کرونا در ابتلای مجدد سخت تر است

به گزارش یزد بلاگ، آزمایش کرونای این مرد در ابتدای ماه ژوئن دوباره مثبت بود. به گفته محققان، نتیجه آزمایش های این بیمار نشان می دهند که او در دور اول و دوم به انواع مختلفی از ویروس سارس-کوو2 مبتلا شده است؛ به همین دلیل امکان دارد که نوع دوم بیماری عوارض اولین عفونت را در بدن فعال نموده است.

کرونا در ابتلای مجدد سخت تر است

نتایج تحقیق جدیدی در آمریکا نشان می دهد که بیماری کووید-19 در کسانی که بار دوم به آن مبتلا می شوند، می تواند سخت تر باشد. ابتلای مجدد پیش از این در هنگ کنگ، بلژیک و هلند نیز گزارش شده بود.

بر اساس تحقیق جدیدی که در آمریکا انجام شده است، سیستم ایمنی بدن انسان در صورت ابتلای مجدد به ویروس کرونا، نمی تواند از شدت بیماری کووید-19 کم کند. این تحقیق توسط گروه محققان به سرپرستی ریچارد تیلت از دانشگاه نوادا انجام گرفته و نتایج آن در مجله The Lancet منتشر شده است. نتیجه این پژوهش هنوز به طور مستقل مورد آنالیز قرار نگرفته است.

در ماه آوریل (حدود چهار ماه پیش) جوان 25 ساله ای در آمریکا که به ویروس کرونا مبتلا شده بود و تنها علائم خفیفی از بیماری داشت، به سرعت بهبود یافت. چند هفته بعد این جوان با نشانه های شدیدی از بیماری کووید-19 به بیمارستان مراجعه کرد. نتیجه آزمایش ها نشان داد که او برای بار دوم به ویروس کرونا مبتلا شده است.

پژوهشگران از مطالعه شرایط این فرد نتیجه گرفته اند که سیستم دفاعی بدن انسان پس از بهبودی از کووید-19 هم نمی تواند در مقابل حمله ویروس سارس-کوو2 مقاومت کافی کند و امکان ابتلای مجدد به بیماری وجود دارد.

البته محققان تاکید نموده اند که هنوز نمی توان از مواردی از این دست نتیجه گیری قطعی کرد، زیرا کووید-19 در بیمارانی که مجددا به آن مبتلا شده اند، علائم متفاوتی داشته است.

پیش از این محققان در هنگ کنگ، بلژیک و هلند نیز موارد مشابهی از ابتلای مجدد به ویروس کرونا را گزارش نموده بودند.

سازمان بهداشت جهانی ابتلای مجدد به ویروس کرونا را جزو مواردی ارزیابی می نماید که قابل تعمیم نیستند. این سازمان می گوید هنوز تعیین نیست که قدرت ایمنی بدن پس از ابتلا به ویروس سارس-کوو2 تا چه حد پایدار می ماند و شرایط سیستم ایمنی تا چه اندازه به شدت و ضعف بیماری در دور اول بستگی دارد.

تنها یک نمونه نادر؟

در نمونه بیمار آمریکایی در ایالت نوادا که با علائم سرماخوردگی و اسهال به پزشک مراجعه نموده بود، نتیجه آزمایش در اواسط ماه آوریل نشان می داد که او به ویروس کرونا مبتلا شده است. یک ماه پس از این آزمایش و وقتی بهبودی حاصل شده بود، نتیجه دو آزمایش دیگر منفی بودند.

این مرد جوان حدود دو هفته بعد دوباره با علائمی مانند تب، سردرد و سرفه به پزشک مراجعه کرد. متخصصان برای اطمینان از قفسه سینه او عکسبرداری کردند و پس از آن این بیمار مرخص شد. پنج روز بعد این مرد در وضعی وخیم به بخش اورژانس بیمارستان منتقل شد، به طوری که تنها قادر بود به صورت مصنوعی و با یاری دستگاه تنفس کند.

آزمایش کرونای این مرد در ابتدای ماه ژوئن دوباره مثبت بود. به گفته محققان، نتیجه آزمایش های این بیمار نشان می دهند که او در دور اول و دوم به انواع مختلفی از ویروس سارس-کوو2 مبتلا شده است؛ به همین دلیل امکان دارد که نوع دوم بیماری عوارض اولین عفونت را در بدن فعال نموده است.

تا پیش از این کارشناسان بر این نظر بودند که پس از بهبودی از بیماری کووید-19 سیستم ایمنی بدن می تواند دست کم به طور موقت از ابتلای مجدد جلوگیری کند.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2131

به "کرونا در ابتلای مجدد سخت تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در ابتلای مجدد سخت تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید