فرد مراقبت کننده از بیمار کووید-19 باید از سلامت کافی برخوردار باشد

به گزارش یزد بلاگ، خبرنگاران/خراسان شمالی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: فرد مراقبت کننده از بیمار دارای کووید-19 باید از سلامت کافی برخوردار بوده و بیماری زمینه ای نداشته باشد.

فرد مراقبت کننده از بیمار کووید-19 باید از سلامت کافی برخوردار باشد

دکتر افشین دلشاد در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در منزل اظهار کرد: برای مراقبت از این بیماران پیشنهاد می گردد ماسک های ساده و دستکش یک بار مصرف، سطل زباله دردار، عینک محافظت از چشم، حوله های کاغذی یک بار مصرف، دماسنج طبی، داروهای تب بر مثل استامینوفن، مایع ضدعفونی کننده، صابون برای شست وشوی دست و دستمال مرطوب الکلی حتما در منزل وجود داشته باشد.

وی بیان نمود: فرد مراقبت کننده از بیمار دارای کووید-19 نیز باید نکاتی را رعایت کند مثلا تعداد مراقبان از بیمار مبتلا به کووید-19 تا حد امکان محدود گردد و شخصی که این کار را انجام می دهد خود از سلامت کافی برخوردار بوده و بیماری زمینه ای نداشته باشد.

دلشاد ادامه داد: مراقبت کننده باید بعد از هر گونه تماس با بیمار یا محیطی که بیمار در آن حضور دارد، قبل و بعد از تهیه غذا، بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و هر زمان که دست ها کثیف به نظر می رسند، دست های خود را با آب و صابون بشوید.

وی اظهار داشت: فرد مراقبت کننده از بیمار دارای کووید-19 هنگام شستن دست ها با آب و صابون، بهتر است از دستمال کاغذی برای خشک کردن دست استفاده کند، در غیر این صورت استفاده از حوله تمیز نیز امکان پذیر است به شرطی که آن را مرتب تعویض نموده و شست وشو دهد.

وی تاکید نمود: بیمار باید در ظروف شخصی غذا بخورد و پس از هر بار غذا خوردن ظروف بیمار باید به طور کامل شسته گردد همچنین ملحفه یا پتوی مورد استفاده برای بیمار نیز باید از سایر اعضای خانواده مجزا باشد.

دلشاد با بیان اینکه مراقبت کننده باید از تماس مستقیم با مایعات بدن، به خصوص ترشحات دهان، بینی و مدفوع بیمار خودداری کند، اضافه نمود: در صورت ضرورت تماس، حتما از دستکش و ماسک یک بار مصرف استفاده کند.

وی مطرح کرد: مراقبت کننده از بیمار کووید-19 درصورت مشاهده علائم خفیف این بیماری باید خود را از بقیه افراد خانواده جدا کند چون ممکن است ناقل بیماری باشد.

دلشاد اضافه نمود: بیمار باید از ماسک پزشکی استفاده کند ولی درصورت عدم تحمل ماسک حتما هنگام سرفه یا عطسه، جلوی دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی بپوشاند سپس دستمال را به طور مناسب دور بیندازد و دست ها را با آب و صابون بشوید.

وی درخصوص دور انداختن ماسک استفاده شده، گفت: ضمن خودداری از دست زدن به قسمت جلوی ماسک، آن را داخل یک کیسه پلاستیکی قرار داده و پس از بستن کیسه در داخل سطل زباله دردار انداخته و بلافاصله دست ها با آب و صابون شسته شوند.

وی در ادامه به شستشوی لباس، ملحفه و حوله های بیمار اشاره و بیان نمود: بهترین تمیزکننده آب و صابون و بهترین ضدعفونی کننده، محلول خانگی مایع سفیدکننده یک درصد است که لباس، ملحفه و حوله های استفاده شده توسط بیمار را باید با استفاده از صابون های معمولی و آب و یا ماشین لباسشویی در دمای 90-60 درجه سانتی گراد شست وشو داده و کاملا خشک کرد.

دلشاد تاکید داشت: در صورتی که علائم هشدار اضطراری مانند تنگی نفس، گیجی یا آشفتگی ذهنی، درد مداوم یا فشار در قفسه سینه و متمایل شدن رنگ لب یا صورت به رنگ آبی برای بیمار مبتلا به کرونا ایجاد شد باید بیمار را فورا به بیارستان منتقل کنید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1637

به "فرد مراقبت کننده از بیمار کووید-19 باید از سلامت کافی برخوردار باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرد مراقبت کننده از بیمار کووید-19 باید از سلامت کافی برخوردار باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید