فارس من، خجیر: حذف ترم جاری منجر به تعویق افتادن فارغ التحصیلی دانشجویان می شود

به گزارش یزد بلاگ، رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره گفت: در حال حاضر 90 درصد از دانشجویان از برگزاری کلاس ها به صورت مجازی رضایت دارند و حذف ترم جاری دانشگاه ها زمان فارغ التحصیلی دانشجویان را به تعویق می اندازد.

فارس من، خجیر: حذف ترم جاری منجر به تعویق افتادن فارغ التحصیلی دانشجویان می شود

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، سامانه فارس من سامانه ای است که مخاطبان خبرنگاران می توانند از طریق آن مسائل خود در تمام حوزه ها را مطرح کنند تا خبرنگاران این مسائل را پیگیری کرده و پاسخ آن را از مسؤولان دریافت کنند.

مخاطبان خبرنگاران موضوع حذف ترم جاری دانشگاه ها به دلیل کرونا و چرا حذف ترم تحصیلی صورت نگرفت؟ را مطرح کرده و از خبرنگاران خواستار گفت وگو با مسئولان شدند که خبرنگاران خبرنگاران برحسب وفای به عهد این موضوع را در دستور کار قرار دادند.

یوسف خجیر رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره این باره گفت: حذف ترم جاری دانشگاه ها زمان فارغ التحصیلی دانشجویان را به تعویق می اندازد و دانشجویی که می تواند ظرف مدت زمان 4 سال فارغ التحصیل شود این فارغ التحصیلی به 4.5 سال می انجامد؛ به طور مثال اگر دانشجویی ورودی سال 98 باشد باید در سال 1401 فارغ التحصیل شود و حذف ترم باعث می شود این فرایند با سرعت کمتری پیش برود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه گذراندن برخی از درس ها نیاز به پیش نیاز دارند و اگر دانشجو درس هایی که در بهمن ماه امسال ارائه می شود را طی نکند باید صبر کند تا در بهمن ماه سال بعد واحدها را بگذراند و در خوش بینانه ترین حالت می تواند گفت که دانشجو به جای گذراندن 8 ترم باید 10 ترم را بگذراند و این طولانی شدن فرایند تحصیل دانشجو از عواملی است که اگر اتفاق بیفتد قطعا برای دانشجو چالش ایجاد می کند.

رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره اضافه کرد: اگر حذف ترم اتفاق بیفتد دانشجویانی که می خواهند فارغ التحصیل شوند، آقایانی که سال بعد باید به خدمت سربازی بفرایند یا دانشجویانی که می خواهند در کارشناسی ارشد شرکت کنند یکسال عقب می افتند و به طور مثال دانشجوی ورودی سال 95 که در حال حاضر ترم 8 را می گذراند اگر ترم تحصیلی اش حذف شود سال بعد امکان حضور در کنکور را نخواهد داشت.

خجیر یادآور شد: در دانشگاه ها 140 واحد وجود دارد که دانشجو باید آن را پاس کند و برخی در وزارت علوم می گویند که گذراندن این دروس بدون احتساب سنوات است. دانشجو اقدام به دریافت مرخصی می کند بدون احتساب سنوات و سنوات ترم ثبت نمی شود و این دانشجو چه زمانی باید درس را بگذراند و دانشگاه ها در ترم مهرماه ا ین درس را ارائه نمی کنند و دانشجو باید با دروس عمومی و حداقل واحدها یک ترم را بگذراند و به دلیل رعایت پیش نیازها مجبور است دروس تخصصی را در بهمن ماه انتخاب کند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بیش از 90 درصد دانشجویان موافق برگزاری آموزش های مجازی و ادامه پیدا کردن ترم تحصیلی هستند و اگر حذف ترم داشته باشند ترم های بعد با سنوات روبرو می شوند و باید جریمه سنوات را پرداخت کنند. هزینه سرانجام نامه ای که برای دانشجویان تمدید می شود بسیار زیاد است و دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ناپیوسته تحصیل می کنند اصولا شاغل هستند که در بحث تحصیل و ارائه مدرک به محل کار با مسائل عدیده ای روبرو می شوند.

رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره گفت: در حال حاضر برای 90 درصد از دانشجویان کلاس ها به صورت مجازی در حال برگزاری است و به خوبی می توانند ترم را بگذرانند و ترم بعد دروس جدید داشته باشند. اگر 10 درصد باقی مانده حذف ترم کنند با توجه به پیش نیازها نمی توانند ترم بعد را پاس کنند و یا باید فقط دروس پایه و عمومی را بردارند و دروس تخصصی تر را در ترم های بعدی طی کنند. در این صورت دانشجویی که ترم 6 است اگر بخواهد حذف ترم کند در ترم 8 باید درس ترم 6 را بخواند که مسائل بسیاری برای دانشجو به همراه دارد.

وی یادآور شد: یا باید قوه تکلیفی وزارت علوم مستقیم حذف ترم می کرد که این تصمیم سختی است و قابل پیش بینی نیست شاید درگیری با بحران کرونا تا یک ماه دیگر نیز حل نشود. حذف ترم منجر به 6 ماه عقب افتادن مدرک تحصیلی دانشجویان می شود.

خجیر اضافه کرد: بنده به شخصه توصیه به حذف ترم نمی کنم. حذف ترم باید زمانی اتفاق بیفتد که وزارت علوم برای همه تمام دانشگاه ها اعلام کند. با برنامه ریزی های انجام شده آموزش های مجازی بخوبی در حال برگزاری است و زمانی که اوضاع بهبود پیدا کرد کلاس ها به صورت حضوری ادامه پیدا خواهد کرد.

رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره یادآور شد: اگر این بیماری تا خرداد ماه هم ادامه پیدا کند آموزش های مجازی با همین فرایند پیش می رود و سرانجام ترم 3-2 جلسه حضوری در تابستان برگزار می کنیم تا رفع اشکال شود.

وی در سرانجام گفت: در حال حاضر با شرایط بحرانی و خاصی درگیر هستیم که مختص به یک دانشگاه ، شهر، کشور یا منطقه نیست بلکه همه دنیا با این بحران درگیر هستند باید با همت و برنامه ریزی بتوانیم بر این بحران فائق آییم.

سرانجامی پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1003

به "فارس من، خجیر: حذف ترم جاری منجر به تعویق افتادن فارغ التحصیلی دانشجویان می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، خجیر: حذف ترم جاری منجر به تعویق افتادن فارغ التحصیلی دانشجویان می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید