آبشار آسیاب خرابه، آمیزه ای از زیبایی در کوه های ارسباران

به گزارش یزد بلاگ، آبشار آسیاب خرابه یکی از دیدنی های زیبایی بوده که در نزدیکی کوه های ارسباران قرار گرفته است. این آبشار زیبا در شهرستان جلفا و در نزدیکی نوار مرزی کشورهای ایران و آذربایجان واقع شده است. خود این آبشار به زبان ترکی به خرابه دبیرمان شناخته می گردد و کوه کیامکی را هم در زبان محلی کمچی داغ می گویند. آبشار آسیاب خرابه جلفا بعد از سرازیر شدن از دره، بصورت جویبارهای به هم پیوسته به سمت شمال دره حرکت می نماید. با ما در این مقاله جذاب و خواندنی همراه شوید تا بدانید که آسیاب خرابه جلفا کجاست.

آبشار آسیاب خرابه، آمیزه ای از زیبایی در کوه های ارسباران

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

علت نامگذاری

مردم این منطقه به آبشار آسیاب خرابه جلفا به زبان محلی خرابه دبیرمان می گویند، زیرا در سالهای قبل برای استفاده از انرژی طبیعی این آبشار، زیر آن آسیابی آبی ساخته بودند و مردم از آن استفاده می کردند. اما، بدلیل اینکه به مرور زمان پوسیده و رها شد، کارکرد اولیه خود را از دست داد. با این حال، بقایایی از آن هنوز هم در نزدیکی این آبشار وجود دارند. این آبشار از کوه های ارسباران سرچشمه گرفته و برای مردم محلی این منطقه بسیار ارزشمند است.

دیدنی زیبا در جلفا

نوار مرزی ایران و آذربایجان و رشته کوه های ارسباران جایی است که این آبشار طبیعی واقع شده است. براساس مقاله آسیاب خرابه جلفا کجاست باید بدانید که از شهر تبریز تا آبشار آسیاب خرابه جلفا آذربایجان شرقی حدود 150 کیلومتر فاصله بوده و از خروجی تبریز به مرند، قابل دسترسی است. در این راستا کاروانسرای شاه عباسی نیز دیده می گردد که باید از آن نیز عبور کرد. بعد از رسیدن به جلفا که 138 کیلومتر از تبریز فاصله دارد، باید راه را به سمت خروجی شرقی شهر و به موازات رود ارس ادامه داد. نزدیکترین روستا به آسیاب خرابه روستای الوان بوده که از یک دوراهی قبل از آبشار، تابلوی آن را می بینیم. روستای منجن آباد نیز در 5 کیلومتری آبشار و در یک دره قرار گرفته است.

ویژگی های فیزیکی

ویژگی های فیزیکی این آبشار منحصر بفرد هستند. سنگهایی که بالای آسیاب بوده، بافت آهکی دارند که در اثر رسوب گذاری جریان آب بوجود آمده اند و به مرور به سنگ تراورتن تبدیل شده اند. غار کوچکی هم در زیر دهانه آبشار وجود دارد که دهانه دیگر آن در پایین پله های ورودی آبشار دیده می گردد. جریان آب و رطوبتی که در این مکان وجود دارد، باعث شده که خزه و گیاهان زیادی روی این سنگها رشد نمایند و چسبیدن به آنها، به مرور زمان شکلی شبیه فسیل به خود گیرد. لایه های زمین به صورت طاقدیس و ناودیس در این منطقه دیده می شوند که برای زمین شناسان مکانی عالی بحساب می آید. ارتفاع این آبشار به حدود 10 متر می رسد و مساحتش 200 متر مربع است. این آبشار در فصل زمستان یخ می زند و بهترین زمان برای رفتن به آنجا، فصول گرم سال هست.

ویژگی های طبیعی و پوشش گیاهی

برای رسیدن به محل آبشار، باید از راستای از وسط دره عبور کنید که آبشارهای فراوان دیگری هم در آن دیده می شوند. همه این آبشارها از کوه کیامکی از رشته کوه ارسباران سرچشمه گرفته اند. بر روی سطح سنگها و از دیوارهای دره، نهرهای کوچک آب سرازیرند و خزه ها را هر روز بیشتر می نمایند. صدای ریزش این آبشارها تا رسیدن به آبشار آسیاب خرابه، گوش را نوازش داده و منظره ای طبیعی و چشم اندازی بکر را بوجود می آورند. در اطراف چشمه نیز درختان انجیر دیده می شوند.

صنعت گردشگری

آسیاب خرابه هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به خود می بیند. چشم انداز و ویژگی های طبیعی این منطقه و کوه های ارسباران باعث شده که نه تنها مردم آذربایجان شرقی، بلکه گردشگران زیادی از سرتاسر ایران و دنیا به اینجا بیایند. آرامش و سکوتی که در محوطه این آبشار هست، محل خوبی برای تمدد اعصاب و تزکیه روح بحساب می آید و حتی از تصاویر آسیاب خرابه می توان این نکته را دریافت. امکانات رفاهی مناسبی هم برای گردشگران در نزدیکی آبشار در نظر گرفته شده که بتوانند به راحتی از این مکان دیدنی استفاده نمایند؛ از جمله محوطه هایی برای صرف غذا، رستورانهای بین راهی، مهمانسرای جلفا و یک پمپ بنزین برای مسافران.

پرشین بلاگ: پرشین بلاگ | سیستم وبلاگ های پرشین

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: همگردی
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1980

به "آبشار آسیاب خرابه، آمیزه ای از زیبایی در کوه های ارسباران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار آسیاب خرابه، آمیزه ای از زیبایی در کوه های ارسباران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید