ثبت نام کنکور دکتری از فردا آغاز می شود

به گزارش یزد بلاگ، فرآیند ثبت نام آزمون دکتری از فردا آغاز می شود و به مدت 8 روز ادامه دارد.

ثبت نام کنکور دکتری از فردا آغاز می شود

فرآیند ثبت نام آزمون دکتری به مدت هشت روز ادامه دارد و روز یکشنبه 29 آبان به خاتمه می رسد.

زمان برگزاری آزمون وروردی مقطع دکتری (Ph.D) نیمه متمرکز سال 1402، صبح پنجشنبه 11 اسفند سال جاری خواهد بود.

براساس ضوابط هر داوطلب می تواند با توجه به علاقه فقط در یک کد رشته محل امتحانی و متناسب با مدرک فارغ التحصیلی در این آزمون ثبت نام و شرکت کند.

ضرایب دروس آزمون دکتری 1402

حسن مروتی معاون امور آزمون های سازمان سنجش نیز ضمن اعلام رشته ها و مواد امتحانی و ضرایب دروس هر یک از مجموعه های امتحانی آزمون ورودی مقطع دکتری سال 1402، گفت: بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی آزمون دکتری سال 1402 دروس امتحانی شامل آزمون زبان با ضریب 1، آزمون استعداد تحصیلی با ضریب 1، آزمون دروس تخصصی در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد با ضریب 4 است.

وی درباره دکتری آموزشی- پژوهشی، گفت: سنجش و پذیرش برای ورود به این مقطع بر اساس آزمون متمرکز 50 درصد، سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری 20 درصد و مصاحبه علمی و سنجش عملی 30 درصد است.

معاون امور آزمون های سازمان سنجش درباره نحوه پذیرش دکتری پژوهش محور، گفت: سنجش و پذیرش برای ورود به این مقطع بر اساس: آزمون متمرکز 30 درصد، سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری 20 درصد، مصاحبه علمی و بخش عملی 30 درصد و تهیه طرح واره 20 درصد است.

سازمان سنجش آموزش کشور نیز پیش از این، در ارتباط با این آزمون اطلاعیه ای منتشر کرد که در متن آن آمده است: بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مصوب اسفند سال 94 مجلس شورای اسلامی، آیین نامه اجرایی و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام پذیرش آزمون دکتری که در زمان ثبت نام (آبان سال 1401) منتشر می ­شود، انجام می شود.

سنجش و پذیرش در تمام دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس ­های خودگردان، پیام نور، مؤسسات غیرانتفاعی، دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس این قوانین و آیین نامه اجرایی آن و مصوبات مرتبط شورا انجام می شود.

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور، سنجش و پذیرش برای ورود به مقطع دکتری ناپیوسته آموزشی-پژوهشی بر اساس معیار های آزمون متمرکز (50 درصد)، سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (20 درصد)، مصاحبه علمی و سنجش عملی (30 درصد) انجام می شود.

همچنین سنجش و پذیرش برای مقطع دکتری ناپیوسته پژوهش - محور بر اساس معیار های آزمون­ متمرکز (30 درصد)، سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (20 درصد)، مصاحبه علمی و بخش عملی (30 درصد)، تهیه طرح­واره (20 درصد) است.

اجرای مرحله اول از سوی سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود؛ همچنین امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، مصاحبه علمی نیز از طریق دانشگاه ­ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو داده می شود.

بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی مواد آزمون متمرکز دکتری (Ph.D) سال 1402 شامل آزمون زبان، آزمون استعداد تحصیلی و آزمون دروس تخصصی در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد است.

خبرنگاران علمی پزشکی دانشگاه و کنکور

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 آبان 1401 بروزرسانی: 21 آبان 1401 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4908

به "ثبت نام کنکور دکتری از فردا آغاز می شود" امتیاز دهید

1 کاربر به "ثبت نام کنکور دکتری از فردا آغاز می شود" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت نام کنکور دکتری از فردا آغاز می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید