تنها شهر جهانیِ ایران هتل 5 ستاره ندارد!

به گزارش یزد بلاگ، شهر جهانی یزد هنوز هتل 5 ستاره ندارد، درحالی که شمار گردشگران خارجی آن در سال گذشته بیش از 9 برابر رشد داشته است.

تنها شهر جهانیِ ایران هتل 5 ستاره ندارد!

یزد، به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران و بیست ودومین اثر تاریخی کشور درحالی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد که اکنون مهم ترین چالش این شهر پس از حفظ بافت تاریخی اش، با وجود میل شدید برای تغییر و ساخت و ساز، بهبود زیرساخت های مورد نیاز گردشگرانی است که برای دیدن این جواهر پارسی، راه سفر طولانی را به جان می خرند.

این همان چالشی است که مورد اشاره کننده ویتنام - پیش از اعلام رأی نهایی یونسکو - نیز قرار گرفت؛ سوال این کننده در چهل ویکمین اجلاس کمیته میراث جهانی، درباره نحوه خدمات دهی به گردشگرانی بود که این شهر تاریخی را برای سفر و دیدن انتخاب می کنند و سیدمصطفی فاطمی - مشاور عالی اداره میراث فرهنگی و گردشگری یزد - در گفت وگو با خبرنگارانبه آن پاسخ داده است.

هرچند او باور دارد یزد، زیرساخت های چندان آماده ای برای گردشگری ندارد، چون خیلی دیرتر از اصفهان و شیراز وارد دنیای گردشگری شده، اما به خبرنگاران گفت: زیرساخت های این شهر برای شرایط فعلی کفایت می کند، ولی با افزایش تعداد گردشگران بویژه پس از جهانی شدن، باید برای آینده پیش بینی هایی صورت گیرد.

او که برای یک دوره کوتاه در سال 95 سرپرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری یزد نیز بود، آماری از رشد گردشگران خارجی این شهر ارائه کرد و اضافه کرد: تعداد گردشگران یزد که در سال 93 حدود 12 هزار و 300 نفر بود، در سال 95 به 113 هزار نفر رسید. این رشد، خیلی خوب و حتی از برنامه ها جلوتر بوده است.

فاطمی ادامه داد: یزد به نسبت اصفهان و شیراز سابقه ای در گردشگری ندارد، هرچند که شهری تاریخی با میراث فرهنگیِ فراوان است، اما آن دو شهر پیش از انقلاب هم در گردشگری فعال بودند، درحالی که یزد نزدیک یک دهه است به حوزه گردشگری وارد شده که البته در این مدت با رشد خیلی خوبی در جذب گردشگر روبرو بوده است. در واقع شروع گردشگری در یزد از زمان دولت اصلاحات با ساخت هتل های جدید بود.

به گفته او، در حال حاضر یزد 300 واحد اقامتی دارد که تعداد تخت های آن در سه سال گذشته از 3 هزار به 5 هزار تخت افزایش یافته است که برای یزد جهش خوبی به شمار می آید.

این کارشناس گردشگری با این حال، کمبود اقامتگاه مناسب را مهم ترین معضل گردشگری این شهر می داند و می گوید: یزد فعلا هتل 5 ستاره ندارد، هتل های آن چهار ستاره به پایین هشتند، هرچند با افزایش شمار گردشگران داخلی و خارجی در سال های اخیر، سه سرمایه گذار برای ساخت هتل 5 ستاره درخواست داده اند که به دلیل محدودیت منابع مالی، تا کنون به پایان نرسیده ؛ البته یکی از این سه پروژه، با توجه به فرایند و پیشرفتی که دارد احتمالا تا پایان سال به بهره برداری برسد.

وی اضافه کرد: تاکید یزد بیشتر روی ساخت هتل 5 ستاره است، مخصوصا بعد از ثبت جهانی، با این حال فعلا بیشترین متقاضیان سرمایه گذاری در حوزه اقامت، خواهان راه اندازی واحدهای کوچک تر و بومگردی هستند که البته این هم نیاز یزد است، اما کفایت نمی کند.

او تاکید کرد: برای ارتقاء و ساخت واحدهای اقامتی بیشتر، یزد حتما به زمان بیشتری نیاز دارد.

فاطمی درباره اعلام آمادگی خارجی ها برای سرمایه گذاری در یزد نیز اظهار کرد: سرمایه گذارهایی از خارج کشور داشتیم، ولی تردیدها در حوزه بین الملل همچنان وجود دارد، با این حال ابراز علاقه هایی شده، ولی اقدامی نشده است.

وی ادامه داد: یزد پیش از آن که در یونسکو ثبت شود با توجه به افزایش شمار گردشگران، تامین زیرساخت را شروع کرده بود. البته هتل تنها زیرساخت مورد نیاز نیست، هرچند که مهم ترین نیاز و اساسی ترین کمبود این شهر به شمار می آید، ولی یزد به سرویس بهداشتی، حمل و نقل درون و برون شهری و همچنین ناوگان هوایی با کیفیت هم نیاز دارد.

او با اشاره به تاکسی گردشگری که چندی پیش در یزد راه اندازی شد، گفت: این پروژه همچنان درحال جریان است، هرچند آنطور که ما می خواستیم پیش نرفت، چرا که اجرای پیروز آن به هماهنگی سایر دستگاه ها نیاز دارد.

کارشناس گردشگری یزد، درباره محدودیت های بافت تاریخی این شهر بویژه پس از ثبت در فهرست جهانی یونسکو، که احتمالا مانعی برای گسترش و یا ایجاد زیرساخت های گردشگری خواهد شد، اظهار کرد: بافت تاریخی این شهر مثل دریا می ماند، باید در ساحلِ آن سرمایه گذاری کرد، چون در اطراف این بافت، فضای کافی برای ایجاد زیرساخت های مورد نیاز وجود دارد.

مشاور عالی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد همچنین درباره وجود خط مشئ و یا نقشه راه گردشگری برای این شهر، گفت: قبلا برنامه پنج ساله ای برای یزد با عنوان خوش آمد به یزد تهیه شده بود که از ابتدای سال 95 شروع شده؛ در آن برنامه، محورهای گردشگری، تقویم جشنواره ها، نمایشگاه ها، برنامه های سرمایه گذاری و استراتژی گردشگری به صورت زمان بندی مشخص شده است. در استراتژی کوتاه مدت تمرکز بر تکمیل طرح های نیمه تمام، ایجاد بوم گردی، افزایش ظرفیت اقامت، رفع ضعف های مدیریت هتلداری و تبدیل برخی ساختمان های بدون کاربری به هتل و واحد اقامتی، است. در استراتژی بلند مدت نیز سیاست بر خرید یکسری زمین از سازمان مسکن و شهرسازی و واگذاری آن ها با قیمت مناسب به سرمایه گذاران برای ساخت هتل است. به همین دلیل حتی کارخانه نساجی قدیمی که در کنار بافت تاریخی یزد بود به سرمایه گذارانی سپرده شد تا به هتل تغیر کاربری داده شود.

فاطمی گفت: برنامه های گردشگری و سرمایه گذاری در یزد بر اساس و اصول این برنامه که در یزد با عنوان 95 + 5 معروف شده بود، پیش می رود.

[گزارش از: سمیه حسنلو]

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

اسلیم فا: اسلیم فا: مجله دوخت و دوز، طراحی لباس و انتخاب لباس

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 111

به "تنها شهر جهانیِ ایران هتل 5 ستاره ندارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها شهر جهانیِ ایران هتل 5 ستاره ندارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید