تنفس و صحبت کردن، راه انتقال کرونا

به گزارش یزد بلاگ، تحقیقات جدید نشان می دهد ویروس کرونا علاوه بر عطسه و سرفه، از طریق صحبت کردن و تنفس نیز ممکن است به سایرین منتقل شود.

تنفس و صحبت کردن، راه انتقال کرونا

شیوع بیماری کووید-19 هر لحظه گسترده تر می شود و شناخت راه های انتقال و نحوه پیشگیری از ابتلا به این بیماری می تواند به کاهش تعداد مبتلایان کمک کند. تا به امروز راه های مختلفی از انتقال ویروس کرونا منتشر شده است؛ اما سخنگوی سازمان جهانی بهداشت به تازگی اعلام کرده که بیشتر اوقات ویروس جدید کرونا از راه تنفس منتقل می شود. دکتر هاروی فاینبرگ عضو آکادمی ملی علوم آمریکا نیز در مصاحبه با دیلی میل این مطلب را تائید کرده و گفته است که نه فقط سرفه، بلکه تنفس و صحبت کردن هم ممکن است باعث شیوع این ویروس کشنده شود. در این مطلب خبرنگاران می توانید اطلاعات دقیق تری درباره انتقال کرونا از طریق تنفس کسب کنید.

انتقال کرونا از طریق تنفس و صحبت کردن

به گفته دانشمندان هواپخش در دانشگاه کالیفرنیا دیویس گفتار عادی توسط افرادی که بدون علامت، اما ناقل کروناویروس و به این ویروس آلوده هستند، ممکن است به اندازه کافی ذرات معلق در هوا تولید کند که منجر به انتقال کرونا از طریق تنفس و از راه هوا شود. بر اساس اعلام مرکز مقابله و کنترل بیماری های آمریکا، با وجود این که قطرات ناقل ویروس در صورت عطسه یا سرفه شخص بیمار شکل می گیرند و در محیط پراکنده می شوند، ویروس جدید کرونا قادر است از فاصله 1.8 متری از شخصی به شخص دیگر منتقل شود.

در این گزارش آمده که بر اساس تحقیقات انجام شده در کشور چین زمانی که کارکنان بیمارستان تجهیزات خود را برمی دارند یا در محیط حرکت می کنند یا کف زمین نظافت می شود، ویروس کرونا در هوا به صورت معلق درمی آید. همچنین در تحقیقاتی که توسط محققان دانشگاه نبراسکا انجام گرفته است، مواد ژنتیکی ویروس کرونا در فاصله دورتر از 1.8 متر از محل استقرار بیماران شناسایی شده است. بنابراین ممکن است ویروس کرونا در قالب ذرات معلق در هوا در محیط باقی بماند و موجب آلودگی افرادی شود که بعدا در آن محیط رفت و آمد می کنند؛ البته در این گزارش آمده که ویروس کرونا به اندازه سل یا سرخک مسری نیست.

طبق این گزارش مدت زمان معلق بودن ویروس کرونا در هوا به عوامل مختلفی از جمله تعداد ویروس های خارج شده از بدن شخص آلوده در اثر تنفس و میزان تهویه هوای محیط بستگی دارد. وجود تعداد زیادی از ویروس در یک محیط بسته احتمال آلوده شدن افرادی را که بعدا به آن محیط وارد می شوند، افزایش می دهد؛ اما در فضای باز، وزش نسیم می تواند ویروس ها را پراکنده و احتمال انتقال کرونا از طریق تنفس را کم کند.

آیا استفاده از ماسک موثر است؟

نتیجه تحقیقات دانشمندان آمریکایی با همکاری یک دانشمند ایرانی می گوید صحبت کردن و تنفس عادی می تواند منجر به ایجاد ذرات معلق آلوده و کافی برای انتقال کروناویروس جدید شود. اگرچه هنوز مشخص نیست که این امر در گسترش و شیوع بیماری کووید-19 چه اندازه تاثیر دارد؛ اما نیاز به اقدامات جدی برای حفظ فاصله گذاری اجتماعی است تا ویروس شناسان، اپیدمیولوژیست ها و مهندسانی که ذرات معلق در هوا و هواپخش ها را مطالعه می کنند، این موضوع را به خوبی روشن کنند.

ویلیام ریستنپارت استاد مهندسی شیمی در دانشگاه کالیفرنیا دیویس گفت: هواپخش ها به اندازه کافی کوچکند که بتوانند در هوا سفر کنند؛ بنابراین صحبت عادی، مقادیر قابل توجهی از هواپخش های حاوی ذرات تنفسی ایجاد می کند.

محاسبه نحوه انتقال کرونا از طریق تنفس نیاز به تخصص در عرصه های مختلف دارد. از نظر ویروس شناسی، محققان باید بدانند که چه تعداد ویروس در ریه وجود دارد، آن ها چقدر راحت به شکل قطرات معلق در هوا در می آیند و چه تعداد ویروس برای انتقال عفونت مورد نیاز است.

چه کسانی باید ماسک بزنند؟

آنتونی فاوسی رئیس بیماری های عفونی در انستیتوی ملی بهداشت آمریکا به فاکس نیوز گفت: توصیه های مربوط به ماسک ها تغییر خواهد کرد، چرا که برخی از اطلاعات جدید نشان می دهد که این ویروس حتی در مواقعی که مردم به صورت عادی نفس می کشند و صحبت می کنند و نه فقط با سرفه و عطسه، می تواند گسترش یابد. تا به امروز توصیه رسمی این بوده است که فقط افراد بیمار و همچنین افرادی که در خانه از آن ها مراقبت می کنند باید ماسک بزنند؛ اما اکنون فاوسی از طرف آکادمی ملی علوم آمریکا (NAS) در گزارشی لزوم استفاده از ماسک توسط همه افراد جامعه را گوشزد می کند. وی گفت که اگرچه نتایج این تحقیقات هنوز قطعی نیست؛ اما نتایج موجود نشان می دهد که انتقال کرونا از طریق تنفس طبیعی نیز ممکن است.

تا به امروز آژانس های سلامت و بهداشت آمریکا اعلام کرده بودند که راستا اصلی انتقال کروناویروس، قطرات تنفسی با قطر حدود یک میلیمتر است که هنگام عطسه یا سرفه توسط افراد بیمار در هوا منتشر می شود و این قطرات به سرعت در فاصله حدود یک متری از فرد بیمار به زمین می نشینند. اما تحقیقات جدید نشان می دهد که این ویروس قطری بین یک میکرون یا یک میکرومتر دارد و در واقع این بیماری می تواند از طریق هوا نیز منتقل شود. اگر این ویروس در هوا معلق بماند، جلوگیری از شیوع آن بسیار سخت تر می شود و بهترین چاره آن، زدن ماسک توسط همه افراد جامعه است.

پیشنهاد مطالعه: برای اطلاع از امکان مراجعه به دندانپزشکی در زمان کرونا، با وجود کرونا می توان به مراکز دندانپزشکی رفت؟ را مطالعه کنید.

پرشین بلاگ: پرشین بلاگ | سیستم وبلاگ های پرشین

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: پیام دلتا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 971

به "تنفس و صحبت کردن، راه انتقال کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنفس و صحبت کردن، راه انتقال کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید