پیدا شدن لاشه نهنگ گرمسیری در سواحل کیش

به گزارش یزد بلاگ، به دنبال پیدا شدن لاشه نهنگ بزرگ الجثه ای در پارک ساحلی سیمرغ کیش، جهت جلوگیری فاسد شدن و آلودگی زیست محیطی، پس از ساعت ها کوشش لاشه این نهنگ توسط عوامل مربوطه از داخل آب بیرون کشیده و در همین ساحل هم دفن شد.

پیدا شدن لاشه نهنگ گرمسیری در سواحل کیش

به گزارش گروه حوادث یزد بلاگ و به نقل از خبرگزاری فارس از کیش، ساکنان و گردشگران این جزیره مرجانی و محصور در آب های نیلگون خلیج فارس در هنگام گذر از پارک ساحلی سیمرغ با لاشه نهنگ عظیم الجثه ای روبه رو شدند که امواج دریا آن را به ساحل آورده بود که مطمئنا به گل نشستن لاشه این نهنگ در ساحل جزیره زیبای کیش، حضور نهنگ ها را در آب های ایران تأیید می نماید.

به دنبال مشاهده این نهنگ عظیم الجثه در پارک ساحلی سیمرغ کیش، گروه هایی از آتش نشانی و شرکت عمران و خدمات کیش در محل حاضر شدند تا با استفاده از دو دستگاه بیل مکانیکی و یک دستگاه کامیون جرثقیل، نسبت به انتقال لاشه این نهنگ پنج تنی و 14 متر طول، اقدام نمایند که بنا به اعلام کارشناسان، عظیمی و سنگینی و فاسد شدن این نهنگ موجب شد پس از ساعت ها کوشش توسط عوامل مربوطه از داخل آب بیرون کشیده و در همین ساحل هم دفن شد.

به گفته بعضی از کارشناسان محیط زیست، این نهنگ از گونه بالن دار، نهنگ براید (نهنگ گرمسیری) بوده و بنا به دلایل مختلفی ممکن است به گل نشسته باشد و به گل نشستن این نهنگ را هم می توان تصادف با کشتی، گیر کردن در تور ماهیگیران، آلودگی دریا و بیماری از دلایل مرگ این گونه نهنگ برشمرد.

هرچند که با توجه به اینکه شواهد تعیینی روی بدن این نهنگ دیده نشده و علت مرگ آن احتیاج به نمونه برداری آزمایشگاهی داشته و علت مرگ این نهنگ مطمئنا پس از نمونه برداری توسط اداره محیط زیست منطقه آزاد کیش تعیین خواهد شد.

بسیاری از کارشناسان محیط زیست بر این اعتقادند که ایران زیستگاه کوچک ترین و عظیم ترین پستاندار جهان است. کوچک ترین پستاندار جهان موسوم به حشره خوار کوچک در استان گلستان زندگی می نماید و عظیمترین پستاندار جهان نیز از خلیج فارس به عنوان بخشی از زیستگاه خود استفاده می نماید و از این نظر ایران منحصربه فردترین زیستگاه پستانداران به شمار می رود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2793

به "پیدا شدن لاشه نهنگ گرمسیری در سواحل کیش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیدا شدن لاشه نهنگ گرمسیری در سواحل کیش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید