ماهنشان زنجان منطقه ای شگفت انگیز برای گردشگران

به گزارش یزد بلاگ، ماهنشان در غرب استان زنجان منطقه ای با جاذبه های شگفت انگیز و آثار ارزشمند تاریخی و طبیعی است که شاید در سفر به زنجان نام این شهر بارها به گوشتان خورده باشد.

ماهنشان زنجان منطقه ای شگفت انگیز برای گردشگران

می گویند ماهنشان قدمتی 4هزارساله دارد و با طبیعت بکر و زیبایش در حاشیه رودخانه قزل اوزن، دوره های تاریخی متعددی را تجربه نموده است. وجود قلعه ها و بناهای تاریخی ماهنشان همچون قلعه دربند قاطرچی در این شهر باعث شده که ماهنشان را گردشگران و مسافران تور زنجان بیشتر به عنوان منطقه ای غنی از لحاظ گردشگری بشناسند.

قلعه دربند قاطرچی مهد تمدن انسان های ماقبل تاریخ بوده که در سه کیلومتری غرب روستای ساری آغل، زندگی می کردند. شاید برایتان جالب باشد بدانید بر اساس مطالعاتی که در این قلعه و در منطقه دربند قاطرچی اجرا شده، باستانشان تاریخچه و قدمت قلعه دربند را با توجه به بقایای باقیمانده و سنگ های قدیمی آنجا به دوران های دوم و سوم زمین شناسی نسبت می دهند که در زمان حکومت فرقه اسماعیلیه مورد استفاده مخالفان دولت بوده است.

بیشتر آثار تاریخی که اکنون در آنجا مشاهده می گردد و در مقابل دید گردشگران قرار گرفته است، فسیل جانوران دریایی از جمله دوکفه ای ها، شقایق، ستاره های دریایی و... است که دیدنشان برای هر بیننده ای به راستی تماشایی و آن ها را غرق در حیرت می نماید. همچنین در قسمت های شمالی رودخانه قزل ازون و صخره های آهکی دربند قاطرچی نیز سنگ هایی از نوع رسوبی، سنگ خارا، شیب و مارن دیده می شوند که قدمت 4هزار ساله منطقه را به اثبات می رسانند.

در قلعه دربند قاطرچی نیز به جز بقایای زندگی انسان های ماقبل تاریخ، زندگی افراد در دوره هخامنشیان، ساسانیان و بعد از اسلام نیز دیده می گردد و تنها چیزی که در این قلعه در حال حاضر به وضوح نمایان است، بقایای مربوط به دوره سلجوقیان است که آن را به عنوان یک اثر ملی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسانده است. دربند قاطرچی یکی از مناطق حفاظت شده ماهنشان از لحاظ سکونت حیوانات وحشی از قبیل قوچ و میش به شمار می رود که از سوی سازمان محیط زیست در حال حاضر حفاظت می گردد. این منطقه یکی از مناطق خوب و جذاب برای گردشگری و سیاحت در تور زنجان است و با پوشش گیاهی موجود که شامل انواع گون، قیچ، بادامچه، داغداغان، بنه، زالزالک، چوبک، کنگر، شنک و نظایر آن می گردد، طبیعت دوستان و علاقه مندان بسیاری را به سوی خود می کشاند.

شما با رفتن به منطقه قلعه دربند قاطرچی ماهنشان در طی این راستا شگفت انگیز که هشت ساعتی زمان می برد مشغول عکس انداختن و تماشای این منطقه دیدنی هستید به طوری که گذر زمان را حس نمی کنید. در فصل بهار و تابستان این منطقه با انواع پوشش گیاهی ازقبیل گون، قیچ، بادامچه، داغداغان، بنه، زالزالک، چوبک، کنگر، شنگ و انواع گل های بهاری که به چشم می خورد، روحتان تازه می گردد و با تمام وجود با زیبایی ها دربند قاطرچی انس می گیرید، طوری که لذت این روز به یادماندنی هیچ وقت از ذهنتان پاک نمی گردد.

ضمناً قبل از رسیدن به شهر ماهنشان بعد از سرازیرشدن از روستای مادآباد در بین راهتان دودکش جن را نیز می بینید که یک اثر طبیعی بی نظیر است. همچنین باید بگوییم که شهر ماهنشان چندین مکان پرورش ماهی قزل آلا نیز دارد که بعد نیست خوردن ماهی زغالی این منطق را در برنامه غذایتان جا دهید و اگر در تابستان گذرتان به ماهنشان افتاد از انواع انگورها و زردآلوهای معروف ماهنشان نوش جان کنید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1289

به "ماهنشان زنجان منطقه ای شگفت انگیز برای گردشگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهنشان زنجان منطقه ای شگفت انگیز برای گردشگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید