کارفرمایان موظف به پرداخت حق بیمه دوره کارآموزی کارگران شدند

به گزارش یزد بلاگ، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری کارفرمایان را موظف به پرداخت حق بیمه دوره کارآموزی کارگران کرد.

کارفرمایان موظف به پرداخت حق بیمه دوره کارآموزی کارگران شدند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، در خصوص آراء صادره از هیات های تشخیص و حل اختلاف کارگر و کارفرما درباره پرداخت حق بیمه دوره کارآموزی کارگران، هیات عمومی دیوان عدالت اداری پس از بحث و آنالیز خاطرنشان کرد کارفرمایان موظف به پرداخت حق بیمه در دوره کارآموزی کارگران هستند.

در نظریه اتفاقی اعضای هیات تخصصی کار، بیمه و تامین اجتماعی که در خصوص تعارض آرای صادره درباره رای به هیات عمومی ارائه شده، پس از تایید تعارض آراء در این مورد چنین آمده است: با عنایت به این که کارفرما یک شرکت صنعتی بوده نه یک مرکز آموزشی و هدف از جذب افراد و آموزش آن ها در نهایت استخدام کارآموزان است که به قراینی همچون پرداخت مبالغی تحت عنوان یاری هزینه تحصیلی و بهره وری و. در فیش حقوقی به شکات و اخذ تضمین جهت تعهد به خدمت، اشتغال کارآموزان در تابستان و ایام فراغت از تحصیل و احکام تبدیل شرایط بعضی از آن ها قابل استنباط است؛ لذا شاکیان مشمول بند یک و قسمت اول تبصره یک ماده 112 قانون کار بوده و مطابق بند الف. ماده 113 قانون مذکور رابطه استخدامی کارگر در مدت کارآموزی قطع نمی شود و این مدت از هر لحاظ جزء سوابق کارگر محسوب می شود بنابراین مطابق مواد 5 و 148 قانون مذکور حق بیمه این مدت می بایست توسط کارفرما پرداخت شود و دادنامه های شماره 41 و 43 مورخ 96.5.3 شعبه 19 تجدیدنظر و دادنامه شماره 1295 مورخ 94.6.28 صادره از شعبه ششم تجدیدنظر در حدی که متضمن این معنی است صحیح و منطبق با قوانین و مقررات تشخیص داده می شوند.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری پس از بحث و آنالیز، ضمن وارد دانستن اصل تعارض آراء رای به ورود را تایید کردند و بر این اساس کارفرمایان موظف شدند حق بیمه دوره کارآموزی کارگران را پرداخت نمایند.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 412

به "کارفرمایان موظف به پرداخت حق بیمه دوره کارآموزی کارگران شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارفرمایان موظف به پرداخت حق بیمه دوره کارآموزی کارگران شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید