کلیمانجارو، بام سفید پوش قاره سیاه

به گزارش یزد بلاگ، کلیمانجارو، بلندترین قله قاره آفریقاست و با 5895 متر ارتفاع، آتشفشانی نیمه خاموش محسوب می گردد که در کشور تانزانیا و در مرز این کشور با کنیا قرار گرفته است. این قله که تا یک قرن پیش با کلاهک برفی خود در آفریقای همواره گرم و سوزان خودنمایی می کرد و به عنوان یکی از سمبل های حیات در زمین قلمداد می شد، این روزها در میان مردم منطقه و بخصوص کارشناسان محیط زیست به نمادی آشکار از تغییرات جوی زمین تبدیل شده است.

کلیمانجارو، بام سفید پوش قاره سیاه

به اعتقاد کارشناسان گرمای دنیای در 2 دهه آینده، اثری از برف های کلیمانجارو بر جا نخواهد گذاشت و تمامی لایه های برفی این کوه را از بین خواهد برد. در واقع شرایط آب و هوایی حاکم بر دنیا به گونه ای است که احتمالا باید بتدریج با افسانه برف های کلیمانجارو خداحافظی کنیم. به این ترتیب به نظر می رسد بلندترین قله آفریقا در سال 2022 برای اولین بار در طول 12 هزار سال گذشته از برف خالی می گردد و چهره ای جدید و غم انگیز به خود می گیرد.

کلیمانجارو پس از داستان کوتاه و مشهور ارنست همینگوی که سال 1938 نوشته شد به شهرت زیادی رسید. شخصیت اصلی داستان از این قله زیبا به عنوان قله ای به پهنای سراسر دنیا، بزرگ، بلند و زیر آفتاب بی نهایت سفید یاد نموده است. قله ای که به نظر می رسد با ادامه فرایند آب شدن یخ های آن بزودی همانند دیگر ارتفاعات آفریقا خشک خواهد شد و در آینده ای نه چندان دور تصاویر آن را تنها در عکس ها و کتاب ها می توان جستجو کرد. در چنین شرایطی و با ذوب شدن برف های کلیمانجارو که به بام آفریقا شهرت دارد، تانزانیا یکی از مهم ترین منابع درآمد خود را از دست می دهد. منطقه کوهستانی کلیمانجارو که یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری شرق آفریقاست، به توریست ها امکان می دهد تنها به فاصله 5 روز کوهنوردی، 2محیط گرمسیری و یخچالی را در کنار هم تجربه نمایند و همین قابلیت استثنایی موجب شده تا سالانه بیش از 40 هزار توریست روانه این منطقه شوند.

+منبع

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: لست سکند
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 141

به "کلیمانجارو، بام سفید پوش قاره سیاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیمانجارو، بام سفید پوش قاره سیاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید