تذکر به وزارت نیرو درباره مازوت سوزی نیروگاه شازند

به گزارش یزد بلاگ، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بر اساس آخرین اطلاعات تا به امروز از سوخت مازوت در صنایع و نیروگاه های مهم و عظیم تهران استفاده گسترده ای نشده است، گفت: نیروگاه شازند اراک با استفاده از سوخت مازوت آلودگی بسیار زیادی فراوری می نماید بنابراین سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه به وزیر نفت و هیات دولت تذکر داده است.

تذکر به وزارت نیرو درباره مازوت سوزی نیروگاه شازند

به گزارش ایسنا، طی روزهای اخیر کلانشهرهای کشور ازجمله تهران، اصفهان، اراک، کرج و... روزهای پی در پی با آلودگی هوا روبرو بوده اند. آلودگی هوا در ماه های اخیر درحالی گریبان بعضی از شهرهای کشور را گرفته است که بعضی بر این باورند که استفاده از سوخت مازوت در صنایع و نیروگاه ها علت این آلودگی است. زهرا نژادبهرام - عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران - چندی پیش گفته بود که دستگاه های ذی ربط باید پاسخ دهند که با چه تدبیری به جای ساخت و ایجاد انبارهای جدید برای نگهداری مازوت، از ریه های شهروندان به عنوان انبار مازوت استفاده می گردد؟

هر چند که بعضی حدس ها درباره استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها و صنایع بعضی نقاط کشور ازجمله تهران مطرح است و حتی غلظت آلاینده دی اکسیدگوگرد - که می تواند ارتباط مستقیمی با مصرف مازوت دارد - در مقاطعی در جنوب غرب و جنوب تهران افزایش یافت اما اداره کل محیط زیست تهران تاکید دارد که از ابتدای سال تا به امروز در نیروگاه ها و صنایعی که تاثیر مستقیمی بر آلودگی هوای تهران دارند از سوخت مازوت استفاده نشده است.

هرچند که استفاده از مازوت توسط نیروگاه ها و صنایع بسیار خطرناک است و می تواند خطراتی جدی برای سلامت افراد داشته باشد اما از این سوخت در معدودی از نیروگاه ها و صنایعی که بر آلودگی هوای شهرها بسیار تاثیرگذارند، استفاده می گردد. مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست- در گفت و گو با ایسنا در این باره اظهار کرد: براساس آمار روزانه ای که در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار می گیرد تا به امروز از سوخت مازوت در صنایع و نیروگاه های مهم و عظیم تهران استفاده گسترده ای نشده است البته ممکن است بعضی از صنایع یا واحدهای کوچک در اطراف تهران از مازوت به صورت محدود استفاده نمایند. برای مثال هفته گذشته مشاهده شد که در دماوند یکی از صنایع حدود روزانه دو میلیون لیتر از مازوت استفاده می کرد اما صنایع و نیروگاه های مهمی که تاثیر زیادی بر کیفیت هوای تهران دارند، تا به امروز از سوخت مازوت استفاده ننموده اند.

وی با بیان اینکه در سایر شهرهای صنعتی و پرجمعیت کشور نیز نیروگاه ها و صنایعی که نزدیک به مناطق مسکونی هستند به سمت مازوت سوزی نرفته اند، توضیح داد: برای مثال در اصفهان به طور دائم اطلاعات مخازن مازوت چک می گردد و حتی این مخازن پلمب شده اند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه اگر نیروگاه ها و صنایع نزدیک به مناطق مسکونی بخواهند از مازوت استفاده نمایند باید ابتدا مخازن را فک پلمب نمایند، تاکید نمود: سازمان محیط زیست با فک پلمب مخازن این نیروگاه ها و صنایع به شدت مخالفت نموده است و اگر بدون مجوز دادستانی اقدام به فک پلمب نمایند، کاری غیرقانونی انجام داده اند بنابراین با آن ها برخورد خواهد شد.

تجریشی ادامه داد: نیروگاه شازند اراک تنها نیروگاهی است که در نزدیکی مناطق مسکونی و پرجمعیت اقدام به استفاده از سوخت مازوت نموده است و آلودگی بسیار زیادی نیز فراوری می نماید. از این رو به آقای بیژن زنگنه - وزیر نفت - و هیات دولت تذکر داده ایم که باید هرچه زودتر مازوت سوزی نیروگاه شازند قطع گردد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه بسیاری از صنایع و نیروگاه های ما در کشور نزدیک به شهرها و نقاط مسکونی قرار گرفته اند، گفت: برای مثال بسیاری از نیروگاه ها و صنایع استان اصفهان داخل شهر هستند همچنین 70 درصد صنایع استان اصفهان در 50 کیلومتری شهر اصفهان و در راستا باد غالب شهر مستقر شده اند و آلودگی را به سمت شهر راهنمایی می نمایند. از سوی دیگر اصفهان از لحاظ مصرف انرژی در کشور رتبه دوم را دارد و 80 درصد صنایع آلاینده آن نیز در نزدیکی شهر واقع شده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست توضیح داد: باید از سال ها پیش در کشور فکر کاهش آلودگی هوا و مسائل استقرار صنایع عظیم در کلان شهرها را می کردیم اما حالا که با این شرایط روبرو هستیم و کلانشهرهای ما صنعتی شده اند، خیلی امکان مانور روی گزینه های کنترل آلودگی هوا به وسیله صنایع و نیروگاه ها را نداریم.

تجریشی در ادامه با بیان اینکه درحال حاضر بارگذاری های صنعتی در اراک بسیار بالا است، اظهار کرد: جنگ تحمیلی یکی از عواملی بود که سبب شد صنایع زیادی در اراک مستقر گردد چراکه به عنوان منطقه ای شناخته شده بود که ریسک حمله به آن زیاد بود بنابراین صنایع زیادی را در آن منطقه بارگذاری کردند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور با وجود کاهش رفت و آمدها به دلیل محدودیت های کرونایی و تعطیلی بعضی مراکز گفت: منابع متحرک ازجمله خودروهای شخصی، کامیون ها، موتورسیکلت ها، اتوبوس ها و... سهم 60 درصدی در آلودگی هوا دارند که از این بین سهم خودروهای شخصی تنها 10 درصد است بنابراین حتی اگر تردد خودروهای شخصی نسبت به گذشته 50 درصد کمتر شده باشد، باز این رقم تاثیر زیادی روی کاهش آلودگی هوا نخواهد گذاشت.

تجریشی در انتها با تاکید بر اینکه صنایع، نیروگاه ها، خودروهای دیزلی، اتوبوس ها و... همانند گذشته در بیشتر شهرهای کشور مشغول فعالیت هستند، اظهارکرد: علاوه بر این مصرف گاز نیز در کشور بیشتر از سال گذشته شده است بنابراین نباید توقع داشت که با کاهش تردد خودروهای شخصی و تعطیلی بعضی مراکز آلودگی هوا نیز کمتر گردد.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3110

به "تذکر به وزارت نیرو درباره مازوت سوزی نیروگاه شازند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تذکر به وزارت نیرو درباره مازوت سوزی نیروگاه شازند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید