زولا چیست؟ هر آنچه که باید از بازی Zula بدانید

به گزارش یزد بلاگ، حتما برای شما هم پیش آمده که در وب سایت های مختلف، بیلبوردهای خیابانی یا حتی متروهای شهری با تبلیغات بازی زولا روبرو شده باشید؛ اگر شناخت کافی از این بازی تیراندازی ندارید و به دنبال تجربه یک بازی رایگان هستید، شاید بهتر باشد که اطلاعات بیشتری از Zula کسب کنید.

زولا چیست؟ هر آنچه که باید از بازی Zula بدانید

اگر به بازی های ویدیویی علاقه داشته باشید، قطعا می دانید در سال های اخیر عناوین رایگان یا همان Free to Play بسیار زیادی منتشر شده و جامعه عظیم و قابل توجهی را تشکیل داده اند. معمولا فرایند این دسته از بازی ها طوری است که باید به صورت چندنفره و آنلاین آن ها را تجربه کنید؛ همین مسئله، پتانسیل زیادی را در اختیار توسعه دهندگان بازی ها قرار داده تا بتوانند سبک های مختلفی را در این بستر، فراوری نمایند.

علاوه بر این موضوع، اهمیت نگاه به ورزش های الکترونیکی باعث شده که بازی زولا نیز، سرمایه گذاری عظیمی را در این بخش انجام دهد. طبق گزارش های منتشر شده این بازی آنلاین، در چند سال فعالیت خود، بیش از 250 میلیون تومان جوایز نقدی و غیرنقدی به کاربران خود اهدا نموده است.

این فرایند با برگزاری مسابقات ویژه نوروز ادامه یافت و هم اکنون مسابقات هفتگی این بازی در جریان است که کاربران با شرکت در آن می توانند، برای کسب جایزه 10 میلیون تومانی در هر هفته کوشش نمایند.

برگزاری مسابقات حرفه ای به این شکل در کشور باعث می شود که بازی های ویدئویی به سمت حرفه ای شدن پیش برود و شاهد پیشرفت بازیکن های ایرانی در این حوزه در سطح جهان باشیم.

یکی از ژانرهایی که از دهه های قبل بین بازیکنان ایرانی به محبوبیت رسیده، تیراندازی اول شخص است که به لطف عناوینی مانند Counter-Strike همیشه از صندلی خوبی بین بازی های ایرانی بهره می برد؛ البته چنین چیزی تنها محدود به کشور ما نیست و تیراندازی اول شخص یا همان First Person Shooter یکی از پرطرفدارترین سبک های بازی های ویدیویی در سراسر جهان به شمار می رود.

با احترام به همین سلیقه، شرکت سورنا گیمز تصمیم گرفت تا بازی تیراندازی زولا را برای کاربران ایرانی بومی سازی کند. این بازی در اصل توسط شرکت ترکیه ای مدبایت گیمز توسعه یافته است. بعد ها توسط استودیوی ایرانی سورنا گیمز، محتویات جدیدی به بازی اضافه شد که از جمله آن ها می توان به وجود سلاح های ایرانی و نقشه های تهران و پرسپولیس اشاره نمود.

حضور یک شرکت ایرانی به عنوان یکی از توسعه دهندگان و به دنبال آن وجود منوی تماما فارسی در بازی زولا می تواند تجربه متفاوت تری از نمونه های مشابه خارجی را برای کاربران رقم بزند. همچنین، با توجه به بهره وری از سرورهای داخلی، کاربران ایرانی می توانند بازی آنلاین Zula را با اینترنت نیم بها تجربه نمایند که یکی دیگر از مزایای این بازی به حساب می آید.

بنابراین تمام کاربران می توانند بدون هیچ دغدغه خاصی، حتی بدون احتیاج به یک اینترنت پر سرعت از تجربه بازی زولا در کنار دوستان خود لذت ببرند.

Zula در حال حاضر فقط و فقط برای پلتفرم رایانه های شخصی (PC) و سیستم عامل ویندوز منتشر شده و به گفته سورنا گیمز، به زودی نسخه موبایل آن هم برای سیستم عامل های اندروید و IOS عرضه خواهد شد تا کاربران تلفن های هوشمند هم از تجربه این بازی چندنفره رایگان در کنار دوستان خود، بی بهره نمانند. همچنین حالت بتل رویال آن هم در راه است.

گرافیک بازی زولا در سطح قابل قبولی واقع شده است اما هرگز نمی توان آن را با تیراندازی های روز جهان در سال 2020 میلادی مقایسه کرد؛ البته این تنها نیمه خالی لیوان است. گرافیک این بازی با توجه به وسعت نقشه ها و تعداد بازیکنان، بهینه سازی خوبی روی رایانه های شخصی دارد و حتی کسانی که سخت افزار متوسط یا ضعیفی هم دارند، می توانند بازی زولا را روی کامپیوترهای خود، تجربه نمایند.

وجود حالت های مختلف تا حد زیادی از اسارت بازی در دام تکرار جلوگیری می نماید. این حالت ها عبارت اند از:

1. مبارزه تیمی

2. تحت تعقیب

3. خرابکاری

4. قتل عام

5. اسکورت

6. شکار رئیس

حالت مبارزه تیمی در بازی زولا

در حالت مبارزه تیمی یا همان Team Deathmatch، دو تیم حداکثر 8 نفره در مقابل همدیگر صف آرایی می نمایند. تیمی که زودتر به یکی از امتیازهای 50، 100، 150 یا 200 برسد، به عنوان برنده مسابقه معرفی خواهد شد. بنابراین تنها کاری که در این حالت باید انجام دهید، این است که حداکثر همکاری را با هم تیمی های خود داشته باشید تا بتوانید آمار قتل هایتان را زودتر از تیم حریف، به امتیاز مورد نظر برسانید.

حالت تحت تعقیب در بازی زولا

حالت تحت تعقیب در بازی Zula، معادل Wanted Mode است که طی آن تمام بازیکنان باید کوشش خود را به کار بگیرند تا بازیکنی که در نقشه معین شده را، از پا دربیاورند. بازیکنی که پیروز به انجام این کار شود، خودش به شخص تحت تعقیب تبدیل شده و همین فرایند تا انتها بازی ادامه پیدا می نماید. در این بخش از بازی، برنده کسی خواهد بود که امتیازات بیشتری را به واسطه کشتن افراد تحت تعقیب، به دست آورد؛ حداکثر امتیاز لازم عدد 30 بوده و این مقدار توسط خود بازیکنان مشخص می شود.

حالت خرابکاری در بازی زولا

در این بخش هم بازیکنان می توانند در قالب تیم هایی حداکثر 8 نفره در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. یک تیم موظف است تا در یکی از نقاط مشخص شده بمب را به کار بگذارد و تیم دیگر هم وظیفه می یابد تا بمب را خنثی کند؛ با این حال بازیکنان می توانند این بخش را با کسب حداکثر امتیاز لازم هم به انتها برسانند و برای این کار، تنها کاری که باید انجام دهند، کشتن تمامی نفرات تیم مقابل است.

محبوبیت و اهمیت حالت خرابکاری یا همان Sabotage تا حدی بوده که سازندگان بازی Zula ترجیح دادند تا نقشه هایی را مختص این حالت طراحی نمایند. از جمله این نقشه ها می توان به شهر قدیمی، کمپ پناهندگان و فاولا اشاره نمود.

حالت قتل عام در بازی زولا

قتل عام که به آن Free for All هم گفته می شود، تنها بخشی از بازی Zula به حساب می آید که فرایند آن به صورت انفرادی است، نه تیمی. در این حالت بازیکنان می توانند هم محدودیت امتیازی و هم محدودیت زمانی را به صورت دلخواه برای رقابت خود در نظر بگیرند و هر بازیکنی که بتواند امتیاز بیشتری را به دست بیاورد، به عنوان پیروز مسابقه، معرفی می شود.

حالت اسکورت در بازی زولا

در این حالت هم دو تیم حداکثر 8 نفره در مقابل یکدیگر قرار می گیرند. یک تیم وظیفه دارد تا خودرویی که در حال حرکت است را اسکورت کند تا به سلامت به خط انتها برسد. تیم دیگر هم وظیفه می یابد تا مانع از این اتفاق شود.

حالت اسکورت در 3 راند انجام می شود و در هر راند تیم ها وظایف شان را با یکدیگر معاوضه می نمایند تا شرایط عادلانه تری در این میدان نبرد حاکم شود.

حالت شکار رئیس در بازی زولا

همان حالت Boss Hunt بوده که شباهت زیادی هم به حالت مبارزه تیمی دارد. تنها تفاوت این بخش با Team Deathmatch، در این است که یک نفر از اعضای هر تیم به عنوان رئیس شناخته می شود. اگر رئیسی بتواند رئیس تیم مقابل را از پا دربیاورد، امتیازی که از کشتن او کسب می نماید، دو برابر خواهد بود. با این حال اگر بازیکنان عادی رئیس را بکشند، همان امتیاز یک برای تیم آن ها محاسبه خواهد شد.

علاوه بر بخش های مختلف، نقشه های متنوعی هم برای بازی Zula طراحی شده است. همان طورکه پیش از این هم اشاره شد، دو نقشه تهران و پرسپولیس، مپ های ایرانی بازی هستند که توسط تیم سورنا گیمز ساخته شده اند. بنابراین چه از لحاظ فرایند مبارزات و چه از لحاظ بصری، هیچ یکنواختی در این بازی وجود ندارد.

یکی دیگر از مهم ترین عواملی که باعث ایجاد تنوع در فرایند بازی زولا می شود، وجود سلاح های مختلف است. این سلاح ها عبارت اند از:

· سلاح سرد

· اسلحه سنگین

· تک تیرانداز

· اسلحه سبک

· نارنجک و دودزا

· کلت کمری

هر یک از این نوع سلاح ها، مدل های مختلفی را در خود جای داده اند که قابلیت های منحصر به فردی دارند. بنابراین، استفاده از سلاح ها مختلف با ویژگی های انحصاری می تواند همه چیز را برای یک همکاری تیمی هیجان انگیز آماده کند. بازی زولا سعی نموده تا با طراحی انواع اسلحه، تمام سلیقه ها را در بازی های تیراندازی اول شخص مد نظر خود قرار داده باشد.

البته بازیکنان می توانند در صورت تمایل سلاح های خود را ارتقا دهند. این ارتقا با استفاده از امتیازات درون بازی صورت می گیرد که به زعم بسیاری از بازیکنان، زمانبر است؛ با این حال، اگر قصد دارید که با سرعت بیشتری پیشرفت کنید و از رقبای خود جلو بیافتید، می توانید در صورت دلخواه با استفاده از پول واقعی از فروشگاه درون بازی خریدهای خود را انجام دهید.

همچنین امکان خرید سیزن پس هم وجود دارد. با این کار بازیکنان باید ماموریت های خاصی را در طول بازی به انجام برسانند و در این صورت از امتیازات ویژه و ارزشمندی در بازی زولا بهره مند می شوند.

وجود تیم پشتیبانی در ایران، یکی دیگر از عواملی است که خیال بازیکنان Zula را آسوده نموده است؛ حمایت شرکت سورنا گیمز از کاربران این اثر تا برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان زولا هم کشیده شده و در هر فصل، به برندگان این رقابت ها، جوایز نفیسی اهدا می شود.

با این تفاسیر، می توان بازی زولا و نگرش توسعه دهندگان آن را به عنوان موجی مثبت در عرصه ورزش های الکترونیک یا همان Esports در ایران تلقی کرد؛ عرصه ای که متاسفانه این روزها، مورد بی مهری بسیاری از افراد فعال در این زمینه، قرار گرفته است.

ویژگی های بازی زولا به همین جا محدود نمی شود؛ در طول چند سالی که این بازی به صورت رایگان عرضه شده، سازندگان آن ثابت نموده اند حمایت خوبی از آن دارند و همیشه شاهد انتشار به روزرسانی های متعددی برای بازی Zula بوده ایم.

اگر به دانلود رایگان بازی زولا و نصب و تجربه آن علاقه مند شده اید، می توانید از این به جامعه عظیم جنگجویان Zula، بپیوندید.

2121

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1097

به "زولا چیست؟ هر آنچه که باید از بازی Zula بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زولا چیست؟ هر آنچه که باید از بازی Zula بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید