بارش های خطرناک و سیل آسا برای این 13 استان

به گزارش یزد بلاگ، خبرنگاران :سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور و فعالیت آن در بعضی منطقه ها برای استان های جنوبی کشور هشدار بارش های سیل آسا صادر کرد.

بارش های خطرناک و سیل آسا برای این 13 استان

به گزارش تسنیم ،بر اساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی با ورود سامانه بارشی به کشور امروز در استان های خوزستان، فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب استان های لرستان و ایلام، اصفهان، یزد، خراسان جنوبی و نیمه شمالی سیستان و بلوچستان بارش برف و باران دربرخی منطقه ها رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می گردد. در این روز در جزایر خلیج فارس بارندگی، رعدوبرق و وزش باد شدید روی می دهد.

فردا در استان های خراسان جنوبی، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان و هرمزگان بارش برف و باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی شده است. روز پنجشنبه در جنوب سیستان و بلوچستان رگبار و رعدوبرق روی می دهد.

روز آدینه بارش های پراکنده برای خراسان شمالی پیش بینی شده و شنبه آینده جو آرامی بر کشور حاکم می گردد.

توصیف سامانه: وزش باد جنوب شرقی و افزایش ارتفاع امواج

زمان آغاز: پیش از ظهر سه شنبه 1401/10/27

زمان خاتمه: اواخر وقت آدینه 1401/10/30

نوع مخاطره: وزش باد و افزایش ارتفاع امواج درمنطقه ها ساحلی 1 تا 2 متر در منطقه ها دور از ساحل تا 2.5 متر

منطقه اثر:

سه شنبه 1401/10/27: خلیج فارس، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های خوزستان و بوشهر.

چهارشنبه 1401/10/28: خلیج فارس، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های خوزستان و بوشهر.

پنج شنبه 1401/10/29: خلیج فارس، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان بوشهر و شرق خلیج فارس.

آدینه 1401/10/30: شرق خلیج فارس و تنگه هرمز، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استانهای بوشهر و هرمزگان و منطقه ها غربی دریای عمان

اثر مخاطره: خسارت به شناورهای سبک، تفریحی و احتمالا نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ها، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی.

توصیه: اجتناب از عملیات غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک و نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت های دریایی در سواحل و فراسواحل.

توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی

زمان خاتمه: چهارشنبه 1401/10/28

نوع مخاطره: بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد و رخداد مه

منطقه اثر:

سه شنبه 1401/10/27: خوزستان، نیمه جنوبی کهگیلویه و بویراحمد، یزد، کرمان، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، نیمه غربی هرمزگان.

چهارشنبه 1401/10/28: هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، یزد و کرمان.

اثر مخاطره: کاهش دید، لغزندگی جاده ها، احتمال اختلال در تردد، احتمال آب گرفتگی معابر، احتمال اختلال در ناوگان حمل ونقل، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال افت فشار گاز و قطعی برق.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی به هنگام مسافرت با خودرو، تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال ها و آب روها و مدیریت در مصرف منابع انرژی به ویژه گاز و برق.

توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی

زمان آغاز: سه شنبه 1401/10/27

زمان خاتمه: چهارشنبه 1401/10/28

نوع مخاطره: بارش برف، رخداد مه و کاهش دید

منطقه اثر:

سه شنبه 1401/10/27: چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه جنوبی اصفهان، دامنه و ارتفاعات استانهای یزد، نیمه شرقی خوزستان، نیمه شمالی کرمان و خراسان جنوبی.

چهارشنبه 1401/10/28: دامنه و ارتفاعات استانهای یزد، نیمه شمالی کرمان و خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، اختلال در سفرهای خارج از شهر، اختلال در فعالیتهای عمرانی به ویژه بتن ریزی، احتمال اختلال و تأخیر در ناوگان حمل ونقل عمومی، احتمال رخداد بهمن، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال اختلال در انتقالِ منابع انرژی به ویژه برق و گاز

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری و در صورت لزوم همراه داشتن ادوات زمستانی، اجتناب از فعالیت های کوه نوردی و جابه جایی عشایر کوچ رو، آمادگی شهرداری ها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، ارگان های امدادی و سایر دستگاه های اجرائی مسئول، نمک پاشی معابر و مدیریت مصرف و انتقال منابع انرژی به ویژه گاز و برق

توصیف سامانه: تقویت فعالیت سامانه بارشی

زمان آغاز: سه شنبه 1401/10/27

زمان خاتمه: سه شنبه 1401/10/27

نوع مخاطره: بارش باران، گاهی همراه با رعدوبرق، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر: بوشهر، جنوب خوزستان، فارس و جنوب کهگیلویه و بویراحمد

اثر مخاطره: آبگرفتگی معابر، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت های عمرانی، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، صاعقه، اختلال در ناوگان حمل ونقل، خسارت به صنعت کشاورزی

توصیه: عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، پاک سازی آبروها و کانال های عبور آب درون شهری، پاک سازی دهانه پل ها، پرهیز از سفرهای غیرضروری، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی و جابه جایی عشایر کوچ رو، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی به وسیله شهرداری ها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه های امدادی و سایر دستگاه های اجرائی مسئول، پاک سازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرهای پرورش آبزیان

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان آغاز: سه شنبه 1401/10/27

زمان خاتمه: سه شنبه 1401/10/27

نوع مخاطره: بارش برف، رخداد مه، کولاک برف و کاهش دید

منطقه اثر: ارتفاعات و دامنه در استانهای کهگیلویه و بویراحمد، فارس و جنوب اصفهان

اثر مخاطره: اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیتهای عمرانی، اختلال در ناوگان حمل ونقل، رخداد بهمن، خسارت به صنعت کشاورزی و اختلال در انتقالِ منابع انرژی به ویژه برق و گاز.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی و جابه جایی عشایر کوچ رو، انجام اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خسارات احتمالی، به وسیله شهرداری ها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه های امدادی و سایر دستگاه های اجرایی مسئول، نمک پاشی معابر و مدیریت مصرف و انتقال منابع انرژی به ویژه گاز و برق.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 29 دی 1401 بروزرسانی: 29 دی 1401 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4940

به "بارش های خطرناک و سیل آسا برای این 13 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش های خطرناک و سیل آسا برای این 13 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید