ستاره شناسان یک شکاف در یکی از بازو های مارپیچی کهکشان راه شیری پیدا کردند

به گزارش یزد بلاگ، این ساختار قطعه کوچکی از راه شیری است، اما می تواند چیز مهمی در مورد کهکشان به ما بگوید. ستارگان واقع در این ساختار تازه کشف شده احتمالا در همان زمان و در همان ناحیه تشکیل شده اند و منحصرا تحت تاثیر نیرو های درون کهکشان از جمله گرانش و شکاف ناشی از چرخش کهکشان قرار داشته اند.

ستاره شناسان یک شکاف در یکی از بازو های مارپیچی کهکشان راه شیری پیدا کردند

خبرنگاران| این ویژگی تازه کشف شده، دید عمیق تری در جهت شناخت بهتر ساختار بزرگ مقیاس کهکشان ما ارائه میدهد. ویژگی ای که تا به حال شناخته نشده بود: گروهی از ستارگان جوان و ابر های گازی تشکیل دهنده ستارگان در حال بیرون آمدن از یکی از بازو های مارپیچی راه شیری هستند، مانند تراشه ای که از یک تخته چوبی بیرون می زند.

به گزارش خبرنگاران؛ این ساختار که حدود 3000 سال نوری گسترده شده، اولین ساختار بزرگی است که با جهت گیری بسیار متفاوت نسبت به جهت بازو شناخته شده است. ستاره شناسان تصوری تقریبی از اندازه و شکل بازو های کهکشان راه شیری دارند، اما بخش زیادی هنوز ناشناخته است: آن ها نمی توانند ساختار کامل کهکشان ما را ببینند، زیرا زمین در داخل آن قرار گرفته است. این کار مانند ایستادن در وسط میدان تایمز و تلاش برای ترسیم نقشه ای از جزیره منهتن است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، نویسندگان مطالعه نو بر روی بخش نزدیک یکی از بازو های کهکشان به نام قوس تمرکز کردند. آن ها با استفاده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا قبل از بازنشستگی در دی 1399، در پی ستاره های تازه متولد شده واقع در ابر های گاز و گرد و غبار (که سحابی نامیده می شوند) بودند. اسپیتزر نور فروسرخی را که می تواند در این ابر ها نفوذ کند، آشکار می کند، در حالی که نور مرئی (آنچه که چشم انسان می بیند) از آن عبور نمی کند.

تصور می شود که ستارگان و سحابی های جوان با بازو هایی که در آن مستقرند، در یک راستا هستند. دانشمندان برای به دست آوردن نمای سه بعدی از بازوها، از آخرین داده های ماموریت Gaia برای اندازه گیری دقیق فاصله تا ستارگان استفاده کردند. داده های ترکیب شده نشان داد که ساختار بلند و نازک مرتبط با بازوی قوس از ستارگان جوانی ساخته شده است که تقریبا با سرعت و جهت یکسان در فضا حرکت می کنند.

مایکل کوهن، اخترفیزیکدان Caltech و نویسنده اصلی مقاله نو، می گوید: ویژگی کلیدی بازو های مارپیچی این است که آن ها چقدر محکم در اطراف یک کهکشان می چرخند. این ویژگی با زاویه pitch (زاویه بین خط مماس بر بازوی مارپیچ و خط عمود بر بردار شعاع) بازو اندازه گیری شده است. یک دایره دارای زاویه pitch صفر درجه است و با بازتر شدن مارپیچ، زاویه pitch افزایش می یابد.

بیشتر مدل های راه شیری نشان می دهند که بازوی قوس یک مارپیچ را تشکیل می دهد که دارای زاویه pitch حدود 12 | درجه است، اما ساختار مورد بررسی ما با زاویه نزدیک به 60 درجه خودنمایی می کند. ساختار های مشابه معمولا از بازو های دیگر کهکشان های مارپیچی بیرون زده اند. اما دانشمندان برای دهه ها دراین فکر بودند که آیا بازو های مارپیچی راه شیری هم دارای چنین ساختار هایی هستند یا نسبتا صاف اند؟

ویژگی تازه کشف شده شامل چهار سحابی است که به زیبایی خیره کننده شان معروف هستند: سحابی عقاب (که شامل ستون های آفرینش است)، سحابی امگا، سحابی سه تکه و سحابی مرداب. در دهه 1950، گروهی از ستاره شناسان اندازه گیری فاصله تقریبی برخی از ستارگان این سحابی ها را انجام دادند و توانستند به وجود بازوی قوس پی ببرند. کار آن ها برخی از اولین شواهد مبنی بر ساختار مارپیچی کهکشان ما را ارائه داد.

محققان در این مطالعه نو همچنین به فهرست بیش از صد هزار ستاره تازه متولد شده تکیه کردند. این فهرست را اسپیتزر در یک بررسی کهکشان موسوم به GLIMPSE کشف کرده است. کوهن می گوید: وقتی داده های گایا و اسپیتزر را کنار هم قرار میدهیم و در نهایت این نقشه سه بعدی دقیق را مشاهده می کنیم، می بینیم که پیچیدگی های زیادی در این منطقه وجود دارد که قبلا مشخص نبوده است.

ستاره شناسان هنوز کاملا نمی دانند چه چیزی باعث شکل گیری بازو های مارپیچی در کهکشان هایی مانند راه شیری می شود. از آنجایی که ما قادر به دیدن ساختار کامل راه شیری نیستیم، توانایی اندازه گیری حرکت ستارگان منفرد برای درک این پدیده مفید است. ستارگان واقع در این ساختار تازه کشف شده احتمالا در همان زمان و در همان ناحیه تشکیل شده اند و منحصرا تحت تاثیر نیرو های درون کهکشان از جمله گرانش و شکاف ناشی از چرخش کهکشان قرار داشته اند.

رابرت بنجامین، اخترفیزیکدان و محقق اصلی GLIMPSE می گوید: این ساختار قطعه کوچکی از راه شیری است، اما می تواند چیز مهمی در مورد کهکشان به ما بگوید.

منبع: nasa.gov

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرادید
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4452

به "ستاره شناسان یک شکاف در یکی از بازو های مارپیچی کهکشان راه شیری پیدا کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاره شناسان یک شکاف در یکی از بازو های مارپیچی کهکشان راه شیری پیدا کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید