ایران، کشور تنوع تالاب ها

به گزارش یزد بلاگ، ایران جزو کشورهای دارای بیشترین تنوع تالاب ها در دنیا است؛ به طوری که از 42 نوع تالاب شناخته شده، 41 نوع آن در کشورمان به ثبت رسیده است اما بعضی از آن ها در معرض نابودی هستند.

ایران، کشور تنوع تالاب ها

به گزارش خبرنگاران در اقلیم غالبا خشک و نیمه خشک کشور که اندازه تبخیر به طور میانه بیش از 10 برابر بارش است، انتظار می رود که تالاب های بسیار کمی شکل بگیرند ولی پر شیب بودن ایران که یکی از کوهستانی ترین کشورهای دنیا به شمار میرود بعلاوه داشتن هزاران کیلومتر سواحل دریایی آب های گرم در جنوب و معتدل در شمال، وجود پهنه های وسیع بیابانی با خاک های شور و بالاخره موقعیت عرض جغرافیایی باعث شده است که ایران جزو کشورهای دارای بیشترین تنوع تالاب ها در دنیا باشد به طوری که از 42 نوع تالاب شناخته شده، 41 نوع (به جز تالاب های خیلی سردسیری توندرا) در ایران به ثبت رسیده است.

طبق طبقه بندی کنوانسیون دنیای حفاظت از تالاب ها (رامسر -1971) از 42 نوع تالاب شناخته شده، 12 نوع آن ساحلی دریایی، 20 نوع داخل خشکی و 10 نوع مصنوعی هستند. از بیش از 140 تالاب که در لیست آئین نامه اجرایی تبصره ماده یک قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالابهای کشور نام برده شده 36 تالاب با مجموع مساحت بیش از1.4 میلیون هکتار در قالب 25 عنوان در لیست تالابهای با اهمیت دنیای کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده اند.

بر اساس اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست، تالاب های ایران در قالب تالاب های حوضه های آبریز خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، دریای خزر، فلات مرکزی ایران، شرق (هامون) و قره قوم تقسیم می شوند.

تعدادی از تالاب های کشورمان هم در معرض خطر از بین رفتن هستند. تالاب های هامون، شادگان، بختگان، پریشان و خیلی تالاب های دیگر با کمبود آب و عدم تأمین احتیاج آبی محیط زیستی خود مواجهند و همین شرایط باعث شده است که کارکردهای تالاب از جمله خدمات اکوسیستمی از بین برود.

کمبود آب و عدم تأمین حق آبه ها ناشی از خشکسالی و بهره برداری های بی رویه از منابع آبی است. منابعی هم که وارد تالاب ها می شوند، آلودگی هایی به همراه دارند و تالاب ها را آلوده می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4611

به "ایران، کشور تنوع تالاب ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران، کشور تنوع تالاب ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید