مورمور شدن و چند حقیقت جالب درباره این واکنش عجیب بدن که نمی دانستید

به گزارش یزد بلاگ، روزیاتو/ شاید فکر کنید مورمور شدن چیزی جز یک واکنش بدنی که از اجداد حیوانی مان به ما ارث رسیده نیست، اما تحقیقات نشان داده ما انسان ها هنوز هم به این واکنش بدنی احتیاج داریم و همین عکس العمل به ظاهر ساده می تواند فوایدی برای ما داشته باشد. به لطف کنجکاوی دانشمندان و همینطور دانش و پژوهش آن ها، حالا بالاخره می دانیم که چرا انسان هنوز هم واکنش مورمور شدن را دارد.

مورمور شدن و چند حقیقت جالب درباره این واکنش عجیب بدن که نمی دانستید

1- در گذشته جان ما را نجات می داد

با کاهش دمای محیط، ماهیچه های اطراف فولیکول های مو مورمور می شوند. این امر در گذشته باعث گرم تر شدن بدن می شد، اما این همه ماجرا نیست. این واکنش بدنی اجداد ما را در برابر شکارچیان هم حفظ می کرد. چون وقتی در موقعیت خطرناکی قرار می دریافتد، مثلاً با حیوان درنده ای رو به رو می شدند، افزایش آدرنالین باعث سیخ شدن موهای بدن شان می شد و ظاهر ترسناک تری به آن ها می داد. همین امر به حفظ آن ها در برابر خطر یاری می کرد.

2- برای رویش مجدد موها لازم است

دانشمندان امروزه اثبات نموده اند عصب ها برای تنظیم عملنمودهای بدن از سلول های بنیادی و همینطور دستگاه عصبی استفاده می نمایند که معمولاً در دمای پایین فعال می گردد. این امر باعث می گردد سلول ها در وضعیتی آماده برای رشد مجدد باقی بمانند. به همین دلیل، وقتی مدت طولانی تری در معرض سرما قرار می گیریم، عصب ها در سطح بالاتری فعال می شوند و سیگنال های بیشتری ارسال می گردد.

قرار دریافت طولانی مدت در معرض دمای پایین نقشی کلیدی در رویش سریع تر دوباره موها یعنی رشد موهای جدید دارد. با این حال، مورمور شدن هم همین تأثیر را برای مدت کوتاهی دارد و در بلند مدت باعث رشد موها می گردد.

3- همان سلول ها مسئولیت ترمیم زخم ها را هم برعهده دارند

بیشتر اندام های بدن ما از سه نوع بافت مختلف تشکیل شده اند. با این حال، این بافت ها در پوست آرایش دیگری دارند. عصب ها به ماهیچه های کوچک و نرمی متصل هستند. این امر به ایجاد تعادل در عملنمودهای شیمیایی و فیزیکی بدن یاری می نماید. به علاوه، این اتصال به تحریکات محیطی هم واکنش دارد.

این ماهیچه ها به سلول های بنیادی هم متصل هستند که نه تنها برای رشد موها، بلکه برای ترمیم زخم ها هم ضروری هستند. در حقیقت، هر چه سلول بیشتری وجود داشته باشد، کار ترمیم زخم ها بهتر صورت می گیرد. به همین دلیل است که وقتی به پیوند پوست احتیاج است، در بیشتر موارد، از پوست سر برای این کار استفاده می گردد.

4- این ماهیچه ها مثل یک پل یاریی عمل می نمایند

در آخر آنکه محققان سعی کردند نقش این ماهیچه ها را از کل فرآیند حذف نمایند تا ببینند که آیا بدون آن ها هم واکنش مورمور شدن را خواهیم داشت، موهایمان رشد خواهد نمود و زخم هایمان ترمیم خواهند شد. با این حال، وقتی اتصال میان این ماهیچه ها و فولیکول های مو را قطع کردند، عصب ها تحلیل رفتند و اتصالی که به موها وجود داشت هم قطع شد. این امر ثابت کرد این ماهیچه ها در واقع نقشی مهم و پل مانند میان عصب ها و موها دارند.

منبع: همگردی
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2032

به "مورمور شدن و چند حقیقت جالب درباره این واکنش عجیب بدن که نمی دانستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مورمور شدن و چند حقیقت جالب درباره این واکنش عجیب بدن که نمی دانستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید