مرگ در جهنم سفید

به گزارش یزد بلاگ، سقوط بهمن در ارتفاعات شمال مرکز با مرگ 8 کوهنورد گره خورد. این درحالی است که جست وجو های امدادگران هلال احمر برای یافتن هفت کوهنورد مفقودی دیگر در جهنم سفید ادامه دارد.

مرگ در جهنم سفید

به گزارش شهروند، ساعت 13 و 30 دقیقه روز جمعه بود که بهمن در ارتفاعات دارآباد کلک چال، آهار و شیرپلا سقوط کرد. کوهنوردان در برف محبوس شده بودند. این درحالی بود که تعداد زیادی از کوهنوردان هم در ایستگاه هفتم توچال گرفتار شده بودند. خط تله کابین به طور موقت خاموش شده بود و گفته می شد حدود صدکوهنورد در سرمای آنجا گرفتار شده اند. زمان می گذشت، تا اینکه کوهنوردان با راه اندازی مجدد خط تله کابین به پایین انتقال یافتند. اما ریزش برف در کلک چال و آهار و شیرپلا حوادث تلخی را رقم زده بود. کوهنوردانی که در جهنم سفید مدفون و مصدوم شده بودند.

مرگ های تلخ در جهنم برفی

از همان دقایق نخست عملیات ها آغاز شد. تیم های هلال احمر راهی منطقه شدند. جست وجو ها برای چندساعت ادامه داشت تا اینکه شاهین فتحی، مدیرعامل هلال احمر استان تهران از جان باختن دو نفر در کلک چال خبر داد. او گفت: ظهر جمعه پس از حادثه سقوط کوهنوردان در ارتفاعات کلک چال چندین تیم راهی آنجا شدند و بعد از چند ساعت جست وجو ابتدا پیکر بی جان یک کوهنورد کشف شد. شواهد نشان می داد که فرد دیگری هم زیر بهمن گرفتار شده است. ساعتی بعد با پیداکردن او در میان برف ها معلوم شد که او هم جان خود را از دست داده است. محل دیگری که سقوط بهمن در آنجا حادثه ساز شد، دارآباد بود.

تیم های امدادی تا ساعت 9 شامگاه جمعه در ارتفاعات دارآباد، کلک چال و شیرپلا حضور داشتند. سرمای شدید و احتمال وقوع حادثه برای نجاتگران، اجازه پیشروی بیشتر به تیم های امدادونجات نداد. عملیات امدادی از صبح شنبه با هماهنگی تیم های فدراسیون مجددا از سر گرفته شد.

115 کوهنورد گرفتار در بهمن

مدیرکل بحران تهران هم از گرفتارشدن 115 کوهنورد در ریزش بهمن گفت: افرادی که در سقوط بهمن گیر افتادند بین 70 تا 115 نفر بودند. در این بین 17 نفر اعلام مفقودی شد که هفت نفر از آن ها قطعی است. 11 کوهنورد هم مصدوم شده بودند که مداوا شدند.

8 کشته ارتفاعات مرکز

محمدباقر محمدی، معاون عملیات سازمان امدادونجات کشور در این باره گفت: از روز جمعه پیکر بی جان 8 کوهنورد در ارتفاعات پیدا شده است. امدادگران جسد دو کوهنورد را همان روز جمعه از میان برف ها پیدا کردند. از صبح شنبه هم امدادگران جسد شش کوهنورد دیگر را توانستند پیدا کنند. اجساد این کوهنوردان با بالگرد به پایین کوه انتقال داده شد.

تماس 17 خانواده با هلال احمر

او در ادامه گفت: از شامگاه جمعه 17 خانواده با جمعیت هلال احمر تماس گرفتند و ما را در جریان ناپدیدشدن کوهنوردان شان در ارتفاعات قرار دادند. ما هم شماره همراه این کوهنوردان گمشده را در اختیار مخابرات گذاشتیم تا ردیابی ها انجام شود. ردیابی های مخابراتی نشان می دهد 7 کوهنورد در ارتفاعات مفقود شده اند. آخرین تماس های شماره های این کوهنوردان در منطقه ها سقوط بهمن ثبت شده است. درواقع ریزش بهمن هفت مفقودی دیگر دارد. محمدباقر محمدی می گوید: 80 امدادگر در قالب 16 تیم عملیاتی در همان منطقه درحال جست وجو هستند تا دیگر مفقودشدگان را پیدا کنند.

نجات 11 کوهنورد

محمدی افزود: در این حادثه هفت نفر مصدوم شدند، همچنین با تلاش امدادگران در عملیات روز گذشته 11 کوهنورد از مرگ حتمی نجات پیدا کردند. امدادرسانی به این افراد آسیب دیده هم تا ساعت 4 صبح شنبه ادامه داشت.

او در ادامه می گوید: از تمامی خانواده هایی که فرزندان یا هر یک از آشنایان آن ها روز گذشته در ارتفاعات شمال تهران حضور داشته و هنوز به منزل بازنگشته اند، می خواهیم با مراکز امدادی و هلال احمر تماس بگیرند و اعلام مفقودی کنند تا عملیات جست وجو برای یافتن آن ها انجام شود.

جانباختگان عضو باشگاه کوهنوردی تهران بودند

رضا زارعی، رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی هم گفت: هنوز آمار دقیقی از جانباختگان وجود ندارد، زیرا عملیات جست وجو همچنان ادامه دارد.

او ادامه داد: سه نفر قطعا در منطقه کلک چال جان خود را از دست داده اند. یک نفر هم در منطقه آهار جان خود را از دست داده و دو نفر مفقودی در منطقه دارآباد قطعی است. افراد جان باخته عضو باشگاه کوهنوردی تهران هستند.

این مقام مسئول در فدارسیون کوهنوردی می گوید: هویت فرد جان باخته در آهار معین است که دکتر فاطمی از افراد باسابقه کوهنوردی است. یحیی انصاری در منطقه کلک چال هم هویت او معین شده که جان خود را از دست داده است.

سید مصطفی فاطمی دندانپزشک و متخصص پروتز های دندانی است که در اوایل دهه 80 شمسی سردبیر ایسنا بود و در سال های اخیر با عضویت در باشگاه کوهنوردی تهران صعود های زیادی انجام داده بود. او عضو هیات علمی جهاددانشگاهی و مدتی رییس جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران بود.

دکتر فاطمی در یک دهه اخیر صعود های زیادی را انجام داده بود. او به صخره نوردی و اسکی هم علاقه زیادی داشت.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی شرح داد: امیرهوشنگ فرآبادانی، هادی بهادری، اشکان رضوانی و محسن محمدی جزو افراد مفقودشده هستند. اسامی افراد مفقودشده در دارآباد هنوز معین نیست.

انتقاد هواشناسی از بی توجهی به هشدار ها

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از اینکه مردم توجهی به هشدار های هواشناسی نکردند، انتقاد کرد. او گفت: از روز های ابتدایی هفته گذشته سازمان هواشناسی کشور چندین هشدار صادر کرده بود. در این هشدار ها تأکید شده بود که در روز های پنجشنبه و جمعه مردم از فعالیت های کوهنوردی خودداری کنند.

صادق ضیاییان می گوید: ما در هشدار نارنجی اول دی ماه تصریح کرده بودیم که در روز های چهارم و پنجم دی ماه در برخی منطقه ها کشور ازجمله شمال تهران بارش برف، کولاک و مه آلودگی خواهیم داشت. همچنین در هشدار شماره 66 روز سوم دی ماه هم هشدار داده بودیم که صعود به ارتفاعات با توجه به شرایط جوی بسیار خطرناک است.

هواشناسی کوهستان

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ادامه داد: واقعا جای تعجب و سوال دارد که چرا مردم با توجه به آگاهی از شرایط جوی، جان خود را به خطر انداختند و به هشدار های هواشناسی توجهی نکردند؟

ضیاییان در ادامه درباره پیش بینی وضع جوی کوهستان در کشور گفت: هواشناسی کوهستان جزو موارد جدیدی است که به پیش بینی ها افزوده شده است. اما وضع جوی کوه ها در دو روز گذشته آن قدر برای حفظ جان کوهنوردان اهمیت داشت که ما آن را در هشدار های اصلی و عمومی خود آورده بودیم.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در سرانجام با بیان اینکه پیش بینی وضع جوی کوه ها می تواند به طور مستقیم با جان کوهنوردان در ارتباط باشد، گفت: درحال حاضر پیش بینی وضع جوی چند قله پرتردد کشور آغاز شده است.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

اسلیم فا: اسلیم فا: مجله دوخت و دوز، طراحی لباس و انتخاب لباس

منبع: فرارو
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4380

به "مرگ در جهنم سفید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ در جهنم سفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید