خودمان را گول نزنیم؛ زور حسن یزدانی به تیلور نمی رسد

به گزارش یزد بلاگ، روزنامه شرق نوشت: قریب به 24 ساعت و اندی پس از شکست پنجم حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور آمریکایی، شاید زمان مناسب تری برای تحلیل واقعیت ها باشد. آن هم به دور از حساسیت های کاذب و هیجانی که بر فضای کشتی مستولی شد. اصل ماجرا مربوط به جایی است که در این کشتی، داور به اشتباه امتیازاتی را به حسن یزدانی داد و بعد با چلنج به موقع آمریکایی ها و بازبینی مجدد فیلم، این امتیازات از او گرفته و به دیوید تیلور سپرده شد. انتهای مسابقه هم شبیه به بسیاری از جدال های قبلی این دو بود. دست دیوید تیلور به عنوان فرد پیروز بالا رفت و حسن یزدانی دوباره با بغضی در گلو و اشکی در چشم راهی رختکن شد.

خودمان را گول نزنیم؛ زور حسن یزدانی به تیلور نمی رسد

در اینکه حسن یزدانی کشتی گیر شایسته و فنی است تردیدی نیست. شاید همان طورکه دیوید تیلور گفته اگر این کشتی گیر آمریکایی نبود یزدانی می توانست 10 مدال طلای جهانی به دست بیاورد. ولی حالا دیوید تیلور هست و باید با واقعیت کشتی حسن یزدانی و در نگاهی بالاتر، کشتی ایران با درنظرگرفتن همین امر روبرو شد.

حسن یزدانی باخت های بدی برابر تیلور داشت، ولی عجیب آنکه روند این شکست ها بدتر هم شده است. او در همین مبارزه آخر، درحالی که انتظار می رفت انگیزه مضاعفی برای بردن داشته باشد، ضربه فنی شد. این بدترین نتیجه حسن یزدانی در تقابل با دیوید تیلور است. ماحصل، ولی شبیه به بسیاری از اوقات، با یک بهانه جویی در آستانه برطرف و رجوع شدن است؛ بسیاری از دوستداران کشتی پس از این شکست بد، با اشاره به همان صحنه مشکوک داوری، از این گفتند که حسن یزدانی اسیر داور شده وگرنه می توانست دیوید تیلور را شکست دهد. این موضوع حتی به صحبت های پژمان درستکار پس از مسابقه هم کشیده شد. او با حالتی پرخاشگرانه از این گفت که داوری سراسر به نفع دیوید تیلور بود و نفوذ آمریکایی ها باعث شد حسن یزدانی این مسابقه را ببازد. چنین تحلیل های احساسی ای از سوی مربی تیم ملی ایران می تواند بخشی از نگرش و شرایط کنونی کشتی را تعیین کند. در واقع به جای آنالیز و پذیرش اشتباه، اولین مورد بهانه جویی برای توجیه بدترین نتیجه ای است که یزدانی برابر دیوید تیلور گرفته است.

برای آنالیز اشتباه داوری نه نیازی به سایت های آمریکایی است که همه نظر داور در برگرداندن نتیجه را تأیید کردند و نه حتی نیازی به شرح سایت اتحادیه جهانی کشتی نیست که علت برگرداندن امتیازات حسن یزدانی و چیدن آن ها در سبد دیوید تیلور را به وضوح شرح داده است. اینجا فقط کافی است تعدادی از خبرگزاری و سایت های داخلی را ارزیابی کرد که با جویاشدن نظر کارشناسان کشتی، همه به این نتیجه رسیدند که داور ابتدا با دادن امتیازات به حسن یزدانی اشتباه کرد و سپس با چلنج آمریکایی ها، اشتباهش را تصحیح کرد. علت مشترک همگی این بود که دیوید تیلور مجری فن بود و توانست شانه های حسن یزدانی را با گرفتن ابتدایی زیر دوخم به تشک بچسباند. شاید برای ثبت در تاریخ فقط کافی باشد اسامی تعدادی از این کارشناسان ایرانی داوری که گفته اند اشتباهی علیه حسن یزدانی صورت نگرفته ذکر گردد: ناصر فروتن، مهدی آقاولی، داوود خوش منظر، محمد رحیم پور، عزیز الله اطاعتی و.... مسئله، اما اینجاست که مسئولان فدراسیون کشتی و در رأس آنها، سرمربی تیم ملی برای فرار از انتقاداتی که به زودی متوجه او می گردد، ترجیح می دهند داستان اشتباه داوری را پررنگ نمایند تا از این طریق، احساسات علاقه مندان ایرانی را برانگیخته نمایند. واقعیت، اما همچنان یک اصل کلی است: اینکه زور حسن یزدانی به دیوید تیلور نمی رسد.

این هم برای خودش دلایلی دارد که شاید نقش حسن در این دلایل یکی باشد و سهم فدراسیون و سرمربی اش بیش از 10 تا. فقط کافی است مسئولان فدراسیون کشتی و سرمربی تیم ملی به این تک پرسش پاسخ دهند که چطور آنالیز یک ساله آن ها از دیوید تیلور، منجر به ضربه فنی شدن حسن یزدانی شد؟ البته که شاید به جای پاسخ دادن به این پرسش، نفع آن ها در تأکید بر اشتباه داوری و احساسی کردن فضایی باشد که واقعی نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 28 شهریور 1402 بروزرسانی: 28 شهریور 1402 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 5037

به "خودمان را گول نزنیم؛ زور حسن یزدانی به تیلور نمی رسد" امتیاز دهید

1 کاربر به "خودمان را گول نزنیم؛ زور حسن یزدانی به تیلور نمی رسد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودمان را گول نزنیم؛ زور حسن یزدانی به تیلور نمی رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید