با 8 مورد از قدیمی ترین فانوس های دریایی جهان آشنا شوید

به گزارش یزد بلاگ، قبل از ساختن فانوس های دریایی، برای راستا یابی کشتی ها، از آتشدان های بزرگی که روی صخره ها نصب می شد استفاده می کردند. افراد به مرور متوجه شدند که برای افزایش دید آتش، باید بناهایی برای تقویت قدرت آتش بسازند و این گونه بود که اولین فانوس های دریایی ساخته شدند. برخلاف امروز که فانوس های دریایی به عنوان یک نوع اخطار برای جلوگیری از برخورد کشتی ها با صخره ها استفاده می شوند، در گذشته فانوس های دریایی در حکم نشانه هایی برای ورود کشتی ها به یک کانال به کار برده می شدند. در ادامه به 8 مورد از قدیمی ترین فانوس های دریایی جهان اشاره می کنیم که بسیاری از آن ها تا به امروز نیز به کار خود ادامه داده و راستا را به کشتی های کوچک و بزرگ نشان می دهند.

با 8 مورد از قدیمی ترین فانوس های دریایی جهان آشنا شوید

قدیمی ترین فانوس های دریایی دنیا

فانوس های دریایی برای قرن ها از سازه های مهم در زندگی بشر بوده اند اما امروزه بسیاری از آن صرفا به مکانی تاریخی و تفریحی تبدیل شده اند و دیگر آن کارایی اصلی خود را ندارند. در این مقاله قصد داریم که به معرفی قدیمی ترین فانوس های دریایی دنیا بپردازیم.

فانوس دریایی بوستون

 • سال ساخت: 1716 میلادی
 • مکان: ایالت ماساچوست، ایالات متحده آمریکا
 • ارتفاع: 27 متر
 • شرایط کنونی: پابرجا

این فانوس، اولین فانوس دریایی بود که در آمریکا بنا گشت و به همین دلیل هم یکی از قدیمی ترین فانوس های دریایی در دنیا به شمار می رود. این فانوس برای روشن ماندن آن، تمامی کشتی های باری و تجاری که بندر شهر بوستون را ترک می کردند، به ازای هر یک تن وزن بار، یک پنی (واحد پول) پرداخت می کردند. طی انقلاب آمریکا، در سال 1774 نیروهای بریتانیایی کنترل جزیره را در دست گرفته و با در اختیار داشتن فانوس دریایی، رفت و آمد کشتی به بوستون را ممنوع کردند. در همان سال نیروهای آمریکایی با تخریب فانوس از ورود کشتی های نظامی بریتانیا به آب های بوستون جلوگیری و عملاً تردد کشتی های جنگی در این آب ها را مختل کردند.

بیشتر بخوانید: قدیمی ترین سازه های دنیا کدام ها هستند و در کجا قرار دارند؟

در سال 1783 میلادی هزینه لازم برای تأسیس یک فانوس دریایی جدید تأمین و فانوس از نو ساخته شد. علی رغم اینکه عملکرد فانوس در سال 1998 به طور کامل به حالت اتوماتیک درآمد اما گارد ساحلی آمریکا تا به امروز نیز به عنوان خدمه در این فانوس سکونت دارند.

فانوس دریای ادی استون

 • سال ساخت: اولین بار در 1698، دومین بار در 1708 سومین بار در 1759 و برج کنونی در سال 1882 میلادی
 • مکان: انگلیس
 • ارتفاع: برج کنونی 49 متر، برج اول 18 متر، برج دوم 21 متر و برج سوم 22 متر
 • شرایط کنونی: پابرجا

این سازه به عنوان یکی از قدیمی ترین فانوس های دریایی در دنیا به لطف سابقه تاریخی که دارد بسیار مشهور است و برج کنونی، چهارمین برجی است که روی صخره ادیستون ساخته می گردد. دیدن این صخره برای کشتی ها ممکن نیست و از آنجایی که یکی از اصلی ترین راه های دریایی در این ناحیه است، قبل از احداث اولین فانوس چندین کشتی به این صخره برخورد کرده بودند. اولین فانوس دریایی که در وسط اقیانوس ساخته شد، فانوس وینستنلی نام داشت که در سال 1698 میلادی روی همین صخره بنا گشت و بعد از چند سال با برخورد طوفان بزرگ سال 1703، به کلی تخریب شد.

دومین فانوس دریایی در سال 1709 ساخته شد و در یک آتش سوزی در سال 1755 فرو ریخت. برج اسمیتون که در واقع سومین فانوس ساخته شده روی این صخره بود، در سال 1759 بنا گشت که در واقع قدمی مهم برای فانوس سازی در عصر جدید بود و در ساخت آن از بتن استفاده شده بود. فانوس کنونی در کنار بقایای فانوس اسمیتون و در سال 1882 ساخته شده است.

فانوس دریایی کوردوان

 • سال ساخت: 1611 میلادی
 • مکان: فرانسه
 • ارتفاع: 68 متر
 • شرایط کنونی: پابرجا

فانوس کوردوان قدیمی ترین فانوس دریایی کل فرانسه بوده و یکی از قدیمی ترین فانوس های سرتسار دنیا به شمار می رود. از نظر ارتفاع، دهمین فانوس با معماری سنتی است. قبل از احداث فانوس در سال 1584 الی 1611 میلادی، از 880 سال پیش از میلاد نیز برج های کوچکی در این جزیره ساخته شده بودند.

اولین برجی که ساخته شد 15 متر ارتفاع داشت که از کشتی هایی که از آن ناحیه عبور می کردند 2 سکه نقره به عنوان هزینه فانوس دریافت می کرد. در اواسط قرن 16 به دلیل عدم تعمیر و رسیدگی، فانوس تخریب شده و حمل و نقل و صادرات کالاها از جهت های آبی با مشکل روبرو شده است. برج کنونی توسط طراحان فرانسوی احداث شده که دارای اتاق هایی برای سکونت خدمه فانوس است. این مکان در سال 1855 بازسازی شده و در سال 1862 به عنوان یک بنای تاریخی معرفی گشته است.

فانوس دریایی کوپو

 • سال ساخت: 1531 میلادی
 • مکان: استونی
 • ارتفاع: 36 متر
 • شرایط کنونی: پابرجا

این فانوس جزو معدود سازه هایی است که از زمان احداث تا کنون مورد استفاده قرار گرفته است و امروز هم یکی از قدیمی ترین فانوس های دریایی در دنیا به حساب می آید. ایده ساخت این فانوس مربوط به سال 1490 است چرا که بخش اعظم صادرات و واردات دریایی که از طریق دریای بالتیک انجام می شد، از کنار این فانوس عبور می کردند. اتحادیه های بازرگانی سال ها درخواست کردند که یک فانوس در این ناحیه تأسیس گردد تا این که مجوز آن در سال 1499 صادر گشت. بعد از شروع ساخت وساز، فرآیند احداث فانوس به دلیل جنگ به تعویق افتاد.

قسمت عمده ساخت بنا طی سال های 1514 الی 1519 انجام شد و برای اولین بار، آتش این فانوس در سال 1531 افروخته گشت. امروزه، فانوس کوپو به عنوان یک بنای تاریخی و توریستی، همچنان به کار خود ادامه داده و جهت حرکت را برای کشتی های مختلف مشخص می کند.

فانوس دریایی هوک

 • سال ساخت: 1201 الی 1240
 • مکان: ایرلند
 • ارتفاع: 35 متر
 • شرایط کنونی: پابرجا

قبل از آن که فانوس دریایی شهر جنوا (Genoa) ایتالیا در سال 1543 بازسازی گردد، فانوس هوک اولین فانوس دریایی بود که از زمان تأسیس تا کنون پابرجا بوده و به کار خود ادامه داده است اما بعد از بازسازی فانوس جنوا، به رتبه دوم نزول کرد. این برج برای اولین بار در قرن 12 میلادی ساخته شد اما به نظر می رسد قبل از آن نیز در قرن 5 میلادی یک برج کوچک در این ناحیه وجود داشته است. این برج توسط ویلیام مارشال بنا شد تا کشتی ها بتوانند در کمال امنیت به بندر شهر برسند. کل بنا با استفاده از سنگ آهک هایی که از همان نواحی اطراف فانوس گردآوری می شد ساخته شده و بنای اصلی هنوز دست نخورده باقی مانده است.

اولین ساکنان این فانوس راهبانی بودند که می خواستند از جامعه دوری گزیده و به عبادت بپردازند اما امروزه به لطف پیشرفت های عرصه تکنولوژی، چراغ این فانوس از راه دور روشن و خاموش می گردد. کل این بنا در سال 2001 به یک بنای توریستی تبدیل شد و هرساله افراد زیادی از آن بازدید می کنند.

فانوس دریایی جنوا

 • سال ساخت: ساخته شده در سال 1128؛ بازسازی شده در سال 1543
 • مکان: ایتالیا
 • ارتفاع: 76 متر
 • شرایط کنونی: پابرجا

جنوا یکی از قدیمی ترین فانوس های دریایی در دنیا است. این فانوس که افراد محلی آن را لنتر می نامند، به مدت چندین قرن جهت رفت و آمد کشتی های مختلف را به آن ها نشان می داده است. برج اصلی چندین بار به دلیل جنگ و نزاع هایی که اجرا شده آسیب دیده و بارها هدف صاعقه قرار گرفته است به صورتی که یکی از ساکنان این فانوس در سال 1481 بر اثر اصابت صاعقه جان خود را از دست داد. فانوس جنوا پنجمین فانوس بلند دنیا بوده و در میان فانوس هایی با معماری سنتی، از نظر ارتفاع دومین فانوس دنیا است.

فانوس دریایی برج هرکول

 • سال ساخت: دو قرن قبل از میلاد مسیح
 • مکان: اسپانیا
 • ارتفاع: 57 متر
 • شرایط کنونی: پابرجا

اگرچه فانوس های دریایی باستانی دیگری هم در دنیا وجود دارند اما فانوس هرکول به عنوان یکی از قدیمی ترین ها تا به امروز نیز سالم و پابرجا باقی مانده و به کار خود ادامه می دهد. زمان دقیق ساخت این فانوس مشخص نیست اما به نظر می رسد بعد از ساخت آن در 200 سال پیش از میلاد، چندین بار بازسازی شده و در ساخت آن از فانوس اسکندریه (در ادامه به آن اشاره می کنیم) الهام گرفته شده باشد.

یک سنگ نوشته در قاعده برج حاکی از آن است که این برج توسط یک سازنده از آمینیوم (پرتغال کنونی) به عنوان پیشکش به خدای جنگ روم ساخته شده است. طی سال های 1788 الی 1791 کل برج بازسازی شده و امروزه جزئی از میراث فرهنگی و تاریخی اسپانیا محسوب می گردد. همچنین یونسکو در سال 2009 این بنا را جزو میراث دنیای معرفی کرد.

فانوس دریایی اسکندریه

 • سال ساخت: مابین 280 الی 247 سال پیش از میلاد
 • مکان: مصر
 • ارتفاع: 120 الی 137 متر
 • شرایط کنونی: پابرجا

فانوس اسکندریه به عنوان قدیمی ترین فانوس دنیا در نظر گرفته می گردد. ساخت این فانوس در زمان امپراتوری باستانی مصر، پس از مرگ اسکندر کبیر و اعلام پادشاهی بطلمیوس شروع گشت. کل فرایند ساخت فانوس 12 سال طول کشید و به عنوان نمونه اولیه، به الگویی برای ساخت فانوس های دریایی در سال ها و قرون آینده مبدل شد.

این فانوس تا مدت مدیدی یکی از عجایب هفت گانه به جا مانده از دوران باستانی بود و تا چندین قرن به عنوان مرتفع ترین بنای ساخته دست انسان شناخته می شد. علی رغم این که فانوس تا چندین قرن آسیب چندانی ندیده بود، چندین بار به واسطه زلزله به لرزه در آمد و قسمت های از آن تخریب شد. بقایای برج زمانی به طور کلی نابود شد که سلطان قایتبای، از سنگ های به جا مانده از فانوس اسکندریه برای ساخت یک قلعه ای استفاده کرد که بعداً به ارگ قایتبای شهرت یافت.

پرشین بلاگ: پرشین بلاگ | سیستم وبلاگ های پرشین

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1584

به "با 8 مورد از قدیمی ترین فانوس های دریایی جهان آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با 8 مورد از قدیمی ترین فانوس های دریایی جهان آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید