تنش آبی پوشش گیاهی کشور کاهش یافت، شرایط سبزینگی در سطح کشور

به گزارش یزد بلاگ، خشکسالی یکی از معضلات اقلیمی است که کشور ما با آن دست و پنجه نرم می نماید و در سال های اخیر خسارات جبران ناپذیری به فعالیت های صنعتی و کشاورزی و همچنین مباحث مرتبط با بهداشت و سلامت جامعه وارد نموده است.

تنش آبی پوشش گیاهی کشور کاهش یافت، شرایط سبزینگی در سطح کشور

از این رو با توجه به موقعیت جغرافیایی و قرار دریافت ایران در منطقه آب و هوایی خشک و نیمه خشک، آنالیز مسئله خشکسالی از اهمیت زیادی برخوردار است و می توان از داده های ماهواره های سنجش از دور برای آنالیز این شرایط استفاده کرد.

یکی از شاخص هایی که با استفاده از تصاویر ماهواره ای به منظور پایش منظم و سیستماتیک شرایط خشکسالی و تنش آبی پوشش گیاهی به طور گسترده ای عمومیت یافته است، شاخص شرایط پوشش گیاهی (Vegetation Condition Index) است که به اختصار VCI نامیده می گردد.

این شاخص با استفاده از مقادیر حداکثر و حداقل NDVI مشخص می گردد که به طور مستقیم با درصد پوشش گیاهی، فعالیت فتوسنتزی گیاه، آب سطحی، شاخص سطح برگ و مقدار زیست توده در ارتباط است.

به دلیل حساسیت شاخص VCI به شرایط و سلامت پوشش گیاهی، این شاخص کاربردهای فراوانی در پایش و کنترل استرس آبی انواع اراضی دارای پوشش گیاهی دارد. با استفاده از این شاخص می توان در فواصل زمانی کوتاه مدت نواحی و مناطقی که تحت تنش آبی قرار گرفته اند شناسایی نموده و اقدامات لازم جهت کنترل این پدیده انجام گیرد.

این شاخص می تواند توسط طیف وسیعی از سازمان ها و نهادهای درگیر با موضوعاتی مانند خشکسالی، کشاورزی، منابع طبیعی، منابع آب و … مورد استفاده و بهره برداری قرارگیرد که به عنوان نمونه می توان از سازمان ها و نهادهایی مانند سازمان جهاد کشاورزی، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، سازمان مدیریت بحران، وزارت نیرو، مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی، ستاد آب، خاک، فرسایش و خشکسالی و سازمان هواشناسی کشور نام برد.

هم اکنون محصول VCI به صورت ماهیانه و با استفاده از تصاویر ماهواره ای ماهواره سنجشی مادیس (MODIS) در مرکز ملی پایش ماهواره ای زمین سازمان فضایی ایران فراوری و در دسترس مخاطبان قرار داده می گردد.

با دسترسی آسان و رایگان به این تصاویر ماهواره ای با پوشش وسیع در دوره زمانی بلندمدت، امکان آشکارسازی و نظارت بر تنش آبی پوشش های گیاهی مرتبط با خشکسالی امکان پذیر است و پاسخ پایش پوشش گیاهی به خشکسالی هواشناسی براساس داده های سری زمانی ماهواره ای به برنامه ریزی کاهش خطرات خشکسالی یاری شایانی می نماید.

پایش شرایط خشکسالی و تنش آبی کشور با استفاده از تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که پوشش وسیعی از پوشش گیاهی کشور در تیرماه 1399 در شرایط مطلوبی واقع شده است و این به معنی آن است که تنش آبی این عرصه ها نسبت به 21 سال گذشته کمتر شده است. به نظر می رسد این کاهش تنش در نتیجه افزایش بارندگی ها در دو سال اخیر نسبت به سال های قبل است.

در همین حال داده های ماهواره ای نشان می دهد که در قسمت های شمال غرب کشور شامل شمال استان های اردبیل و آذربایجان شرقی شاهد استرس شدید پوشش گیاهی هستیم.

با مقایسه شاخص نرمال شده تفاضلی پوشش گیاهی (NDVI) برای ماه های خرداد و تیر 1399 شاهد کاهش سبزینگی در سطح کشور به ویژه در نیمه غربی هستیم که عمدتاً بر اثر خشک شدن پوشش گیاهی رخ داده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 شهریور 1399 بروزرسانی: 26 شهریور 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1784

به "تنش آبی پوشش گیاهی کشور کاهش یافت، شرایط سبزینگی در سطح کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش آبی پوشش گیاهی کشور کاهش یافت، شرایط سبزینگی در سطح کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید