زنان برای فضانوردی مناسب تر هستند

به گزارش یزد بلاگ، دانشمندان بر اساس مطالعات خود به این نتیجه رسیده اند که زنان برای فضانوردی مناسب تر از مردان هستند.

زنان برای فضانوردی مناسب تر هستند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، جسیکا میر فضانورد ناسا در حال حاضر تنها زن حاضر در فضا است. این تعجب آور نیست، زیرا از حدود 550 نفری که تا به امروز به فضا اعزام شده اند، تنها 65 نفر از آنها زن بوده اند.

با وجود این اختلاف فاحش میان تعداد فضانوردان زن و مرد که تا به امروز به فضا رفته اند، دانشمندان معتقدند که زنان در واقع ممکن است برای این شغل مناسب تر باشند.

یک دلیل کلی این است که زنان از نظر اندازه معمولا کوچکتر از مردان هستند و اندام نحیفی دارند. به طور متوسط، وزن مردان از زنان بیشتر است، بنابراین وقتی صحبت از ارسال افراد کوچکتر و سبک تر به فضا می شود، به طور معمول زنان گزینه مناسبی هستند، زیرا موشک ها به سوخت کمتری برای حمل آنها نیاز خواهند داشت.

علاوه بر این، از آنجا که زنان به طور معمول کوچکتر از مردان هستند، به کالری روزانه کمتری هم نیاز دارند، بنابراین منابع غذایی می توانند مدت طولانی تری باقی بمانند و دیرتر مصرف شوند.

یک مطالعه در سال 2013 اشاره کرد که هنگامی که زنان و مردان وظایف مشابهی را در فضا انجام می دهند، زنان تنها به نیمی از کالری دریافتی مردان نیاز دارند. یعنی زنان با مصرف کالری یک روز یک فضانورد مرد، دو روز قادر به فعالیت هستند.

سپس این مسئله مهم است که بدن مردان و زنان چگونه به حضور در فضا واکنش نشان می دهد. متأسفانه هم بدن زنان و هم مردان در فضا متحمل عوارض منفی می شود. به عنوان مثال، زنان در فضا مستعد ابتلا به سرطان های ناشی از تشعشع هستند، در حالی که مردان بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستند و سریعتر دچار کم شنوایی می شوند.

تاریخچه مختصری از زنان در فضا

نخستین زنی که به فضا رفت، یک فضانورد روس به نام والنتینا ترشکووا در سال 1963 بود. تقریباً بیست سال طول کشید تا زن دیگری پا به فضا گذاشت و در سال 1982 فضانورد روس دیگری به نام وتلانا ساویتسکایا پیروز به رسیدن به فضا شد.

طی سال های بعد، تعدادی از زنان از ملل مختلف از جمله سالی راید فضانورد آمریکایی در سال 1983، رابرتا بوندار فضانورد کانادایی در سال 1992، چیکای موکای فضانورد ژاپنی در سال 1992 قدم به فضا گذاشتند.

سفر زنان به فضا همینطور تا سال 2020 ادامه یافته است و اوایل سال جاری میلادی بود که اولین راهپیمایی فضایی تمام زنانه تاریخ در ایستگاه فضایی بین المللی انجام شد.

البته این تنها فضانوردان زن نبودند که در عالم فضانوردی و کیهان شناسی تأثیرگذار بوده اند. تعداد بیشماری از زنان نیز در زمین، به تحقیقات فضایی کمک کرده اند.

پرشین بلاگ: پرشین بلاگ | سیستم وبلاگ های پرشین

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 848

به "زنان برای فضانوردی مناسب تر هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان برای فضانوردی مناسب تر هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید