با بلیط چارتری پرواز کنیم یا سیستمی؟

به گزارش یزد بلاگ، تصمیم گیری در خصوص سفر اغلب می تواند سخت و گیج کننده باشد، به خصوص هنگامی که نوع بلیط هواپیما را انتخاب می کنید. قیمت ها پیوسته تغییر می نماید، کنسلی پرواز مثل کابوس است، گیر نیامدن بلیط هم که داستان خودش را دارد! خوشبختانه ما برای یاری به شما اینجا هستیم. در این مقاله شما را با تفاوت های پرواز چارتری و پرواز سیستمی آشنا خواهیم کرد.

با بلیط چارتری پرواز کنیم یا سیستمی؟

پرواز سیستمی چیست؟

پرواز سیستمی به وسیله شرکت های هواپیمایی اداره می گردد. این پروازها به طور منظم برنامه ریزی می شوند و افراد یا گروه ها می توانند در آن پرواز، جایگاه خریداری نمایند. هم چنین بلیط این پروازها می تواند از سال قبل به وسیله افراد خریداری گردد. به عنوان مثال دوشنبه ماه آینده، امارات 20 پرواز برنامه ریزی شده و سیستمی از دبی به لندن دارد. هم چنین احتمال لغو یک پرواز سیستمی پایین است. (بلیط تهران مشهد)

پرواز چارتری چیست؟

در اصطلاح گردشگری هرچیزی که به اندازه زیاد موجود باشد و امکان دربست کرایه کردن آن باشد، می تواند چارتر گردد. پس چارتر مختص هواپیما نیست و می تواند شامل تخت ها و اتاق های هتل و غیره هم بگردد.

پرواز چارتر زمانی است که یک گروه یا یک شرکت چارتر نماینده، کل هواپیما یا تعدادی از جایگاه ها را برای یک سفر خاص اجاره می نمایند. بنابراین در ابتدا برنامه پرواز، ساعت برخاستن و مکان فرود معین نشده است و این موارد مطابق آنچه بین شرکت چارتر نماینده و ایرلاین توافق شده است، خواهد بود. پس می توان گفت در پروازهای چارتری طرف حساب شما درواقع شرکت چارتر نماینده است و ایرلاین فقط مسئول اجرای پرواز است.

بنابراین شرکت چارتر نماینده در قبال این کار باید مبلغ توافق شده با ایرلاین را تأمین کند و قصه از همین جا آغاز می گردد! حتماً الآن می توانید حدس بزنید چرا تغییرات کنسلی و تاریخ و قیمت در پروازهای چارتری بیشتر اتفاق می افتد. یک علت می تواند این باشد که گاهی چون عایدی حاصل از فروش بلیط در پرواز چارتری به حدنصاب نمی رسد، شرکت چارتر نماینده چاره ای ندارد به جز کنسل کردن پرواز.

در پروازهای چارتری هرچه نزدیک به زمان پرواز، بلیط خود را بخرید، احتمال اینکه یک بلیط مقرون به صرفه تر گیرتان بیاید، بیشتر است! چون شرکت چارتر نماینده سعی می نماید در لحظات آخر بلیط های خود را با قیمت مناسب تری بفروشد تا متقبل ضرر و زیان کمتری بگردد. (بلیط تهران استانبول)

مطالب مرتبط

اطلاعاتی که باید در خصوص بلیط هواپیما بدانیم

آیا می­دانید قیمت بلیط هواپیما چگونه معین می­گردد؟

آیا برای خرید بلیط هواپیما باید ویزا داشته باشیم؟

تفاوت های پرواز چارتری و پرواز سیستمی

اگر برایتان فقط استاندارد پرواز دارای اهمیت است، بهتر است بدانید که استانداردها و مقررات ایمنی در هر دو پرواز سیستمی و چارتر یکسان است. بنابراین می توانید اطمینان داشته باشید که هر دو گزینه ازلحاظ امنیت راضی تان کند. بعلاوه پرواز چارتری و پرواز سیستمی هیچ تفاوتی در خدمات ارائه شده داخل هواپیما، کادر پرواز و نوع هواپیما ندارند. بهتر است بدانید ممکن است داخل یک هواپیما عده ای از افراد بلیط چارتری خریداری نموده باشند و عده ای بلیط سیستمی داشته باشند، اما هر دوی آن ها کنار هم و در یک هواپیما حضور دارند و از خدمات و امکانات یکسان بهره مند می شوند. البته که حساب پرواز درجه یک و ردیف های اول، به خاطر تفاوت مبلغ زیادی که پرداخت نموده اند، از سایر افراد جداست! (بلیط تهران تورنتو)

چرا پرواز چارتری؟

  • مقرون به صرفه تر هستند! و این گزینه چیزی نیست ک بتوان به راحتی از آن گذشت!
  • اگر برنامه آینده شما غیرقابل پیش بینی و لحظه ای است، این پروازها برای شما برترین انتخاب هستند و به منزله صرفه جویی در هزینه و زمان به شمار می فرایند.
  • در صورت پر شدن ظرفیت پروازهای سیستمی، به یاری شما می شتابند. البته این بار نه لزوماً با قیمت مناسب!
  • چون در این پروازها، تخفیف برای خردسالان وجود ندارد، می توانید امیدوار باشید سرتان را با خیال راحت روی بالش می گذارید و صدای گریه بچه ها کمتر آرامش شما را نابود می نماید! (بلیط تهران کیش)

چرا پرواز سیستمی؟

  • امکان کنسل کردن بلیط به وسیله خریدار در این نوع پرواز ها وجود دارد. بنابراین برای کسانی که اطمینان به برنامه آینده خود ندارند، مناسب هستند.
  • قیمت بلیط برای افراد بزرگسال و بچه ها و خردسالان در این نوع پروازها متفاوت هستند. این پرواز به درد کسانی می خورد که در خانواده شان چندین فرد خردسال وجود دارد.
  • برای مسیرهای کم تردد هم می توان از این پروازها استفاده کرد. به عبارتی اگر مسافر یک مقصد کمتر معروف هستید، به سختی می توانید بلیط یک پرواز چارتری پیدا کنید. اما پروازهای سیستمی همواره و برای هر مقصدی در کنارتان هستند!
  • نرخ مصوب این پروازها از نکات مثبت آن ها به شمار می رود. یعنی آژانس ها حق افزایش قیمت این پروازها را ندارند. به عبارت دیگر فرقی ندارد این پروازها را از آژانس های گردشگری بخرید یا از خود هواپیمایی ها.
  • اگر در پی پروازهای درجه یک یا تجاری هستید، حتماً بلیط یک پرواز سیستمی را بخرید، چون معمولاً شرکت های چارتر نماینده، مقرون به صرفه ترین کلاس پرواز را چارتر می نمایند. (بلیط تهران لس آنجلس)

شما می توانید برای خرید انواع بلیط هواپیما اعم از چارتری یا سیستمی از سایت خبرنگاران اقدام کنید.

منبع: مجله دور و نزدیک
انتشار: 6 بهمن 1400 بروزرسانی: 6 بهمن 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4682

به "با بلیط چارتری پرواز کنیم یا سیستمی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با بلیط چارتری پرواز کنیم یا سیستمی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید