پارکور؛ ورزش خطرناکی که هر روز به تعداد علاقه مندان آن اضافه می شود

به گزارش یزد بلاگ، با وجود همه خطرها و جنجال ها، پارکور، این ورزش ماجراجویانه شهری، همچنان به رشد خود ادامه می دهد.

پارکور؛ ورزش خطرناکی که هر روز به تعداد علاقه مندان آن اضافه می شود

در سال های اولیه 1900، یک ستوان نیروی دریایی فرانسه، با الهام از جوامع خارجی، اقدام به طراحی آموزش های فیزیکی کرد که بر مبنای حرکت های نرم و موثر در محیط بیرون طراحی شده بود. او این حرکت ها را روش طبیعی نامید و آن ها تبدیل به مبنای آموزش هایی برای برخورد با موانع شدند و به وسیله نیروهای ویژه فرانسه در دهه 1950 مورد استفاده قرار گرفت. در دهه 1980، یک نوجوان فرانسوی به نام دیوید به له این رشته را از پدرش که یک کهنه سرباز و یک مامور آتش نشانی بود، یاد گرفت. او به همراه چند نفر از دوستانش این ورزش را به شکل امروزی آن درآوردند و در سال های آخر دهه 1990، نام آن را پارکور گذاشتند.

با این که رهاسازی بدن و فکر از محدودیت ها مهم ترین عامل در پارکور تلقی می شود، اما طبق سنت های این ورزش، ریسک پذیری صرفا برای این که بتوان این کار را انجام داد، در تضاد با آموزه های این رشته ورزشی است.

این ورزش که بیشتر وقت ها در محیط های شهری اجرا می شود، به وسیله یک گروه از جوانان فرانسوی پیشرفته است.

علی رغم این که آموزه های این رشته بر روی حرکات کارآمد و بهره ور متمرکز شده است، اما بسکمک از ورزشکاران پارکورکار مدرن از ترفندهای مختلفی در تمرین های خودشان استفاده می کنند.

کسب تدریجی مهارت یکی از عامل های مهم در این ورزش به شمار می آید، ولی بسکمک از ورزشکاران به سمت انجام مانورهای افراطی جلب شده اند.

بعد از گذشت سال ها، پارکور (و دوی آزاد که نوع دگرگون یافته این ورزش است) به سرعت تکامل یافت و به همراه هر نسلی که به جهان آمد، تغییراتی را تجربه کرد. بعضی از تراسورها همچنان به سنت های خود وفادار مانده اند و معتقد هستند که این ورزش ریشه در حرکت بی وقفه از یک مکان به مکانی دیگر دارد. عده ای دیگر هم ترجیح می دهند که حرکات خودشان را با گردش ها و چرخش های مختلفی انجام دهند تا حرکات خود را زیباتر کنند و از حرکت ها، به عنوان نوعی بیان هنری و فیزیکی استفاده می کنند. بعضی گروه های خاصی هم هستند که مسابقاتی را در این زمینه برگزار می کنند، ولی بقیه گروه ها فکر می کنند که برگزاری مسابقه در تضاد با هدف های اصلی این رشته ورزشی است. تقریبا همه ورزشکاران، سنت های خوداصلاحی و بهره گیری از قدرت بدن و فکر را پذیرفته اند.

منتقدان پارکور می گویند که این طرز تفکر می تواند برای ورزشکاران این رشته خطرناک باشد و باعث ترویج تجاوزگری شده و خسارت هایی را به اموال دیگران وارد سازد. طی این سال ها، مردم زیادی در حین انجام شیرین کاری های خطرناک مثل پریدن از روی سقف ها یا بالارفتن از دیوارها، جان خودشان را از دست داده اند. با وجود این جنجال ها و خطرات، بریتانیای کبیر این ورزش را به رسمیت شناخته و این رشته همچنان با کمک رسانه های اجتماعی به رشد خود در سطح بین المللی ادامه می دهد.

منبع: کجارو / nationalgeographic.com / true
انتشار: 22 تیر 1401 بروزرسانی: 22 تیر 1401 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4835

به "پارکور؛ ورزش خطرناکی که هر روز به تعداد علاقه مندان آن اضافه می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارکور؛ ورزش خطرناکی که هر روز به تعداد علاقه مندان آن اضافه می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید