدل های سه بعدی نشان می دهد. این افراد با وجود نابغه بودن در بعضی زمینه ها، در حوزه های دیگر با مشکل رو به رو هستند.

نام پزشکی: سندرم ساوان / Savant Syndrome

7- صحبت به لهجه های خارجی

تصور کنید که بتوانید لهجه مردم کشور هایی را تقلید کنید که هرگز آنجا نبوده اید. شاید جالب به نظر برسد، اما نه برای افراد مبتلا به این مشکل، چرا که آن ها ناخواسته به یک لهجه خارجی صحبت می نمایند. رایج ترین علت این مشکل وارد شدن ضربه به سر یا سکته مغزی است. در حقیقت، یک مشکل عصب شناختی است که در صورت تشخیص داده نشدن یا عدم درمان علت اصلی آن ممکن است با عوارضی همراه باشد.

نام پزشکی: سندرم لهجه خارجی / Foreign Accent Syndrome

منبع: روزیاتو

منبع: فرارو
انتشار: 24 مرداد 1402 بروزرسانی: 24 مرداد 1402 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 5025

به "7 اختلال پزشکی که هم نعمت اند هم مصیبت" امتیاز دهید

1 کاربر به "7 اختلال پزشکی که هم نعمت اند هم مصیبت" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 اختلال پزشکی که هم نعمت اند هم مصیبت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید