چگونه یک لینک مشکوک را قبل از باز کردن آنالیز کنیم؟

به گزارش یزد بلاگ، احتمالا بارها در ایمیل ها و چت ها با لینک هایی روبرو شده اید که از شما خواسته شده لینک های موردنظر را باز کنید. آیا بدون کلیک بر روی لینک مشکوک، امکان آنالیز آن وجود دارد؟ در این زمینه روش های مختلفی وجود دارد ولی در ادامه ساده ترین راهکارها را برای آنالیز یک لینک مشکوک مطرح می کنیم.

چگونه یک لینک مشکوک را قبل از باز کردن آنالیز کنیم؟

شخصا لینک را آنالیز کنید

زمانی که در کامپیوتر با یک لینک روبرو می شوید، کافی است ماوس را بر روی آن ببرید و با این کار در سمت چپ بخش پایینی مرورگر می توانید مقصد لینک موردنظر را مشاهده کنید. در موبایل ها و تبلت ها هم اگر لینک را برای مدتی لمس کنید، می توانید مقصد آن را مشاهده کنید.

گاهی اوقات مثلا لینک موردنظر به نام www.digikala.com ثبت شده و فکر می کنید که با کلیک بر روی آن راهی خبرنگاران می شوید. ولی مثلا اگر بر روی لینک www.digikala.com کلیک کنید راهی سایت گوگل می شوید. بنابراین صرفا فقط به خاطر اینکه فکر می کنید لینک موردنظر مسئله ای ندارد، اعتماد نکنید و حتما مقصد لینک را هم آنالیز کنید. به طور کلی اگر می بینید نام لینک و مقصد ارتباطی با هم ندارند، پس باید احتمال مشکوک بودن آن را در نظر بگیرید.

لازم به ذکر است بیشتر اوقات سرویس های مربوط به کوتاه کردن لینک ها برای کلاه برداری مورد استفاده قرار می گیرند. در این زمینه سرویس های متعددی وجود دارد و بعد از نام سایت سرویس دهنده، تعدادی حروف به طور تصادفی قرار می گیرد. به عنوان مثال tinyurl.com/mhswfafx یک نمونه لینک از همین سرویس ها است. tinyurl نام ارائه دهنده سرویس است و mhswfafx هم حروفی است که شما را به لینک موردنظر راهنمایی می نماید.

به طور کلی این نوع سرویس ها برای کوتاه کردن لینک های بلند مورد استفاده قرار می گیرند و بسیاری از آن ها مسئله ای ندارند. اما در هر صورت نباید احتمال سوء استفاده از این نوع سرویس ها را نادیده بگیرید.

کپی کردن لینک برای آنالیز

اگر به هر دلیلی بابت امنیت لینک موردنظر اطمینان ندارید، در این زمینه ابزارهای آنلاین زیادی برای آنالیز لینک ها وجود دارند. اما قبل از استفاده از آن ها، باید لینک های موردنظر را کپی کنید. برای کپی کردن لینک، در کامپیوتر کافی است روی آن راست کلیک کنید و سپس گزینه Copy Link Address یا گزینه مشابه این جمله را انتخاب کنید. در موبایل و تبلت هم باید انگشت خود را روی لینک نگه دارید تا چنین منویی پدیدار گردد.

آنالیز لینک

برای آنالیز لینک ها کافی است آن ها را کپی کنید و سپس در ابزارهای آنلاین مخصوص این کار قرار دهید. اما بسیاری از این ابزارها با لینک های کوتاه شده سازگار نیستند. بنابراین ابتدا باید این مشکل را رفع کنیم.

بیرون کشیدن لینک اصلی از لینک کوتاه شده

برای بیرون کشیدن لینک اصلی از لینک شده، ابزارهای مفیدی وجود دارد که مثلا CheckShortURL.com و Unshorten.it دو مورد از این ابزارها به حساب می آیند. در هر دو مورد کافی است لینک کوتاه شده را نوار بخش فوقانی رابط کاربری قرار دهید و سپس روی Expand یا Unshorten It کلیک کنید.

این سایت ها بعد از ارائه لینک نهایی، سایت هایی را هم برای آنالیز لینک ارائه می دهند که در گام بعدی به همین موضوع می پردازیم.

آنالیز امنیت لینک

برای آنالیز سایت هایی که بد افزارها را منتشر می نمایند، توصیه می کنیم از ابزار URLVoid استفاده کنید. در این سایت ابتدا باید لینک موردنظر را وارد کنید و سپس با آنالیز لینک و سایت اصلی، گزارش های مفیدی را در اختیار شما قرار می دهد. به عنوان مثال در تصویر زیر می توانید ببینید که سایت موردنظر از نظر امنیتی هیچ مسئله ای ندارد.

همانطور که گفتیم در این زمینه سایت های بسیار زیادی وجود دارد و در این مطلب به فقط چند مورد از آن ها پرداختیم. اما به طور کلی، اگر یک فرد ناشناس برای شما لینکی ارسال نموده، بهتر است اصلا روی لینک کلیک نکنید. از طرف دیگر باید به هک شدن اکانت دوستان و آشنایان هم اشاره کنیم که بعد از این کار، ممکن است لینک های مشکوکی را برای دیگران ارسال نمایند. گاهی اوقات هم بد افزار می تواند به گوشی یا کامپیوتر دوستان و آشنایان شما نفوذ کند و از این طریق لینک های مختلفی برای دیگران ارسال گردد.

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 آبان 1401 بروزرسانی: 12 آبان 1401 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4906

به "چگونه یک لینک مشکوک را قبل از باز کردن آنالیز کنیم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چگونه یک لینک مشکوک را قبل از باز کردن آنالیز کنیم؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه یک لینک مشکوک را قبل از باز کردن آنالیز کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید