ساخت موتور هیدروژنی در ایپکو ، چه موتوری با سوخت هیدروژن مطابقت دارد؟

به گزارش یزد بلاگ، مدیر عامل مرکز تحقیق، طراحی و فراوری موتور ایران خودرو با اعلام خبر آغاز فاز مطالعاتی ساخت موتورهای هیدروژنی در ایپکو ، درباره آینده موتور خوردو و اینکه چه موتوری با سوخت هیدروژن مطابقت دارد، شرح داد.

ساخت موتور هیدروژنی در ایپکو ، چه موتوری با سوخت هیدروژن مطابقت دارد؟

خبرنگاران - شرایط مالی کشور و به تبع آن نوسان قیمت ها، اعلام آیین نامه واردات خودرو و مسائلی از این دست، باعث شده تا همیشه بازار خودروی کشور و آینده این صنعت مورد توجه اقشار مختلف مردم به عنوان مصرف کنندگان این محصول قرار گیرد.

از این رو مهدی رجبعلی، مدیر عامل ایپکو، درباره آینده موتور صنعت خودرو و بعلاوه شرایط فراوری موتورهیدروژنی به خبرنگاران توضیحاتی داد که در ادامه می خوانید.

خبرنگاران: در حالی که شما در پی توسعه موتورهای سه سیلندر هستید، خیلی ها معتقدند که ایران خودرو باید روی توسعه خودروهای برقی و هیبریدی کار کند. به نظر شما آینده خودروهای کشور متعلق به چه موتورهایی است؟ و فکر می کنید آینده صنعت خودرو به کدام سمت می رود؟

رجبعلی: آینده خودروها در همه اقلیم ها یکی نیست و به طور مثال خودروهای ترند در آمریکا و ژاپن کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. اما با توجه به وجود زیرساخت های گاز طبیعی در کشور، ما معتقدیم باید این بخش پررنگ تر دیده گردد و فراوری موتورهایی با راندمان بالاتر و مسائل کمتر، در گاز طبیعی توسعه پیدا کند.

از طرفی باید روی پلتفرم ها نیز با گاز طبیعی کار بهتری انجام دهیم و به طور مثال باید مخزن گاز را در جایی قرار دهیم که فضای کمتری را اشغال کند. ضمن اینکه باید از مخازن سبک تر استفاده کرد که همه اینها در کوتاه مدت قابل انجام است.

درباره موتورهای ایپکو بیشتر بدانید:

استفاده از موتور EF4 /همکاری موتوری ایران خودرو و سایپا/ SUV شهری ایران خودرو
تست و آنالیز پژو پارس موتور نو ؛ موتور XUP زیر فشار
تست خودرو دنا توربو اسپرت ؛ یک تست وحشتناک تا سر حد مرگ
قوی ترین موتور سه سیلندر معرفی گردید ؛ موتور سه سیلندر تارا چگونه است؟
خودرو TF21 ایران خودرو با چه موتورهایی عرضه و جایگزین چه محصولاتی می گردد؟
خبرنگاران: نقش موتورهای دو رگه یا هیدورژنی در آینده این صنعت را چگونه تصور می کنید؟

در بلند مدت موتورهای دو رگه یا هیبریدی می تواند جایگاه خود را باز کند؛ چرا که در کشور زیر ساخت برق وجود ندارد و نه تنها در شبکه توزیع برق، بلکه در زیر ساخت توسعه ای اجزای خودروی برقی نیز مشکل داریم که یکی از مهمترین اجزای آن باطری است و البته منابع طبیعی آن را نیز نداریم.

خودروهای سنگین و نیمه سنگین هیدروژنی می شوند؟

البته با توجه به چیزی که ما رصد می کنیم موتورهای هیدروژنی به خصوص در خودروهای سنگین و نیمه سنگین جایگاه بیشتری پیدا خواهند کرد. هر چند که در حال حاضر نیز هیدروژن جایگاه بسیار بالاتری پیدا نموده است و به همین علت، ما نیز در ایپکو کار روی هیدروژن را شروع نموده ایم.

خبرنگاران: شما در ایپکو چه فعالیت هایی را در زمینه سوخت هیدروژن شروع نموده اید؟

رجبعلی: ما کار روی موتوری که بتواند با سوخت هیدروژن تطبیق داشته باشد را شروع نموده ایم. البته هنوز در فاز مطالعاتی هستیم و حتی نمونه نیمه صنعتی هم نداریم. ولی امیدواریم برای دو سال آینده نمونه نیمه صنعتی آن محصول را معرفی کنیم که این کار برای بازار ایران بسیار مناسب است.

خبرنگاران: منابع تامین گاز هیدروژن برای این گروه از موتورها را پیش بینی نموده اید؟

رجبعلی: یکی از مهمترین منابع تامین هیدروژن در جهان گاز طبیعی است و با توجه به اینکه در کشور ما زیر ساخت سوخت CNG وجود دارد و زیر ساخت این گاز بسیار به زیر ساخت هیدروژن نزدیک است، بنابراین می توانیم در این زمینه سرمایه گذاری بهتری داشته باشیم. البته مشارکت هایی هم با شرکت نفت داشته ایم تا بتوانیم هیدروژن خاکستری را که از گاز طبیعی استخراج می گردد را ایجاد کنیم.

شروع فاز مطالعاتی ساخت موتور هیدروژنی در ایپکو

چه کسی متولی ایمنی سوخت های هیدروژنی می گردد؟
خبرنگاران: ذخیره سوخت هیدروژن سخت و ذخیره آن در دمای منفی 200 درجه سانتی گراد و در فشار بسیار بالا قابل انجام است. در این زمینه چه راهکاری دارید؟

رجبعلی: از آنجایی که بحث ایمنی و ذخیره سازی سوخت های هیدروژنی بسیار مشکل است، ما به عنوان ایپکو در این بخش وارد نشده ایم و در حال همکاری با وزارت نفت و وزارت نیرو هستیم، تا آنها این مسوولیت را بپذیرند. چرا که تامین انرژی به عهده این دو بخش است و ما بعد از آزاد شدن از مخزن روی اتفاقات این سوخت در موتور کار می کنیم.

البته ایمنی و ذخیره سازی هیدروژن صورت مساله است. ولی با توجه به نزدیکی زیرساخت های گاز طبیعی CNG و گاز مایع LNG که صادرات آن در کشور صورت می گیرد و مکانیزم آن کاملا شبیه به مکانیزم هیدروژن است، چنانچه زیرساختش آماده گردد از آن می توان برای هیدروژن هم استفاده کرد.

در حال حاضر بالا بودن CO2 یکی از چالش های بزرگ خودروسازها در پدیده گرمایش زمین است و از آنجایی که هیدروژن سوخت کم کربن بوده و مقدار CO2 در آن صفر است، با استفاده از این سوخت در خودروها یاری بسیار زیادی در برطرف این چالش می گردد.

گفت و گو: امین آزاد

تنظیم: فاطمه باجلانی

منبع: بیت ران
انتشار: 9 آبان 1401 بروزرسانی: 9 آبان 1401 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4904

به "ساخت موتور هیدروژنی در ایپکو ، چه موتوری با سوخت هیدروژن مطابقت دارد؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "ساخت موتور هیدروژنی در ایپکو ، چه موتوری با سوخت هیدروژن مطابقت دارد؟" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت موتور هیدروژنی در ایپکو ، چه موتوری با سوخت هیدروژن مطابقت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید