عبدالمهدی: استعفای خود را تقدیم مجلس می کنم

به گزارش یزد بلاگ، عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق امروز جمعه هشتم آذر ماه در بیانیه ای گفت که قصد دارد استعفای خود را تقدیم مجلس کند.

عبدالمهدی: استعفای خود را تقدیم مجلس می کنم

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، به نوشته وبگاه السومریه نیوز، او گفت که بنا بر شرایط موجود و جهت جلوگیری از خشونت ادامه دار و به علت ناتوانی آشکار در سامان دادن به اوضاع، از مجلس می خواهد تا درخصوص تشکیل دولت تصمیم گیری کند.

در این بیانیه آمده است: با دقت به خطبه مرجعیت عالی دینی گوش دادم که در آن آمده است: با توجه به شرایط دشواری که کشور در آن به سر می برد و با توجه به ناتوانی دستگاههای مختلف در تعامل با شرایط دو ماه گذشته و جهت جلوگیری از ریخته شدن خون [مردم] مجلس باید در گزینه های خود تجدید نظر و با توجه به منافع عراق و مراقبت از خون فرزندان عراق و جلوگیری از ناآرامی و تخریب بیشتر اقدام کند.

عادل عبدالمهدی افزود: بنابراین با توجه به این خواسته و تعجیل در عملی شدن آن، به زودی در یک نامه رسمی استعفای خود را از ریاست دولت فعلی به مجلس ارائه خواهم داد.

نخست وزیر عراق در سرانجام تأکید کرد: کوچک و بزرگ می دانند که من علنا پیش از این و در یادداشت های رسمی، خواستار اجرای این گزینه و آنچه که به مصلحت مردم و کشور است، شده بودم.

اعلام عبدالمهدی مبنی بر قصد خود جهت اعلام استعفا در حالی است که بسیاری از احزاب عراق امروز در بیانیه های جداگانه و پس از خطبه امروز مرجعیت عراق، خواستار تشکیل جلسه مجلس برای استیضاح و برکناری دولت شده بودند.

همزمان برخی رسانه ها از اعلام استعفای ابوجهاد الهاشمی رئیس دفتر عادل عبدالمهدی خبر می دهند.

از سوی دیگر همزمان با بیانیه عبدالمهدی، جمعیت بسیاری در میدان التحریر بغداد و دیگر شهرها از جمله کربلا، نجف اشرف، بصره، الناصریه و السماوه تجمع کرده و شادی کردند. همزمان هزاران نفر نیز در بغداد اقدام به تشییع جنازه نمادین کشته های روز گذشته شهر الناصریه مرکز استان ذی قار واقع در جنوب عراق کردند. بنابر اعلام منابع رسانه ای عراقی روز گذشه 24 نفر در این شهر در بر اثر درگیری با نیروهای امنیتی جان خود را از دست دادند.

عراق از یکم اکتبر (نهم مهر ماه) در شرایط نا آرامی به سر می برد و معترضان عراقی در شهرهای عمدتا شیعه نشین خواستار مبارزه با فساد و رفع ناکارآمدی دستگاههای اجرایی شده اند. اعتراضات که به علت برگزاری راهپیمایی اربعین امام حسین (ع) به مدت دو هفته به تعلیق افتاده بود از 25 اکتبر (سوم آبان) از سر گرفته شده و کماکان ادامه دارد.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 177

به "عبدالمهدی: استعفای خود را تقدیم مجلس می کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبدالمهدی: استعفای خود را تقدیم مجلس می کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید