همکاری موزه چستربیتی با کاخ گلستان برای سامان دهی نسخه های خطی ایرانی

به گزارش یزد بلاگ، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت: با امضای تفاهم نامه میان موزه چستربیتی و کاخ گلستان، تجربیات این دو مجموعه فرهنگی تاریخی به اشتراک گذاشته می گردد.

همکاری موزه چستربیتی با کاخ گلستان برای سامان دهی نسخه های خطی ایرانی

آفرین امامی امروز دوشنبه 12 خرداد 99 در گفت وگو با خبرنگار یزد بلاگ گفت: با برگزاری ویدئوکنفرانس با فیونولا کروک مدیر کتابخانه چستربیتی و مویا کری موزه دار آثار هنری اسلامی موزه چستربیتی دوبلین، مسائل پیرامون پیش نویس تفاهم نامه فی مابین دو موزه کاخ گلستان و چستربیتی دوبلین و همکاری های فرهنگی مشترک مورد آنالیز نهاده شد.

او اضافه کرد: این ویدئوکنفرانس با پیگیری مسعود اسلامی سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوبلین برگزار شده است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان توضیح داد: فیونولا کروک مدیر کتابخانه چستربیتی همکاری با کاخ گلستان را مورد تأکید قرار داده و برای مشارکت در زمینهٔ تبادل تجربیات، اعلام آمادگی نموده است.

او اضافه کرد: مفاد پیش نویس این تفاهم نامه شامل نسخه خطی خاوران نامه بوده است، هم اکنون 645 صفحه از این کتاب در کاخ گلستان موجود و باقی آن حدود 50 برگ به شکل پراکنده در سایر موزه ها و مؤسسات جهان و 10 برگ نیز از این نسخه خطی در اختیار کتابخانه موزه چستربیتی قرار گرفته است.

آفرین امامی مطرح نمود: در این ویدئوکنفرانس مقرر شد که این کتابخانه لیست کاملی از اوراق پراکنده نسخه خطی خاوران نامه را تهیه کند. امیدواریم پژوهش کاملی بر روی این اثر انجام و نتیجه آن در سمیناری بین المللی ارائه و در نهایت منجر به چاپ کامل نسخه گردد.

او گفت: موضوع آثار بایسنقری به عنوان زمینه مناسب برای همکاری دو موزه با توجه به وجود سه نسخه قطعی و یک اثر منتسب به بایسنقرمیرزا در کتابخانه چستربیتی و وجود شاهنامه بایسنقری، یک نسخه کلیله ودمنه منسوب به او در کتابخانه کاخ گلستان مطرح شد.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان اظهار کرد: دو طرف توافق کردند که کتابخانه موزه چستربیتی با مؤسسات بین المللی مکاتبه و لیستی از آثار مرتبط با این مجموعه میراث جهانی تهیه کند و کاخ گلستان نیز با مؤسسات، ارگان ها و موزه های ایرانی ارتباط لازم را برقرار و لیستی در این زمینه آماده کند و زمینه لازم برای انجام پژوهشی جامع در این موضوع فراهم و سمینار تخصصی در این زمینه برگزار گردد.

او اضافه کرد: هر دو طرف امیدوار هستند که پس از این مرحله نمایشگاه بزرگی از آثار بایسنقری برگزار گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 14 مرداد 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1398

به "همکاری موزه چستربیتی با کاخ گلستان برای سامان دهی نسخه های خطی ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری موزه چستربیتی با کاخ گلستان برای سامان دهی نسخه های خطی ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید