بهترین رژیم غذایی برای افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا

به گزارش یزد بلاگ، اگر دچار سنگ کیسه صفرا هستید، خیلی مهم است که روزی دو و نیم تا سه لیتر آب بنوشید و رژیم غذایی مخصوص و مناسبی داشته باشید.

بهترین رژیم غذایی برای افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا

به گزارش ، اگر سنگ کیسه صفرا دارید باید تابع رژیم غذایی باشید که اساساً شامل غذا های کم چرب گردد؛ بنابراین باید از خوردن غذا های سرخ شده، روغن ها و سس ها پرهیز نمایید. در عوض شما باید مصرف مایعات، میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی روزانه خود افزایش دهید.

این رعایت های غذایی یاریتان خواهند کرد علائمی مانند شکم درد یا احساس ناراحتی در مواقع خاص را کاهش دهید، چون غذایی که می خورید، یک عامل اساسی است. البته راه حل های تغذیه ای نباید جایگزین درمان های پزشکی شوند که پزشکتان برای شما تجویز می نماید. درمان پزشکی سنگ کیسه صفرا می تواند شامل مصرف یک سری از دارو ها جهت تسکین علائم گردد.

ایجاد سنگ کیسه صفرا، مسئله ای شایع است. سنگ کیسه صفرا، ذرات جامدی هستند که در کیسه صفرا شکل می گیرند و علت آن نیز کریستالی شدن صفراست.

کیسه صفرا اندامی کوچک است که در کنار کبد و لوزالمعده قرار گرفته است و مسئول فراوری آنزیم های گوارشی و صفرا برای هضم چربی هاست. سنگ کیسه صفرا اجازه نمی دهد تا کیسه صفرا کارش را انجام بدهد، بنابراین جلوی هضم راحت تمام غذا ها را می گیرد.

  • علائم سنگ صفرا، علل و نحوه پیشگیری از آن

عده ای عقیده دارند که سنگ کیسه صفرا می تواند ناشی از عادت های نادرست غذایی باشد. مصرف زیاد غذا های پُرچرب، کبد را وادار می نماید صفرای بیشتری ترشح کند. به همین دلیل باید آنچه می خورید را کنترل کنید، هم برای جلوگیری از تشکیل سنگ کیسه صفرا و هم برای تسکین علائمتان.

اگر دچار سنگ کیسه صفرا هستید، خیلی مهم است که روزی دو و نیم تا سه لیتر آب بنوشید و رژیم غذایی مخصوص و مناسبی داشته باشید، زیرا اگر دارو مصرف کنید، اما رژیم غذایی تان را اصلاح نکنید، مشکل اصلی رفع نخواهد شد. یک برنامه غذایی ثابت برای خود در نظر بگیرید که شامل پنج تا شش وعده غذایی باشد و موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

در روز بیشتر از چهار میوه مصرف نکنید. سه وعده غذایی اصلی و دو تا سه میان وعده میل کنید. در عرض کمتر از یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب صبحانه بخورید. بین وعده های غذایی تان بیشتر از چهار تا پنج ساعت فاصله نگذارید. اگر فاصله شام تا وقت خوابتان بیشتر از سه ساعت است باید یک اسنک بخورید.

شما باید غذا هایی مصرف کنید که دارای محتوای آب زیاد و با چربی بسیار کم یا بدون چربی باشند، مانند:. میوه ها به جز نارگیل و آووکادو. سبزیجات خصوصاً به صورت پخته شده که هضم آسان تری دارند. غلات سبوس دار، مانند برنج، پاستا و نان گندم کامل. گوشت های کم چرب و پخته شده یا گریل شده مانند مرغ بدون پوست، ماهی و بوقلمون. آب و آبمیوه طبیعی. علاوه بر مصرف این مواد غذایی، مهم است که آن ها را گریل یا بخارپز کنید، زیرا این شیوه های پخت، چربی به غذا اضافه نمی نمایند.

سنگ کیسه صفرا می تواند ناشی از عادت های نادرست غذایی باشد. مصرف زیاد غذا های پُرچرب، کبد را وادار می نماید صفرای بیشتری ترشح کند. به همین دلیل باید آنچه می خورید را کنترل کنید، هم برای جلوگیری از تشکیل سنگ کیسه صفرا و هم برای تسکین علائمتان

غذا های پُرچرب مانند موارد زیر برای شما ممنوع هستند:. شیر کامل، پنیر کاتج و ماست. پنیر های زرد مانند پارمزان. کره و دیگر چربی های حیوانی. گوشت های چرب مانند گوشت دنده، سوسیس یا گوشت اردک و غاز. دل و روده جانوران مانند جگر و دل و قلوه و سیراب شیردان. دانه های روغنی مانند گردو، بادام، بادام زمینی و بلوط. شکلات، کلوچه، شیرینی خامه ای، عصاره گوشت، سس های آماده مصرف و مایونز. نوشابه های الکلی. محصولات قندی. نوشابه های گازدار

وقتی کسی دچار سنگ کیسه صفرا می شد، در واقع برای هضم چربی ها مشکل پیدا می نماید، زیرا صفرا یا زرداب ماده ای است که کیسه صفرا آن را فراوری می نماید و عملکرد آن ترکیب شدن با چربی ها در روده هاست تا به جذب شان یاری کند؛ بنابراین اگر افراد دچار سنگ کیسه صفرا، چربی مصرف نمایند، کیسه صفرا مجبور می گردد صفرای بیشتری فراوری کند و این اتفاق باعث درد و ناراحتی بیشتر خواهد شد.

با توجه به این مسئله، باید به خاطر داشته باشید افرادی که سنگ کیسه صفرا دارند باید با یک متخصص تغذیه مشورت نمایند تا برنامه ای غذایی خاص شرایط و احتیاج های خود داشته باشند. همچنین نباید فراموش کنید که مراجعه به جراح داخلی و گوارش جهت در پیش دریافت درمان پزشکی ضرورت دارد.

منبع: تبیان

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2002

به "بهترین رژیم غذایی برای افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین رژیم غذایی برای افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید