میزان مرگ ناشی از کرونا در ووهان چین کمتر از حدی بود که تصور می شد

به گزارش یزد بلاگ، یک بررسی جدید نشان می دهد که میزان مرگ های ناشی از عفونت با ویروس کرونا در شهر ووهان چین، کانون اولیه شیوع بیماری کووید-19، کمتری از حدی بود که قبلا تصور می شد.

میزان مرگ ناشی از کرونا در ووهان چین کمتر از حدی بود که تصور می شد

به گزارش یزد بلاگ به نقل از لایوساینس آنالیز های پیشین تخمین زده اند که بین 2 تا 3.4 درصد از مواد شناخته شده بیماری کووید-19 در شهر ووهان چین درگذشته اند. اما یک آنالیز جدید که نتایج آن روز پنجشنبه در 19 مارس (29 اسفند) در ژورنال Nature Medicine منتشر شده است، نشان می دهد میزان مرگ ناشی از ابی بیماری در این شهر حدود 1.4 درصد است.

این تخمین جدید بر اساس داده های دسترس تا 29 فوریه بوده است. تا آن زمان 48557 مورد بیماری کووید-19 در شهر ووهان رخ داده بود و 2169 نفر به علت آن درگذشته بودند. البته از آن هنگام این اعداد افزایش یافته اند، اما چین از روز چهارشنبه مورد جدی از بیماری محلی در این کشور گزارش نکرده است، یعنی همه گیری در این کشور تحت کنترل است.

این پژوهشگران با استفاده از داده های عمومی قبلا منتشر شده به این تخمین رسیدند که خطر کشندگی در موارد علامت دار عفونت با ویروس کرونا یا احتمال مردن پس از بروز علائم بیماری کووید-19 در حد 1.4 درصد است.

این آنالیز هم مانند آنالیز های دیگر نشان داد که خطر عفونت علامت دار با افزایش سن بالا می رود. خطر عفونت علامت دار در افراد در سنین 30 تا 60 به ازای هر سال افزایش سن 4 درصد افزایش می یافت. این پژوهشگران همچنان دریافتند افراد بالای 59 سال در مقایسه با افراد بین 30 تا 59 سال با احتمال 5.1 برابر بیشتر پس از علامت دار شدن ممکن است بمیرند. در افراد جوان تر از 30 سال خطر مرگ پس از علامت دار شدن 40 درصد کمتر بود.

البته این آنالیز محدودیت ها خودش را هم دارد، از جمله عدم امکان آزمایش و تشخیص هر فرد مبتلا به کووید-19 در شهر ووهان.

این پژوهشگران می نویسند: ارجاعات ما بر اساس مجموعه ای از منابع هستند و نقصان هایی هم دارند... اما با در نظر دریافت مجموعه یافته ها، می توان گفت مهار سرایت کووید-19 کار مسئله ای است. حتی اگر اقدامات سختگیرانه فرونشانی بیماری در سطح اجتماع انجام شود، باید در انتظار بود که دست کم از نیمی از جمعیت دچار عفونت با ویروس کرونا شود.

این پژوهشگران هم نظری را که بسیاری از کارشناسان دیگر بیان کرده اند، تکرار می کنند: احتمالا مهمترین هدف اقدامات مهار بیماری پهن کردن نمودار همه گیری است یا به عبارت دیگر کاستن از اوج تقاضا برای خدمات مراقبت بهداشتی و خریدن زمان برای دسترسی به راه های بهتر درمانی است.

این پژوهشگران همچنین توصیه می کند با توجه به انتقال کانون شیوع ویروس کرونا از چین به کشورهای دیگر، باید ارقام مربوط به این کشورها هم آنالیز شود چرا که ممکن است تحول و پیشرفت بیماری در آنها مشابه شهر ووهان نباشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 719

به "میزان مرگ ناشی از کرونا در ووهان چین کمتر از حدی بود که تصور می شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان مرگ ناشی از کرونا در ووهان چین کمتر از حدی بود که تصور می شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید