6 سوال زنان از متخصص زنان و زایمان

به گزارش یزد بلاگ، اگرچه بیشتر زنان تصور می کنند درباره قاعدگی اطلاعات کافی دارند؛ مواردی هست که خیلی از آنان درباره اش بی اطلاع اند و همیشه ممکن است در این خصوص، اتفاقاتی بیفتد که تا به امروز با آن روبرو نشده باشند. این مطلب، شما را با رایج ترین پرسش هایی که زنان درباره قاعدگی می پرسند، آشنا می کند و پاسخ متخصصان زنان و زایمان به این پرسش ها را هم با شما در میان می گذارد.

6 سوال زنان از متخصص زنان و زایمان

6 سوال زنان از متخصص زنان و زایمان

ترجمه: مژگان کریمی

اگرچه بیشتر زنان تصور می کنند درباره قاعدگی اطلاعات کافی دارند؛ مواردی هست که خیلی از آنان درباره اش بی اطلاع اند و همیشه ممکن است در این خصوص، اتفاقاتی بیفتد که تا به امروز با آن روبرو نشده باشند. این مطلب، شما را با رایج ترین پرسش هایی که زنان درباره قاعدگی می پرسند، آشنا می کند و پاسخ متخصصان زنان و زایمان به این پرسش ها را هم با شما در میان می گذارد.

1.چرا قاعدگی، خلق و خوی آدم را تغییر می دهد؟

اصولا نشانگان پیش از قاعدگی به این علت رخ می دهد که بدن به تغییرات هورمونی حساس می شود. 10 روز قبل از آغاز قاعدگی، سطح هورمون هایی مثل پروژسترون و استروژن به سرعت تغییر می کند و این تغییر سبب بروز علایمی مثل نفخ، تغییرات خلق و خو، سردرد، حساسیت پستان ها و خستگی می شود. نزدیک 90 درصد از زنان قبل از قاعدگی شان این نشانه ها را تجربه می کنند. حدود20 درصد از آنها حتی دچار نشانه های شدیدتر می شوند که بر فعالیت های طبیعی زندگی شان و حتی بر روابط فردی آنها تاثیر می گذارد. اما چه باید کرد؟

اول اینکه مطمئن شوید که از نظر جسمی مسئله ای ندارید. بعدش باید سعی کنید ورزش کنید مخصوصا وقتی احساس می کنید خلق شما تنگ شده است. مایعات فراوان بنوشید؛ حتی هر 2 ساعت یک بار. اگر با این کارها بهتر نشدید از پزشک خود کمک بگیرید. مکمل های کلسیم و ویتامین ها هم در کاهش نشانه های پیش از قاعدگی موثر هستند. گاهی مصرف قرص های ضدبارداری با نظر پزشک و در موارد شدید مصرف ضدافسردگی ها سبب بهبود این نشانه ها می شود.

2.چرا گاهی اوقات قاعدگی نامنظم می شود؟

عادات ماهیانه زنان هر 28 روز یک بار تکرار می شود اما گاهی پیش می آید که شما دو ماه یک بار رگل شوید و گاهی هر 26 روز ، 35 یا 42 روز یک بار. قاعدگی طبیعی باید به فاصله 25 تا 35 روز رخ دهد؛ یعنی از آغاز اولین خون ریزی تا خون ریزی بعدی باید این قدر طول بکشد. بسکمک از زنان احساس می کنند که قاعدگی شان طبیعی نیست؛ یعنی قاعدگی در یک روز در هر ماه اتفاق نمی افتد. این افراد نباید نگران شوند؛ چرا که لازم نیست دقیقا در همان روز ایجاد شود. تغییر دو سه روز در ایجاد قاعدگی مشکل خاصی نیست. اما در صورتی که این فاصله به کمتر از 25 یا بیشتر از 35 روز برسد باید با پزشک مشورت کنید. عادات ماهیانه به ویژه در دوران نوجوانی و سال اول بلوغ تقریبا اصلا مرتب نیست چون سیستم هورمونی بدن هنوز کار خود را به خوبی آغاز نکرده است. این امر ممکن است دو سال یا حتی بیشتر هم ادامه یابد. حدود 45 تا 50 سالگی هم که بیشتر زنان به سن یائسگی نزدیک می شوند، دستگاه هورمونی تقریبا خسته و عادات نامرتب می شوند. این حالت تا زمان یائسگی ادامه خواهد داشت!

حتی اگر موضوع سن را هم کنار بگذاریم باز هم نامرتب بودن عادات ماهیانه امر بسیار بااهمیتی نیست. اما اگر عادات ماهیانه شما مدت هاست نامرتب است، توصیه می کنیم به متخصص زنان مراجعه کنید. استرس یا شوک روانی می تواند سبب قطع فرایند تخمک گذاری و اختلالاتی در ترشح پروژسترون شود. مسائل تیروییدی، هیپوتالاموس یا هیپرفیز که در تولید هورمون های زنانه دخیل اند هم می تواند سبب نامرتبی عادات شود. حتی ممکن است تخمدان ها دچار مسئله ای باشند و با وجود فرمانی که از مغز دریافت می کنند، هورمون کافی تولید نکنند! جالب است بدانید افزایش ترشح هورمون مردانه هم سبب نامرتبی دوره ها می شود. عفونت، تومور، فیبروم یا آندومتریوز هم می توانند از علل احتمالی باشند.

استرس، اضطراب و اتفاقات نگران کننده به علت تغییر در زمان تخمک گذاری سبب بروز قاعدگی غیر از موعد معین می شود. یکی از دلایل دیگر بی نظمی یا قطع قاعدگی باروری، اضافه وزن، کاهش وزن، اختلالات تغذیه ای و ورزش های سنگین است.

3.چرا گاهی اوقات قاعدگی دردناک می شود؟

عده ای از زنان دچار دردهای شدیدی هنگام قاعدگی می شوند و این نشانه ها هم در آنها بیشتر است: تغییرات خلقی و عاطفی، کاهش انرژی و حس خستگی. اما این نشانه ها با درمان های متفاوتی کاهش یافته و از شدت شان کم می شود. بیش از نیمی از زنان در هنگام قاعدگی دچار درد می شوند و بعضی از آنها به مدت 1 تا 3روز توانایی انجام فعالیت های روزمره را ندارند.

درد معمولاً در محل کمر و زیر شکم و پهلوها ظاهر می شود و به صورت قولنجی است؛ یعنی شدت آن کم و زیاد می شود. درد در روز اول شدید است و به تدریج کاهش می یابد. دردگاهی با تهوع، استفراغ، ضعف، خستگی و سردرد همراه است. درد قاعدگی ممکن است در همه دوره های خونریزی یا فقط در بعضی از دوره ها اتفاق بیافتد. قاعدگی دردناک معمولاً با افزایش سن و پس از ازدواج و زایمان کاهش می یابد.

اصولا درد قاعدگی به علت ترشح پروستاگلاندین ها ایجاد می شود. پروستاگلاندین ها موادی هستند که از بافت های نکروزه یا فاسدی که ریزش می کنند، ترشح می شوند و سبب ایجاد دردقاعدگی می شود. هر ماده ای که بتواند پروستگلاندین ها را مهار کند می تواند سبب کاهش درد قاعدگی شوند. بر حسب شدت درد می توان برای تسکین درد قاعدگی از شیوه های مختلفی استفاده کرد:

اگر درد قاعدگی شدید نباشد استفاده از مسکن های ضدالتهاب غیراستروییدی نظیر مفنامیک اسید یا ایبوپروفن می تواند سبب کاهش درد شود. استفاده از این داروها برای کسانی است که معمولا به مدت یک یا دو روز درد دارند و باید روزهایی که فکر می کنند درد قاعدگی شان آغاز می شود قبل از اینکه درد تشدید شود هر 8 ساعت یک بار از این داروها استفاده کنند. مسکن هایی مثل استامینوفن و استامینوفن کدئین دار برای تسکین درد تاثیر چندانی ندارد.

در کسانی که درد شدیدی دارند و به مسکن هایی که نام برده شد جواب نمی دهند درمان دارویی، استفاده از قرص های جلوگیری است. درکسانی که خون ریزی زیاد و درد شدیدی دارند، استفاده از این داروها هم خون ریزی را کاهش می دهد و هم به تدریج درد آنها را کمتر می کند؛ مخصوصا کسانی که دچار مشکل آندومتریوز هستند، یعنی بافت رحمی در محل هایی به غیر از حفره رحم رشد کرده است که در این صورت این افراد هنگام قاعدگی دچار درد بسیار شدیدی می شوند. مصرف قرص های ضدبارداری در این خانم ها باعث می شود هم کم کم بافت خارجی نابه جای رحمی از بدن دفع شود و هم دردشان کمتر شده و نیاز به مسکن ها هم کمتر می شود.

افرادی که دردهای شدیدی ندارند، می توانند از روش هایی نظیرگرم کردن با استفاده از حوله گرم یا کیسه آب گرم و پوشاندن لباس گرم درد را تسکین دهند.

روش هایی نظیر فیزیوتراپی با استفاده از دستگاه هایی که به شکم متصل می شود و ایجاد ارتعاش و ماساژ شکم، کمر، پهلوها باعث تسکین درد می شود؛ مگر اینکه علت این درد، پاتولوژیک یا بیماری زا باشد که در آن صورت، درمان های خاص خود را دارد.

افسردگی یکی از دلایل ایجاد و تشدید درد قاعدگی است چرا که افراد افسرده تحریک پذیرتر بوده و هر دردی در آنها ممکن است تشدید شود. درمان افسردگی در این افراد می تواند درد قاعدگی را هم در آنها کاهش دهد.

4.چرا گاهی اوقات بین دو قاعدگی، ترشحات سفیدرنگ دیده می شود؟

نگران نباشید؛ این ترشحات طبیعی هستند. این ترشحات در بعضی روزها کمتر و گاهی بیشترند. غددی که داخل واژن قرار گرفته اند این ترشحات را تولید می کنند که نقش اصلی آن جلوگیری از ورود میکروب به داخل رحم است. در میان دو دوره و در زمان تخمک گذاری میزان ترشحات افزایش می یابد و وجود آنها کمک می کند تا در این زمان اسپرماتوزوییدها بتوانند راحت تر از دهانه رحم بالا رفته و به تخمک برسند. در حالت طبیعی این ترشحات، بی رنگ و بی بو هستند اما اگر ترشحات زردرنگ یا سوزناک شدند یا بوی بدی داشتند می توانند نشانه بروز عفونت یا قارچ باشند. در این صورت لازم است برای جلوگیری از پیشرفت عفونت به یک پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

5.آیا ممکن است در دوران قاعدگی هم بارداری اتفاق بیفتد؟

بله، احتمال دارد. کلید معین اینکه آیا خون ریزی واقعا مربوط به پریود است یا نه، این است گاهی بین دو پریود، لکه های خون دیده می شود. بعضی از زنان هنگام تخمک گذاری کمی خون ریزی دارند. اما اگر قاعدگی شما به مدت 2 ماه قطع شود حتما بارداری اتفاق افتاده است. اگر خانمی در انتهای قاعدگی اش مقاربت داشته باشند بسته به طول مدت قاعدگی اش تخمک گذاری چند روز بعد اتفاق می افتد و اگر اسپرم هنوز در بدن مانده باشد ممکن است باردار شود. اما این همیشه اتفاق نمی افتد.

6.آیا استفاده طولانی مدت از تامپون، شوک توکسیک می آورد؟

نشانگان شوک توکسیک به علت عفونت باکتریایی ایجاد می شود و با حملات ناگهانی تب، لرز، اسهال، تهوع، درد عضلانی و بثورات پوستی معین می شود. اگر تامپون ها به مدت طولانی بمانند زمینه را برای عفونت های باکتریایی آماده می کنند. بهترین شرایط آن است که تامپون ها هر 8 ساعت یک بار تعویض شوند.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4545

به "6 سوال زنان از متخصص زنان و زایمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 سوال زنان از متخصص زنان و زایمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید