جزئیات شهادت 2 محیط بان با شلیک شکارچیان غیرمجاز

به گزارش یزد بلاگ، در حالی که شکارچیان غیرمجاز به آسانی در دشت ها و مراتع و کوه های محافظت شده پرسه می زنند و شکار می کنند، عصر دوشنبه دو محیط بان اداره محیط زیست استان زنجان در منطقه فیله خاصه، هدف شلیک گلوله های جنگی شکارچیان غیرمجاز قرار گرفتند و جان خود را از دست دادند.

جزئیات شهادت 2 محیط بان با شلیک شکارچیان غیرمجاز

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران به نقل از روزنامه خبرنگاران، پلیس 2شکارچی غیرمجاز که عامل شهادت 2محیط بان بودند را دستگیر کرده است. چند ساعت از حادثه گذشته و حالا خانواده های مهدی مجلل و میکائیل هاشمی، در تدارک مراسم عزاداری و خاکسپاری آنان هستند. بسیاری از دوستان شان هم به مراسم آمدند و اشک ریزان با آنها برای همیشه وداع کردند.

حسن مجلل، برادر مهدی که تازه چند ساعت است از شهید شدن برادرش مطلع شده، به جام جم گفت: نمی دانم چه بگویم. مهدی متولد 66 بود و چند روز دیگر تولدش بود. انصاف نبود این اتفاق بیفتد، مادرمان به خاطر شهادت مهدی حال خیلی بدی دارد.

آیا به خاطر شکار یک آهو باید آدم کشت و تیر خلاص زد؟ این چه سیستم و قانونی است؟ هفته پیش بود که مهدی به من گفت یک گلوله به سمتم شلیک و از کنار گوشم رد شد. از دیشب، ما خبر نداشتیم چه اتفاقی برای برادرمان افتاده است. امروز - سه شنبه - ساعت 9 صبح پشت فرمان بودم که از رادیوپیام شنیدم دو محیط بان زنجانی در منقطه فیله خاصه شهید شده اند. اسم مهدی را که گفت، از حال رفتم و بیهوش شدم. هیچ کس از دیشب و از اداره محیط زیست زنجان به ما خبر نداد چه خبر شده است.

برادر شهید مهدی مجلل ادامه داد: پس از شنیدن این خبر به اداره محیط زیست زنجان رفتم که گفتند باید به سهرین بروید، از آنجا به سهرین رفتم، باز هم خبری نبود. برای رفتن به هر یک از این نقاط باید حداقل 30 تا 50 کیلومتر رانندگی کرد. دوباره نشستم پشت فرمان و به منطقه فیله خاصه رفتم، دیدم آنجا هم نیست و بعد مستقیم به صحنه وقوع جرم رفتم.

از دوشنبه شب تا ساعت 11 صبح سه شنبه، جنازه روی زمین مانده بود که بیایند و صحنه جرم را بررسی کنند. آیا همان شب وقوع حادثه نمی توانستند برای بررسی صحنه جرم بیایند و این همه مدت جنازه باید روی زمین می ماند؟ چطور این افراد اطلاع نداشتند نیروی گشت شان کجا رفته بود؟

اسلحه دارند اما حق شلیک ندارند

او با اشاره به این که برادرش مهدی تازه چند ماه بود که از اداره محیط زیست زنجان اسلحه گرفته بود، افزود: به او اسلحه داده بودند، اما اجازه شلیک نداشت. این چطور قانونی است که محیط بان اسلحه دارد،اما در مقابله با شکارچی غیرمجاز حق شلیک ندارد؟ من اینها را به چه کسی بگویم؟ تعداد زیادی از همکاران مهدی آمدند و گریه کردند؛ چون همه این فکر را می کنند که شاید همین اتفاق روزی برای خودشان بیفتد. قاچاقچیان براحتی شلیک می کنند و آدم می کشند. مطمئن باشید، اگر مهدی و همکارش می خواستند آنان را بزنند، حتما می زدند. آنها نخواستند که شلیک کنند، اما قاچاقچیان هر دو را زدند و به شهادت رساندند.

او آه بلندی کشید و در مورد ازدواج برادرش گفت: عالم و آدم به مهدی می گفتند ازدواج کن، اما او زیربار نمی رفت و می گفت من جانم کف دستم است، چرا یکی دیگر را بدبخت کنم؟ مهدی چند سالی بود که وارد حرفه محیط بانی شده بود و به کارش خیلی علاقه داشت. او با این که می دانست هرلحظه جانش در خطر است، اما مطلعانه شغلش را انتخاب کرده بود. برادرم مدرک کارشناسی ارشد داشت و برای دکترای محیط زیست می خواند. آیا کسی که مدرک کارشناسی ارشد دارد، باید پست بدهد؟

دستگیری شکارچیان غیرمجاز

سرهنگ کارمطلع جعفر رحمتی، رئیس پلیس مطلعی استان زنجان دیروز در تشریح شهادت دو محیط بان و دستگیری دو عامل این جنایت به جام جم گفت: ساعت 7 صبح سه شنبه از طریق مسوولان یگان حفاظت اداره محیط بانی استان زنجان مطلع شدیم دو نفر از محیط بانان اعزام شده برای ماموریت، شب گذشته آخرین تماس را با محل کارشان داشته اند و پس از آن دیگر تماسی برقرار نشده است.

با تحقیقات اولیه پلیسی معلوم شد که دو محیط بان ساعت 18 و 30 دقیقه عصر دوشنبه، هنگام گشت زنی در منطقه فیله خاصه به سرنشینان یک دستگاه نیسان مشکوک می شوند و بعد از زیرنظر دریافت تعیین می شود که شکارچیان غیرمجاز هستند. محیط بانان به تعقیب آنها پرداختند، این در حالی بود که شکارچیان خاطی تغییر راستا داده و به سمت جاده زنجان به قزوین حرکت کردند تا از چنگ محیط بان ها فرار کنند.

وی ادامه داد: دو محیط بان از طریق تماس با تلفن همراه و بی سیم موضوع را به مسوولان اداره محیط زیست گزارش دادند و در همان حال که مشغول تعقیب و گریز بودند، موقعیت را به همکاران خود اطلاع می دادند تا این که ارتباط بی سیمی آنها با محل کارشان در ساعت 19 و 30دقیقه قطع شد. پس از قطع شدن ارتباط و از آنجا که هیچ ردی از محیط بانان نبود و به پیام های بی سیمی محل کارشان هم پاسخ نمی دادند، همکاران شان وارد عمل شده و جست و جو را برای یافتن آنان آغاز کردند، اما با توجه به تاریکی شب جست و جوها متوقف و به روز بعد - سه شنبه - موکول شد.

رئیس پلیس مطلعی استان زنجان شرح داد: صبح سه شنبه از فرماندهی یگان محیط بانی استان به ما اطلاع دادند که از دو محیط بان هیچ خبری نیست. ماموران با اطلاعات به دست آمده جست و جوها را آغاز کردند تا این که اجساد دو محیط بان که با شلیک گلوله به قتل رسیده و کنار خودروی شان رها شده بودند را در کیلومتر 85 جاده زنجان به میانه پیدا کردند. بررسی های اولیه نشان داد که 12 ساعت از مرگ آن دو گذشته و اجساد با هماهنگی قضایی به پزشکی قانونی منتقل شد.

وی ادامه داد: پس از چند ساعت عملیات پلیسی، پیش از ظهر سه شنبه در دو عملیات جداگانه، رد متهمان که یکی 35 و دیگری 50 ساله و از شکارچیان غیرمجاز و غیربومی بودند، در خانه های روستایی اطراف شهر میانه زده شد. هر دو متهم بازداشت شدند و سلاح های غیرمجازشان نیز کشف شد. متهمان برای ادامه تحقیقات به پلیس مطلعی زنجان منتقل شدند و در بازپرسی های اولیه به جرم خود در به شهادت رساندن دو مرد محیط بان اعتراف کردند.

وی گفت: در تحقیقات از دو متهم پرونده معلوم شد که آنها در گذشته نیز سابقه شکار های غیرمجاز داشته اند. آن شب نیز برای شکار غیرمجاز پرندگان از محل زندگی شان که روستایی در یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است، به شهر زنجان آمده بودند که محیط بان ها متوجه آنان شدند. متهمان قصد فرار از دست دو مامور محیط بان را داشته اند، اما در جریان تعقیب و گریز به سمت آن دو شلیک کرده اند که بر اثر آن هر دو محیط بان جان خود را از دست داده اند.

رحمتی ادامه داد: عاملان این جنایت به تصور این که با توجه به تاریکی شب کسی نمی تواند آنها را پیدا کند، از استان زنجان فرار کرده و پنهان می شوند. اما هوشیاری پلیس باعث شد کمتر از چند ساعت بعد از کشف اجساد، شناسایی و بازداشت شوند. متهمان به اتهام قتل عمد در بازداشت موقت هستند تا پس از سرانجام تحقیقات و بازسازی صحنه جنایت روانه زندان شوند. این در حالی است که خانواده های دو محیط بان با شکایت از متهمان خواستار اشد مجازات برای آنها هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3694

به "جزئیات شهادت 2 محیط بان با شلیک شکارچیان غیرمجاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شهادت 2 محیط بان با شلیک شکارچیان غیرمجاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید