ابرآبگریزی حتی زیر آب!

به گزارش یزد بلاگ، تیمی از محققان دانشگاه فلوریدای مرکزی، نانومواد جدیدی ساخته اند که آب را دفع کرده و حتی در زیر آب هم می تواند، خشک بماند.

ابرآبگریزی حتی زیر آب!

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، این کشف می تواند جهت های تازه ای برای توسعه سطوح کارآمدتر دافع آب، سلول های سوختی و حسگر های الکترونیکی برای تشخیص سموم باز کند. نتایج این پروژه در نشریه Advanced Materials به چاپ رسیده است.

دباشی گاندا، استاد مرکز فناوری نانوعلم در دانشگاه فلوریدای مرکزی، تیمی را هدایت کرده که این فیلم ها و پوشش فوق آبگریز نو را از نانومواد ساخته است. او از طبیعت و تکامل برخی گیاهان و گونه های زیستی الهام گرفته است.

چاندا می گوید: خاصیت آب گریزی ابزار طبیعت برای محافظت و پاکسازی گیاهان و حیوانات در برابر عوامل بیماری زا مانند قارچ ها و رشد جلبک ها است. ما نشانه های خود را از ساختار برگ نیلوفر آبی گرفتیم و مواد نانوساختار را براساس بلور های مولکولی فولرن سنتز کردیم.

فولرن ها (C 60 و C 70) آلوتروپ های کربن هستند که در شرایط خاص، 60 یا 70 اتم کربن در کنار هم تولید چنین مولکول کربنی را می دهد که می توانند به یکدیگر متصل شوند و یک ساختار بسته مانند قفس ایجاد کنند. این قفس ها می توانند روی هم چیده شوند و بلور های بلندی به نام فولریتز ایجاد کنند.

چاندا می گوید با قرار دادن یک قطره ژل ایجاد شده از فولریتز روی هر سطحی، حالت ابرآب گریزی ایجاد می شود. ساختار منحصر به فرد قفس مانند ژل با سطح تداخل ندارد، به این معنی که سطح خواص عملکردی منحصر به فرد خود را حفظ می کند. این بدان معناست که این سطح فوق العاده می تواند به طور بالقوه برای ضدعفونی کردن باکتریایی، تولید هیدروژن یا به نام الکتروکاتالیست مورد استفاده قرار گیرد.

چاندا می گوید: به نام مثال، این ژل نو، تقسیم الکتروکاتالیزی را آسان تر می کند که می تواند منجر به کارآمدتر شدن پیل های سوختی شود. همان ژل می تواند منجر به ساخت گیرنده های بهتر الکترون شود که در توسعه آشکارساز ها و حسگر های بسیار حساس برای گاز های سمی وجود آن ها کلیدی است. در این فناوری پتانسیل زیادی وجود دارد و این بسیار هیجان انگیز است.

بیشتر سطوح آب گریز که قبلاً گزارش شده اند نیازمند طراحی الگو های میکروسکوپی که شامل لیتوگرافی پیچیده یا فرایند های اچینگ است، که نمی توانند روی همه سطوح انجام شوند. همه سطوح آبگریز که قبلاً ایجاد شده بودند خشک نمی مانند، وقتی بیشتر از چند دقیقه در عمق مشخصی از آب غوطه ور می شوند، خیس خواهند شد.

چاندا می گوید: ما دریافتیم که فیلم های فولریت بدون توجه به جهت جریان آب و حتی تحت جریان مداوم آب بر روی آن ها، خاصیت ابرآب گریزی شدیدی از خود نشان می دهد. حتی وقتی چندین ساعت در ارتفاع 2 فوتی آب غوطه ور می شوند، فیلم ها همچنان خشک می مانند.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4510

به "ابرآبگریزی حتی زیر آب!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابرآبگریزی حتی زیر آب!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید