چگونه رابطه سمی و سالم را از یکدیگر تشخیص دهیم

به گزارش یزد بلاگ، اگر از بیرون به رابطه فردی با دیگری نگاه کنیم فوری در می یابیم که آن رابطه سمی است، یعنی به فرد و زندگی اطرافیان آسیب می رساند یا سالم است و موجب پیشرفت هر دو شخص می گردد؛ اما در زندگی خودمان شاید نتوانیم نگاه سوم شخص را در درک مسائل داشته باشیم.

چگونه رابطه سمی و سالم را از یکدیگر تشخیص دهیم

به گزارش د هلثی، این مطلب درباره نقاط قوت و ضعف رابطه (ارتباط بین شما و فرد دیگری مانند ارتباطی که با دوست، خواهر، همکار یا همسر خود دارید) است. همین نقاط ضعف و قدرت هستند که یک رابطه را سالم و دیگری را با ارزش های متفاوت رابطه سمی تعریف می نمایند. در ادامه شما را با معیارهای شناسایی سمی یا سالم بودن رابطه همراهی می کنیم. افرادی که در اطراف ما هستند و با آنها تعامل فکری و عاطفی داریم، نقش بسیاری در احساس رضایت از خود و زندگی مان دارند. اطرافیان می توانند جهت زندگی ما را عوض نمایند و بسته سمی یا سالم بودن رابطه در زندگی ما اثرات خود را بگذارند.

چه چیزهایی یک رابطه را سالم می نماید؟

احساس محبت، وفاداری، احترام و هم نوع دوستی از جمله صفات نیک و نقاط قوت یک رابطه است. می توان وجود این صفات را اصول و علت ایجاد یک رابطه بین دو فرد دانست؛ اما برای دوام و عمیق تر شدن رابطه به موارد دیگری هم احتیاج است که بسته به فرهنگ، نوع سلیقه و شخصیت افراد فرق دارد. رابطه ای سالم است که شما را فردی مفید و پیروز در زندگی خود کند. این جمله به این معنی نیست که شما باید با افرادی رابطه خود را ادامه دهید که فقط به رشد شما یاری می نماید. شما نیز باید بتوانید این یاری را به آنها بکنید. مثبت اندیشی و پایبندی به اصول مشترک اخلاقی یکی از معیارهای سلامت رابطه است.

رابطه سمی چه را نشانه هایی دارد؟

1. آرامش روانی بیش از هر موردی در زندگی هر شخصی مهم است. اگر شخص به پیشرفت دانش شما یاری کند ولی آرامش روانی و خط قرمزهای شما را رعایت نکند، رابطه شما سمی می گردد. در واقع تهدید سلامت روانی شما از سوی شخص دیگر بر همه ابعاد زندگی شما اثر منفی خواهد گذاشت.

2. نگاه منفعت جویانه به رابطه می تواند احساس تمدن و مهربانی را در رابطه از بین ببرد. در رابطه سمی یک نفر همیشه مجبور به راضی نگه داشتن طرف دیگر است. اگر فردی در رابطه خود تنها در پی منفعت باشد، هیچ وقت به هنگام سختی و روزهای سخت در کنار شما نخواهد بود. شاید صحبت هایشان خلاف این رفتار را بگوید ولی در واقع عملکرد آنها در موقعیت متفاوت با گفته هایشان است.

3. احترام نگذاشتن به شخصیت، عدم رعایت ارزش های فکری و اخلاقی، عدم رعایت احترام به شغل و خانواده (هم خانواده شما و هم خانواده خود او) یکی از دیگر مواردی است که رابطه را از فرم سالم بودن در می آورد.

4. دلسوزی از دیگر احساساتی است که یک را نفر گیرنده محبت و دیگری را ابراز نماینده آن می نماید. اگر شما در رابطه ای احساس دلسوزی به طرف مقابل خود دارید دیگر نمی توانید از او رعفت و مهربانی نسبت به خود را انتظار داشته باشید. اگر طرف مقابل شما غیر مستقیم با مستقیم دلسوزی و ترحم را از شما طلب کند یعنی او هیچ گاه برای ابراز ارزشمندی و محبت به شما پیش قدم نمی گردد و این موضوع رابطه را از فرم متعادل آن، یعنی دو طرفه بودن، در می آورد.

منبع: فرارو
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4735

به "چگونه رابطه سمی و سالم را از یکدیگر تشخیص دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه رابطه سمی و سالم را از یکدیگر تشخیص دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید