نگاهی به استقلال 99؛ از پفک آبی تا هت تریک مجیدی

به گزارش یزد بلاگ، استقلال در سال 1399 اتفاقات زیادی را تجربه کرد؛ از انتخاب 2 مدیرعامل تا 4 سرمربی. این موضوع باعث شد آبی های پایتخت روزهای پرتنشی را سپری کنند.

نگاهی به استقلال 99؛ از پفک آبی تا هت تریک مجیدی

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، تیم فوتبال استقلال همانند سال های اخیر، در سال 99 هم روزهای پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت. حضور پرحاشیه احمد سعادتمند به عنوان مدیرعامل، اختلاف با فرهاد مجیدی، ماجرای بازگشت آندره آ استراماچونی، حضور محمود فکری و ... از جمله اتفاقات سال گذشته استقلال بود. در زیر به طور خلاصه مروری بر اتفاقات استقلال در سال گذشته خواهیم داشت.

شروع مدیرعاملی سعادتمند و وعده پفک آبی

پس از کناره گیری علی فتح الله زاده از سرپرستی باشگاه استقلال، وزارت ورزش و جوانان احمد سعادتمند را به عنوان مدیرعامل جدید انتخاب کرد. سعادتمند که تجربه حضور در هیئت مدیره این باشگاه را داشت، انواع و اقسام وعده ها را داد. در همان روزهای ابتدایی، فرهاد مجیدی سرمربی استقلال حاضر به رفتن به باشگاه برای جلسه با سعادتمند نشد تا مدیرعامل وقت، خودش به محل تمرین برود و با مجیدی صحبت کند. این مسئله، اولین جرقه علنی اختلاف بین مدیرعامل و سرمربی وقت بود. سعادتمند در یک برنامه تلویزیونی از برنامه های باشگاه برای درآمدزایی از جمله پفک آبی صحبت کرد تا مدت ها سوژه اهالی فوتبال شود اما پفک هیچ وقت رنگ آبی به خودش نگرفت.

نایب قهرمانی لیگ برتر، آقای گلی دیاباته و پیروزی در دربی

استقلال که از جدایی آندره آ استراماچونی ایتالیایی زخم خورده بود، با مجیدی در خاتمه فصل به نایب قهرمانی لیگ دست یافت. شیخ دیاباته آقای گل لیگ شد و مهدی قایدی نیز با زدن 10 گل در لیگ به وعده اش مبنی بر زدن تعداد گل ها به اندازه شماره پیراهنش عمل کرد. در ادامه آبی پوشان پیروز شدند پرسپولیس را در نیمه نهایی جام حذفی شکست داده و به فینال صعود کنند.

اختلاف سعادتمند و مجیدی با کلید واژه استراماچونی

12،13 ساعت از برد آبی ها در دربی نگذشته بود که رسانه های ایتالیایی از مذاکره سعادتمند با استراماچونی برای بازگشت به استقلال خبر دادند. همین موضوع کافی بود تا مجیدی مصاحبه تندی علیه مدیرعامل استقلال انجام دهد و از سرمربیگری تیمش کناره گیری کند. مجیدی در تاریخ ششم شهریور گفت: آنها با وجود قرارداد یک سال و نیمه من، با اقدامی عوام فریبانه که هدفی جز تخریب جایگاه سرمربی تیم نداشت در آستانه دربی، خبری که حتی رسانه های کشور استراماچونی هم مراعات زمان انتشارش را کردند، به صورت غیررسمی به رسانه ها دادند و حالا من حاضر نیستم به خاطر یک برد جذاب و صعود به فینال جام حذفی این کارشکنی تاریخی را نادیده بگیرم.

در شرایطی که یک هفته به بازی فینال جام حذفی باقی مانده بود، مجیدی در تمرینات شرکت نکرد. هر چقدر سعادتمند مذاکره برای بازگشت استراماچونی را تکذیب می کرد، فایده ای نداشت. او در برنامه ورزش و مردم به انتقاد از رفتار مجیدی و پرداخت و گفت: بلافاصله بعد از بازی به مجیدی پیام تبریک دادم. اینکه برای باخت مقابل سپاهان خرسند باشیم، یک تهمت است و درست نیست. الان مجیدی باید بابت مسائلی که مطرح کرده است، به کمیته انضباطی باشگاه بیاید. او گفته یک ماه است که لیست داده، این لیست را به چه کسی داده است؟ دو ماه و نیم است که زبانم مو درآورده که لیست بدهد. به باشگاه که آمدم، برادرم فوت کرد و او حتی تسلیت نگفت. هر بار سر تمرین رفتم، از اتاقش بیرون نیامد و خودم به اتاقش می رفتم.

اقدام نسنجیده مدیرعامل وقت استقلال و قهر مجیدی باعث شد استقلال در فینال جام حذفی سه بر دو مقابل تراکتور تبریز شکست بخورد و به راحتی یک جام را از دست بدهد.

سرمربیگری نامجومطلق و ناکامی در لیگ قهرمانان آسیا

پس از فینال جام حذفی، سعادتمند که منکر هر گونه مذاکره برای بازگشت استراماچونی شده بود، به یکباره خبر از مذاکره با سرمربی ایتالیایی داد، آن هم در شرایطی که سازمان لیگ قانون منع جذب مربیان و بازیکنان خارجی را وضع کرده بود. هواداران استقلال هم هر روز مقابل باشگاه و دیگر مکان های مختلف تجمع کرده و وزارت ورزش را عامل عدم حضور استراماچونی می دانستند. اقدامات سعادتمند باعث ناراحتی هیئت مدیره و وزارت ورزش شد.

استراماچونی وقتی این فضا را دید منکر هر گونه مذاکره مدیران استقلال با او شد. با توجه به اینکه استقلال باید خودش را برای لیگ قهرمانان آسیا آماده می کرد، اختلاف مدیریتی باعث شد نه تنها پنجره نقل وانتقالات بسته بماند، بلکه مجبور به انتخاب مجید نامجومطلق، دستیار مجیدی به عنوان سرمربی تیم شوند. این در شرایطی بود که پرسپولیس با بازیکنان جدید شرکت و به فینال آسیا نیز صعود کرد. استقلال با وجود صعود از مرحله گروهی در مرحله بعد باخت و حذف شد تا یک ناکامی دیگر برای این تیم رقم بخورد.

برکناری سعادتمند از مدیرعاملی استقلال

سعادتمند برای حضور در اردوی استقلال در قطر همراه خود مبلغ قابل توجهی ارز به همراه داشت، آن هم بدون اینکه قوانین خروج ارز را رعایت کند. این پول ضبط شد تا هروویه میلیچ، مدافع کروات استقلال نتواند پولش را بگیرد. پس از خاتمه لیگ قهرمانان آسیا، سعادتمند از سوی هیئت مدیره از مدیرعاملی استقلال برکنار شد و احمد مددی، معاون او سرپرستی باشگاه را برعهده گرفت. یکی دو ماه بعد مددی حکم مدیرعاملی باشگاه را گرفت.

آمدن فکری و کادر استقلالی

مدیران استقلال برای انتخاب سرمربی جدید با توجه به قانون منع جذب مربیان خارجی، سراغ گزینه های داخلی چون امیر قلعه نویی، جواد نکونام و محمود فکری رفتند و در نهایت به فکری رسیدند. فکری که با نساجی مازندران نتایج خوبی کسب کرده بود، با مدیران این باشگاه دچار مشکل شد و جدایی اش از نساجی با حواشی زیادی همراه بود. فکری به همراه کادر فنی استقلالی اش از جمله صمد مرفاوی، آرش برهانی، حنیف عمران زاده و ... کارش را شروع کرد. او در ابتدای کار با چالش جدایی علی کریمی، نداشتن زمین تمرین مناسب، دیر شروع شدن تمرینات و ... روبه رو شد. جذب محمد نادری از پرسپولیس نیز یکی از اتفاقات قابل توجه استقلال در نقل وانتقالات بود.

ناکامی و اتاق فکر با اتفاقات بازی با فولاد

خیلی ها امیدوار بودند استقلال با فکری بتواند نتیجه بگیرد. بازی اول در لیگ با برد آبی پوشان همراه شد تا طلسم چند سال نبردن در اولین بازی شکسته شود، اما در هفته دوم اتفاقات عجیبی رخ داد. استقلال در اهواز با نتیجه 2 بر یک باخت. در خاتمه بازی، فکری در صحبت با یکی از بازیکنان فولاد از الفاظ نامناسبی استفاده کرد تا یک جلسه از سوی کمیته انضباطی محروم شود. آنقدر اتفاقات حاشیه ای این بازی زیاد بود که تا مدت ها درباره آن صحبت می شد.

استقلال در ادامه به صدر جدول رسید، اما آنقدر نوسان در بازی هایش زیاد بود که با انتقادهای زیادی روبه رو می شد. فکری بارها از اتاق فکر علیه خودش صحبت می کرد و اعتقاد داشت گروهی نمی خواهند او پیروز باشد، اتاق فکری که مشخص نشد هدایت آن دست چه کسی است! پس از شکست آبی پوشان مقابل سپاهان در هفته پانزدهم، دو هفته به فکری فرصت داده شد، اما هواداران خشمگین استقلال هر روز در محل تمرین حضور پیدا کرده و از فکری و کادر فنی او درخواست می کردند که بروند. تساوی مقابل مس رفسنجان در هفته شانزدهم کافی بود تا سرمربی استقلال جدا شود و مجیدی برای سومین بار هدایت این تیم را برعهده بگیرد و در این زمینه هت تریک کند.

خاتمه خوش برای استقلالِ مجیدی

مجیدی این بار فراز کمالوند را به عنوان مدیرفنی در کنار خود قرار داد. او در اولین چالش باید برابر فولاد خوزستانی قرار می گرفت که جواد نکونام را روی نیمکت خود داشت. اولین بازی را مجیدی برد تا همه به استقلال امیدوار شوند. در ادامه برتری برابر پیکان در مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی و شکست ماشین سازی در هفته هجدهم لیگ برتر، خاتمهی خوش را برای استقلالِ مجیدی رقم زد. باید دید این خاتمه خوش در سال 1400 به کجا ختم می شود و استقلال چه نتیجه ای در لیگ بیستم و البته لیگ قهرمان آسیا کسب خواهد کرد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3602

به "نگاهی به استقلال 99؛ از پفک آبی تا هت تریک مجیدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به استقلال 99؛ از پفک آبی تا هت تریک مجیدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید