خسارت دو هزار و 40 میلیارد ریالی بارش های بهاری به کاشمر

به گزارش یزد بلاگ، خبرنگاران/خراسان رضوی فرماندار کاشمر گفت: از ابتدای امسال تا کنون بر اثر سیل، بارندگی، تگرگ و سرمازدگی دو هزار و 40 میلیارد ریال خسارت به این شهرستان وارد شده است.

خسارت دو هزار و 40 میلیارد ریالی بارش های بهاری به کاشمر

براثر بارش ها و سیلاب چند روز گذشته خسارت های بسیاری به شهرهای مختلف استان از جمله کاشمر وارد شد، در بعضی روستاهای این شهرستان به دلیل شدت بارش ها و سیلاب، منازل بعضی از روستاییان به طور کامل تخریب شد.

در همین خصوص فرماندار کاشمر در گفت وگو با خبرنگاران عنوان نمود: از ابتدای امسال تا کنون دو هزار و 40 میلیارد ریال خسارت به شهرستان کاشمر وارد شده که یک هزار و 170 میلیارد ریال آن بر اثر سرمازدگی و 860 میلیارد ریال بر اثر سیلاب به بخش کشاورزی و 10 میلیارد ریال دیگر به تاسیسات و ابنیه بوده است.

مسلم ساقی اضافه نمود: بارندگی های اخیر موجب تخریب منازل بعضی از روستاییان و بر جای ماندن خسارت های مادی بسیاری شد.

کاشمر در رتبه دوم

همچنین رئیس اداره هواشناسی شهرستان کاشمر با بیان اینکه رتبه دوم بارندگی در استان مربوط به کاشمر است، عنوان کرد: تا کنون شاهد افزایش 14 درصدی میانگین بارش باران طی سال زراعی جاری، نسبت به مدت مشابه در سال گذشته در این شهرستان هستیم.

علی اصغرزاده اظهار کرد: میانگین بارش فروردین ماه امسال شهر کاشمر 142 میلی متر بود که با توجه به میانگین بارش 97 میلیمتری سالانه، 44 میلیمتر بیشتر از فروردین سال گذشته بارندگی داشته ایم. سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به صورت تجمیعی نمودار 44 میلیمتر بارندگی بیشتر را نشان می دهد و نسبت به دوره بلندمدت 84 درصد افزایش بارش داشته ایم.

وی ادامه داد: از ابتدای سال زراعی امسال، ایستگاه ریوش در بخش کوهسرخ 241 میلیمتر بارش را نشان می دهد که نسبت به مدت مشابه در سال قبل 38 درصد کاهش بارندگی داشته ایم، از ابتدای امسال تا به امروز در کوهسرخ 141 میلیمتر بارندگی را شاهد بودیم که بر اساس بارش 160 میلی متری سال قبل نشان از کاهش 21 میلیمتری بارندگی در کوهسرخ دارد.

رئیس اداره هواشناسی کاشمر بیان نمود: به طور کلی به دلیل عملکرد سیستم های بارشی جنوبی در فصل زراعی امسال ایستگاه کوهسرخ در شرایط خوبی از لحاظ بارندگی قرار ندارد و اثر کمتری از افزایش بارندگی در منطقه کوهسرخ دیده می شود.

تخریب 74 منزل مسکونی

در ادامه بخشدار مرکزی کاشمر به خبرنگاران گفت: براثر بارندگی های فروردین ماه امسال به باغات انگور 30 درصد و سردرختی ها 80 تا 95 درصد خسارت و آسیب وارد شد.

سعید چیتی اظهار کرد: با وجود اعلام هشدارهای لازم به کشاورزان، متاسفانه تعداد زیادی از کشاورزان نسبت به بیمه باغات و مزارع خود اقدام نکردند.

وی بیان نمود: بارندگی های اخیر به دو قنات روستای فدافن و فروتقه خسارت وارد کرد، همچنین 74 منزل مسکونی در روستاهای مختلف این بخش آسیب دیده و تخریب شدند، همچنین دیوارهای 31 منزل مسکونی، یک مغازه، چهار انباری، پنج دامداری و یک باغ نیز تخریب شد.

بخشدار مرکزی کاشمر اضافه نمود: از 74 منزل مسکونی 20 درصد به طور کامل و بقیه بین 30 تا 50 درصد تخریب شده اند. سیل جاده های خاکی روستاهای گندم بر، حاجی رجب، کلاته نای و طاهرآباد را تخریب نمود و اکنون تردد به سختی انجام می شود، همچنین به پارک روستای فدافن 20 درصد خسارت وارد شده که احتیاج به بهسازی دارد.

وی با اشاره به اینکه در هشت روستا با توجه به مدت 10 دقیقه ای بارش شدید باران، حدود 60 مورد آبگرفتگی گزارش شد که به موقع توسط دهیاران اقدامات لازم صورت گرفت، گفت: در 25 روستای بخش مرکزی اتاق مدیریت بحران تشکیل شده است و این روستاها به 35 موتور برق، 40 پمپ آب و تجهیزات کامل مواقع اضطراری مجهز هستند.

چیتی اظهار کرد: در مواقع بارندگی های شدید فقط روستای اسحاق آباد با مسائل جدی روبرو است. طی سال های گذشته 28 کیلومتر کانال دفع آب های سطحی در روستاها اجرا شده و آب ها به خارج از روستاها راهنمایی می شوند.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه بخش مرکزی کاشمر 48 هزار نفر جمعیت دارد اگر مردم به سمت بیمه باغات و منازل بروند بخشی از مسائل برطرف می شوند از این رو کوشش می شود به صورت پایلوت منازل مسکونی چند روستا بیمه شوند تا بیمه منازل به صورت فرهنگ در آید.

ضرورت توجه به محور کوهسرخ به نیشابور

همچنین بخشدار کوهسرخ نیز در این زمینه گفت: بیشتر خسارت های ناشی از سیل و بارندگی های اخیر در حوزه راه به خصوص انتهای حوزه راهداری از روستای چلپو به بعد بوده است همچنین سال قبل بر اثر ریزش رسوبات از کوه، راستا کوهسرخ به نیشابور مسدود شد.

مجید کاریزنویی عنوان نمود: با توجه به وجود رودخانه در کنار جاده اگر بر اثر سیلاب به محور خسارت جدی وارد شود، شاید دو تا سه ماه تردد به سمت نیشابور قطع شود، به همین دلیل می طلبد اعتبارات مورد احتیاج برای برطرف خطر و تجهیز محور تخصیص یابد.

وی از تلف شدن هفت رأس گوسفند بر اثر سیل اخیر اطلاع داد و اضافه نمود: یک تخریب جزئی منزل در روستای خضرآباد داشتیم که دو اتاق ترک برداشته بود، در روستای تجرود هم با توجه به آتش سوزی یکی از منازل مسکونی، بارندگی های اخیر مقداری شرایط را تشدید نمود که کوشش می شود مسائل این خانواده نیز برطرف شود.

کاریزنویی عنوان نمود: تنها روستای پر حادثه در زمان وقوع سیلاب، روستای چلپو بوده که شرایط نگران کننده ای دارد. در سایر روستاها مسائل خاصی جز تخریب منازل فرسوده و قدیمی نداریم.

وی گفت: براساس سرشماری سال 95 حدود هشت هزار خانوار با جمعیت 25 هزار نفر در کوهسرخ سکونت دارند که منازل 65 تا 70 درصد آن ها فرسوده است.

بخشدار کوهسرخ گفت: از نظر ماشین آلات سنگین فقط یک لودر در منطقه داریم که با توجه به کوهستانی و حادثه خیز بودن کوهسرخ می طلبد یک لودر و کامیون سنگین دیگر داشته باشیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1074

به "خسارت دو هزار و 40 میلیارد ریالی بارش های بهاری به کاشمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت دو هزار و 40 میلیارد ریالی بارش های بهاری به کاشمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید