جنگل های زاگرس جولانگاه آتش، بوق های بی سرانجام پاسخ جدید مسئولان به پیگیری ها

به گزارش یزد بلاگ، آتش سوزی های پی در پی در جنگل های زاگرس، سریالی غم انگیز به کارگردانی افرادی سودجو است که برای رسیدن به منافع خود، رختی از خاکستر بر تن ریه های سبز زمین می پوشانند.

جنگل های زاگرس جولانگاه آتش، بوق های بی سرانجام پاسخ جدید مسئولان به پیگیری ها

به گزارش خبرنگار از ، آواز خوش نی چوپانی چوقاپوش با گیوه های سفید گِلی که گله گوسفندان و بز های خود را به جنگل های زاگرس آورده به گوش می رسد، صدایی گوش نواز و سوزناک که روح آدمی را نوازش می دهد و اما کسی چه می داند که در دل این چوپان زحمتکش چه می گذرد؟ از سر دلخوشی نی می نوازد یا غمی تار و پود دلش را چنگ می زند و آن را با نواختن آهنگ تسلی می دهد؟

خورشید بعد از سپری کردن یک روز آرام، کم کم باید کوله بارش را ببندد و برود و صبح فردا دوباره برای بیدار کردن دنیا و آدم های خوب و بد از پشت کوه های سر به فلک کشیده و پایدار طلوع کند و خود را از لا به لای شاخ و برگ های در هم تنیده درختان بلند به درون جنگل های زاگرس نفوذ کند تا زندگی دوباره را به آنها هدیه دهد، حالا خورشید آرام آرام خود را از پشت کوه ها پنهان می کند و دیگر صدای نی و آواز چوپان به گوش نمی رسد.

صدای زنگوله بز های سیاه و سفید با مو های بلند که بر تن کوه ها پا می گذارند و گاهی خود را با گله همراه می نمایند، نشان می دهد که روز به خاتمه رسیده و باید خود را برای آغاز یک روز بهتر از دیروز آماده کنیم، روزی که وقتی چشم باز می کنیم سرسبزی دشت و جنگل نوید روزی نو را می دهد. اما شاید دیدن دشت های سبز رویایی بیش نباشد، اما آتش دریافت جنگل ها کابوس نیست و واقعیتی غیرقابل انکار است.

چند وقتی است نوری زرد رنگ خواب را از چشم جانداران جنگل و روستائیان و عشایری که در دامنه های زاگرس روزگار سپری می نمایند، می رباید، آری ریه های سبز کره زمین آتش گرفته اند، حیوانات بی پناه پا به فرار می گذارند تا جانشان حفظ شود و در چنگال سوزان آتش گرفتار نشوند، سنجاقک که همه دنیایش را در فندقی که در دست دارد، می بیند، تلاش می کند دلش را بشکافد و مغزش را بخورد، ناگهان با دیدن شعله های آتش، هراسان به این طرف و آن طرف می دود.

میمون، خرس، ببر، پلنگ، گراز، کفتار، گوزن، آهو و... همه پا به فرار گذاشته اند، آن هایی که بخت یارشان است زنده می مانند و برخی دیگر باید در دل آتش بسوزند و از بین بروند. اما منشا این آتش سوزی ها چه چیزی می تواند باشد؟ ناشی از سهل انگاری گردشگران است یا گرمای بیش از حد هوا در خوزستان؟ شاید هم شکارچیان طماع که از راه قاچاق حیوانات و جانداران کمیاب و نایاب نان بر سر سفره می برند آتش به جان جنگل انداخته اند و از این طریق می خواهند آن ها را به دام بیندازند تا به پول هنگفت برسد.

عده ای دیگر که محیط زیست را دوست دارند و برای حفظ آن تلاش می نمایند، فارغ از سود دنیا با سطل های پر از آب برای جدال با آتش می دوند، می خواهند به آتش سرکش و بی رحم و شکارچیان و قاچاقچیان حیوانات که فقط به فکر به دست آوردن سود و منافع هستند ثابت نمایند از آتش قوی تر و از دل سنگی آن ها سرسخت تر هستند و هیچ اتفاقی نمی تواند ریه های زمین و سرمایه های ملی را نابود کند و قلب جاندارانی را از تپش بیندازد.

صدای هیاهوی مردمان محلی و دوستداران آتش از کیلومتر ها دورتر به گوش می رسد، بالگرد های آبپاش بار ها بر بلندای جنگل های آتش گرفته که دود سیاه از دلشان به آسمان بلند می شود می ایستند و تلاش می نمایند دست حریق را کوتاه نمایند، زبانه های آتش بی شرمانه می تازند و هر چه بر سر راه خود می بینند نابود کرده و چیزی جز خاکستر باقی نمی گذارند، کوچک و بزرگ با امکاناتی هرچند ابتدایی به میدان آمده اند، نیرو های هلال و احمر و سمن ها، همه و همه برای جدال با آتش به پا خاسته اند و نمی گذارند شعله های حریق جان از طبیعت بگیرد. جوانانی که جان در دست می گیرند تا جان حیوانات را نجات دهند و خود در دل آتش جان می سپارند برای زنده ماندن طبیعت.

وقتی ساعت ها و روز ها جنگل ها و مراتع می شوند جولانگاه آتش، چرا امکانات کافی برای مهار آن فراهم نمی شود؟ چرا بالگرد آبپاش به تعداد کافی در اختیار ارگان های امدادرسان از جمله هلال احمر قرار نمی گیرد؟ آیا تابحال علت اصلی آن بررسی شده است؟ اگر عمدی است و عده ای سودجو آتش به جان جنگل می اندازند پس چرا امکانات امنیتی مورد نیاز تامین نمی شود؟ چرا های زیادی در ذهن است که پاسخ آنها را تنها مسئولان محیط زیست و منابع طبیعی می توانند بدهند.

با مروری بر آتش های افروخته شده بر دامان جنگل ها و منابع طبیعی تصمیم گرفتیم با کوروش کیانی مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان گفت وگو کنیم، با دفتر او تماس گرفتیم، اما یا در جلسه بود و یا برای بازدید در محل کارش حضور نداشت، با شماره همراه تماس گرفتیم، اما پاسخی نشنیدیم و پیامکی که اعلام می کرد در جلسه است، دریافت شد. هر بار در ساعت اداری و بعد از خاتمه آن تماس گرفتیم پیامکی با همین محتوا دریافت می کردیم، گویی قوانین جلسات اداری 24 ساعته شده و مسئولان وقت و حوصله جواب دادن به سوالات یزد بلاگ را ندارند.

این شرایط هفته ها ادامه پیدا کرد و نه تنها هیچ پاسخی از مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان نشنیدیم، بلکه جواب تلفن همراه خود را هم نمی داد و رد تماس تنها حربه دست آنها شده بود.

اگر گلایه و شکایتی از دولت دارید و دچار کمبود امکانات هستید به عنوان مسئولانی که بسیاری از گره ها به دست شما باز می شود از طریق یزد بلاگ و رسانه ها خواسته خود را مطرح کنید تا بسیاری از مسائل حل شود، اما جواب ندادن به تماس ها نه تنها گره ای از مسائل باز نمی کند، بلکه فرصتی برای تاخت و تاز سودجویان و فرصت طلبان برای انتشار شایعات را فراهم می کند.

وقتی از پاسخ دادن مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ناامید شدیم، به سراغ سرهنگ عزیز قلاوند فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان رفتیم. او در ابتدا از پاسخگویی تلفنی به خبرنگار ما امتناع کرد و خواست با حضور در محل کار پیگیر علل و آمار آتش سوزی شویم، سپس با وعده اینکه در روز های آینده آمار کلی و جزئیات آتش سوزی ها در خوزستان و دامنه های زاگرس جمع آوری می شود، از پاسخ دادن خودداری کرد. پس از آن هم دیگر به تماس های تلفنی جواب نداد و خبرنگار صدایی جز بوق های بی خاتمه و بی پاسخ نشنید.

وقتی برخی مسئولان از پاسخگویی به رسانه ها خودداری می نمایند، ضربه به صندلی مسئولیت خود که روزی با وعده رسیدگی به مسائل و پیگیری مسائل مختلف آن را تصرف کرده اند، می زنند، اما این یک سوی ماجرا است و در طرفی دیگر عده ای فرصت طلب که منتظرند از کاه کوه بسازند و شرایط را به بدترین شکل نشان دهند، اما این میان کساد کردن بازار داغ شایعات تنها با همراهی مسئولان با رسانه ها میسر می شود. به امید روزی که به جای صدای بوق، صدای مسئولان مسئولیت پذیر شنیده شود.

گزارش از ملیحه گریزی نسب

گ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1943

به "جنگل های زاگرس جولانگاه آتش، بوق های بی سرانجام پاسخ جدید مسئولان به پیگیری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگل های زاگرس جولانگاه آتش، بوق های بی سرانجام پاسخ جدید مسئولان به پیگیری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید