گزارش سازمان ملل از موج جدید آلودگی هوا در آسیا

به گزارش یزد بلاگ، طی چند ماه گذشته مواردی از تشدید آلودگی هوا در مناطق مختلف، ثبت رکوردهای جدیدی را در سراسر آسیا در پی داشته است.

گزارش سازمان ملل از موج جدید آلودگی هوا در آسیا

به گزارش ایسنا، در اوایل تابستان امسال میلادی (2019) به دلیل کیفیت پایین هوا در بسیاری از مناطق اندونزی صدها نفر از مناطق آلوده، تخلیه و مدارس در جریان بحرانی که باعث شده آسمان این منطقه قرمز گردد، تعطیل شدند.

به تازگی نیز افت کیفیت هوا در هند تشدید شده و باعث ایجاد اعتراض عمومی و عواقب ناگوار آن برای بخش بزرگی از جامعه این کشور شده است. این افزایش آلاینده ها به خصوص در ذرات ریز PM2.5 باعث تعطیلی مدارس، اعلام شرایط اضطراری بهداشتی توسط دولت ایالتی، تظاهرات جامعه مدنی و پوشش رسانه ای نگران نماینده در هند شده است.

این شرایط چندین سال است که به صورت چرخه ای تکراری در ابتدای زمستان اتفاق می افتد. در هند، آلودگی شدید هوا از ماه اکتبر تا فوریه به فصلی خاص و تکراری برای هر سال تبدیل شده است. یکی از دلایل اصلی آن سوزاندن مزارع کشاورزی برای پاکسازی از پسماندهای کشاورزی، آتش سوزی جنگل ها و هم چنین روشن کردن آتش های خانگی برای پخت و پز و گرم کردن است. این اقدامات سطح کیفیت هوای هند را که در حال حاضر به دلیل آلودگی ناشی از حمل و نقل، انرژی و منابع صنعتی نامطلوب است، بدتر می نماید.

آلودگی شدید هوای هند میلیون ها نفر از مردم مناطق پرجمعیت را که هفته ها در معرض دود غلیظ و سمی قرار دارند، تحت تأثیر قرار می دهد. کارشناسان بهداشت عمومی محلی این کشور تخمین می زنند که بچه ها در منطقه پایتخت با بازگشت از مدرسه در معرض سطوح آلودگی هوا معادل استعمال 50 تا 60 نخ سیگار قرار دارند. به همین ترتیب، بخش های آسیب پذیر جامعه به طور نامتناسب در معرض این تهدیدات زیست محیطی قرار دارند.

ریزگردها و مواد آلاینده موجود در دود و آلودگی هوا تأثیرات منفی بر سلامت انسان دارد و طبق گفته سازمان دنیای بهداشت، سالانه مسئول هفت میلیون مرگ زودرس در سراسر دنیا است. در کشورهایی که گرفتار چنین سطوح بالایی از آلودگی هوا هستند، این تهدید زیست محیطی دومین یا سومین عامل جدی خطر برای سلامت عمومی محسوب می گردد.

در گزارشی که اخیراً از سوی مؤسسه Health Effects صورت گرفته، تأکید شده است که در صورت عدم انجام اقدامات اضافی برای تغییر بحران های مداوم آلودگی هوا، مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در هند از 1.1 میلیون در سال 2015 میلادی به 1.7 میلیون مرگ در سال 2030 میلادی و 3.6 میلیون مرگ سالانه تا سال 2050 میلادی خواهد رسید.

به گفته کارشناسان، علاوه بر تأثیرات مضر آلودگی هوا بر سلامتی افراد، این تهدیدهای زیست محیطی هم چنین بر اقتصاد، امنیت غذایی و شرایط اقلیمی تأثیر می گذارد و نابرابری ها را تشدید می نماید. آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی به طور طبیعی در ارتباط هستند، زیرا آلاینده های هوا بر آب و هوا تأثیر می گذارند و غالباً با گازهای گلخانه ای با هم منتشر می شوند.

از آن جایی که آسیا در سال های اخیر چشمگیرترین شرایط آلودگی هوا را تجربه نموده است، بسیاری از مطالعات روی راه چاره های منطقه ای متمرکز شده اند. در سال 2016 میلادی، هیات اقلیم و هوای پاک گزارشی را به منظور یافتن راه چاره هایی برای آلودگی هوا در شهرهای هند ترتیب داد. در گزارش تنفس هوای پاک 10 راه چاره مقیاس پذیر برای شهرهای هند توسط یک کارگروه از متخصصان هندی و بین المللی راهنمایی شد. این برنامه راه چاره هایی از جمله جلوگیری از سوزاندن مزارع کشاورزی در فضای باز با تبدیل بقایای محصولات به یک منبع فراوری سوخت برای فراوری برق را ارائه داد که می تواند آلودگی هوا را در هند به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

گزارش ها نشان می دهد دولت های محلی باید نقش اصلی در مقابله با آلودگی هوا را ایفا نمایند. شهر جامبی اندونزی که به دلیل قرمز شدن آسمانش در زمان آلودگی هوا توجه رسانه های بین المللی را به خود جلب نموده بود، یک برنامه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را که شامل کاهش و دریافت متان از زباله ها و مقررات محلی که سوزاندن زباله را ممنوع و کاشت درخت را برای سرسبز شدن محلات ترویج می نماید، تصویب نموده است.

علاوه بر این، امسال دولت هند به مناسبت روز دنیای محیط زیست به هیات اقلیم و هوای پاک پیوست. وزیر محیط زیست، جنگل ها و تغییرات اقلیمی هند گفت که این کشور برای اتخاذ انرژی پاک تر، فراوری پایدار و الگوهای پایدار مصرف و هم چنین حمل و نقل، کشاورزی، صنعت و مدیریت پسماند سازگار با محیط زیست برای ترویج هوای پاک کوشش خواهد نمود.

مجمع محیط زیست سازمان ملل متحد، به همراه دیگر نهادهای دنیای، خواهان افزایش اقدامات در جهت بهبود کیفیت هوا و به طور کلی توجه به این آلودگی ها شده است. در این راستا حرکت سیاسی دنیای با فرآیندهای سیاسی منطقه ای که سلامت و محیط زیست را به عنوان اولویت در آسیا و اقیانوس آرام به رسمیت می شناسند، پشتیبانی می گردد. این حرکت پایه و اساس خوبی برای انجام اقداماتی قاطع تر است.

بنا بر گزارش پایگاه اطلاع رسانی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، آلودگی شدید هوا در آسیا بخشی از یک مشکل جدی، پایدار و دنیای آلودگی هوا است که بخش های حمل و نقل و کشاورزی، انرژی خانگی، صنعت و هم چنین شیوه های مدیریت پسماند را درگیر می نماید. بنابراین لازم است که کوشش های هماهنگ به رهبری دولت های محلی و ملی با حمایت از ابزارهای موجود و تجربه بین المللی انجام گردد تا از خود، اقتصاد و سیاره خود در برابر اثرات مضر این تهدیدات زیست محیطی در حال رشد محافظت کنیم.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

اسلیم فا: اسلیم فا: مجله دوخت و دوز، طراحی لباس و انتخاب لباس

منبع: عصر ایران
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 183

به "گزارش سازمان ملل از موج جدید آلودگی هوا در آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش سازمان ملل از موج جدید آلودگی هوا در آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید