سراهای بازار سنتی کرمانشاه احیا می گردد

به گزارش یزد بلاگ، معاون میراث فرهنگی کرمانشاه با بیان اینکه سراهای بازار سنتی استان طی دهه های گذشته به شکل متروکه درآمده اند، گفت: برنامه احیای این سراها را با احیای سرای وکیل الدوله در دستور کار قرار داده ایم.

سراهای بازار سنتی کرمانشاه احیا می گردد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، علیرضا برشاهی امروز چهارشنبه 27 فروردین، با اشاره به تشدید اقدامات بازسازیی در بازار سنتی کرمانشاه در چند سال اخیر، اظهار کرد: بازسازی و ساماندهی راسته بازارهای بازار سنتی در این سال ها موردتوجه جدی قرارگرفته و با اختصاص اعتبارات موردنیاز اقدامات بازسازیی گسترده ای در این بازار صورت گرفته است.

او توضیح داد: با توجه به اینکه اکنون به مراحل پایانی بازسازی و ساماندهی راسته بازارهای این بازار قدیمی رسیده ایم، برای همین برنامه احیاء سراهای بازار سنتی را در گام بعدی در دستور کار قرار داده ایم.

معاون میراث فرهنگی کرمانشاه اضافه نمود: دراین بازار علاوه بر راسته بازارها که هر کدام مخصوص یک صنف و شامل حجره ها و مغازه هایی است، عناصری مانند حمام ها، مساجد، تیمچه ها و سراهای تاریخی داریم که وابسته به راسته بازارها هستند و بعضی از آن ها همچون سراها در دهه های اخیر به شکل متروک درآمده اند.

او در شرح نقش سراهای بازار سنتی کرمانشاه درگذشته گفت: در زمان های قدیم کاروان های تجاری پس از ورود به شهر در سراهای بازار سنتی که حکم تجارتخانه را داشتند، مستقر می شدند و کالاهایشان را در این سراها خالی می کردند، درواقع می توان گفت این سراها محل دادوستد و توزیع کالاها در بازار سنتی بوده اند.

برشاهی تأکید کرد: باگذشت زمان این سراها دیگر کارکرد خود را از دست دادند و اکنون فقط محلی برای انبار کالاهای بعضی از مغازه داران راسته ها هستند و به شکل متروک درآمده اند.

او بابیان اینکه صنوف راسته بازارها برای تبدیل این سراها به انباری تغییراتی در فضای معماری آن ها ایجاد نموده اند، مطرح نمود: عمده این سراها دارای حیاط های عظیم و نما و معماری زیبایی هستند که متأسفانه بسیاری از آن ها در حال حاضر معماری خود را ازدست داده اند، لذا در برنامه داریم تا سراها را به شکل سابقشان بازگردانیم.

معاون میراث فرهنگی کرمانشاه یادآور شد: طبق برنامه احیای سراهای تاریخی بازار استان را از سرای وکیل الدوله و با مشارکت خود بازاریان و متولی موقوفه شروع خواهیم کرد.

او توضیح داد: پس از احیای این سرا، بخشی از آن را به منظور انجام فعالیت های تجاری اختصاص می دهیم و بخشی نیز به شکل فضایی برای استراحت گردشگرانی که به بازار خواهند آمد آماده می گردد تا سراهایی مانند بازار سنتی تبریز و شیراز داشته باشیم.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1026

به "سراهای بازار سنتی کرمانشاه احیا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سراهای بازار سنتی کرمانشاه احیا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید