دردسر کرونا برای آنفلوآنزا

به گزارش یزد بلاگ، حساسیت های ویژه نسبت به شیوع ویروس کرونا و وسواس مراجعه به مراکز درمانی برای بیماری های ساده، فرایند پیگیری درمان سایر بیماری ها از جمله آنفلوآنزا را تحت تاثیر قرار داده است

دردسر کرونا برای آنفلوآنزا

گزارش این روزها همه از کرونا حرف می زنند و ترس ابتلا از آن دوگانگی رفتاری و سردرگمی میان مردم را رقم زده است. آنهایی که تا دیروز حتی با وجود سرماخوردگی شدید هم به مراکز درمانی مراجعه نمی کردند اکنون با یک عطسه و سرفه ساده راهی بیمارستان ها و درمانگاه ها می شوند. از سوی دیگر آنهایی که برای چکاپ های ماهانه، انجام آزمایش و حتی ویزیت های ضروری احتیاج شدید به درمان دارند از ترس ابتلا به کرونا قید حضور در مراکز درمانی را زده اند. هر چند که این روزها اگر برای یک ویزیت ساده غیر از سرماخوردگی هم به درمانگاه ها برویم، باید حداقل 3 ساعت در نوبت باشیم تا از صف طویل مراجعان مشکوک به کرونا عبور کنیم.

کسانیکه با این ترس و وسواس، دیگر بیماران و کادر درمانی بیمارستان ها و درمانگاه ها را به ستوه آورده و فشار کاری را برای آنها دوچندان نموده اند. در همین زمینه کنسل شدن وقت پزشکان متخصص در درمانگاه ها، تعطیل شدن مطب ها و آزمایشگاه ها هم شرایط را سخت تر نموده است. نکته قابل توجه این که هم شهفرایندان و هم پزشکان معتقدند توجه به بیماری های دیگر با تمرکز بر کرونا کاهش یافته است و این مساله را می توان در بیماری آنفلوآنزا دید که با وجود مرگ و میر بیشتر نسبت به ویروس کرونا در بی توجهی قرار گرفته است.

 • بیمارستان های شلوغ و کندی خدمات دهی

مهدیه صالحی- اراک: شهفرایندان اراکی معتقدند با آمدن ویروس کرونا توجه و تمرکز به بیماری های دیگر از بین رفته و یا کم اهمیت شده است. آن هم در حالی که عواقب وخیم بعضی از بیماری ها کمتر از کرونا نیست و اگر به بیماران رسیدگی نگردد امکان مرگ و میر در آنها کمتر از کرونا نخواهد بود.

در یکی از بیمارستان های اراک ازدحام عجیبی است. مراجعه نمایندگانی که تصور ابتلا به کرونا دارند، صف طولانی تشکیل داده اند و بعضی هم از این انتظار خسته. یکی از بیماران می گوید: نسبت به دفعه قبل که آمدیم، بیش از اندازه شلوغ است و حالم هر لحظه بدتر می گردد. او از همراه خود می خواهد به پزشک مراجعه و به ویزیت آنها سرعت ببخشد. روی جایگاه دیگر بیماری با درد شکم نشسته و منتظر نوبتش است. درد امانش را بریده اما به دلیل شلوغی بیمارستان کسی جوابگو نیست. با ناراحتی می گوید: این درست که کرونا خطرناک است و مردم همه ترسیده اند اما شرایط ما را هم درک نمایند.

به نظر می رسد که به دلیل شوک ویروس کرونا بیماری های دیگر تحت تاثیر قرار گرفته اند و به آنها توجهی نمی گردد. کمی آنطرف تر رفت وآمد پزشکان و پرسنل بیمارستان تمام نشدنی است، آنهایی که خستگی از صورتشان می بارد اما همچنان سرپا مانده اند و کار می نمایند. فرصت جوابگویی به سوالات ما را هم ندارند و یکی از آنها هنگام عبور می گوید: امیدوارم سلامتی به زودی به جامعه بازگردد، این خستگی ها هم تمام می گردد. و شاید همین خستگی باشد که چهره خندانشان را عبوس نموده اما به خوبی می توان درک کرد که کوشش شبانه روزی شان بی هیچ منتی ادامه دارد و باید قدردانشان بود.

 • بیماران سردرگم در تبریز

سیدمرتضی احمدپور- تبریز: در تبریز هم دو بیمارستان بزرگ امام رضا(ع) و سینا به عنوان بیمارستان های مرجع دولتی برای پذیرش بیماران کرونا آماده شده است و همین موضوع موجب شده تا بیماران عادی به اجبار یا ترس از ابتلا به کرونا به مراکز درمانی دولتی دیگر یا مراکز خصوصی مراجعه نمایند. هر چند ویروس کرونا به سرعت در حال پخش است، اما این تنها مشکل مردم نیست و بسته بودن مطلب بعضی پزشکان متخصص هم به چالشی برای بیماران به ویژه شهرستانی ها تبدیل شده است. سلیمان نجف پور از شهفرایندان ملکانی است که به گفته خودش برای بیماری دیابت از یک ماه پیش وقت گرفته و اکنون در مراجعه به مطلب پزشک، با در بسته روبه رو شده است. وی بیان می نماید: نه تنها مطب بسته است بلکه کسی هم جوابگو نیست و اکنون در تبریز سرگردان هستیم. تنها یک کاغذ به در مطب چسبانده شده که تا 15 فروردین مطب تعطیل است.

کسی چه می داند تا آن موقع شرایط جسمی من چگونه باشد. فوق تخصص ریه و دستگاه تنفسی در تبریز و یکی از مسئولان مراقبت های ویژه بیمارستان سینا تبریز با بیان این که روزانه ده ها مراجعه نماینده برای تشخیص بیماری کرونا داریم، اظهار می نماید: بیماران علاوه بر بیمارستان به درمانگاه هایی مانند بهبود و میلاد که بنده در آن حضور دارم هم مراجعه می نمایند و نگران سلامتی خود هستند. اما واقعیت این است که بیشتر این افراد دچار وسواس شده اند. ناصر موئیدنیا با بیان این که این حجم از مراجعات موجب نقص خدمات دهی متداول به بیماران تنفسی مانند بیماران آسمی شده است، عنوان می نماید: تعدادی از شهفرایندان به بیماری های تنفسی عفونی دچار هستند که باید تحت درمان باشند و اگر توقفی در درمان صورت بگیرد احتمال مرگ آنها وجود دارد ولی حجم مراجعات وسواس گونه مانع از خدمات بهینه به افراد بیمار می گردد.

 • رفتارهای دوگانه

فتانه احدی - البرز: شهفرایندان البرزی هم از ترس کرونا با کوچکترین علائم سرماخوردگی خود را به مراکز درمانی می رسانند. گروهی هم با وجود بیماری های دیگر از ترس ابتلا به ویروس کرونا به مراکز درمانی مراجعه نمی نمایند. رفتاری دوگانه که ناشی از ترس و دلهره است و هیچ کدام تایید نمی گردد. فاطمه پناهی یکی از شهفرایندان البرزی می گوید: با توجه به بیماری دیابت، برای چکاپ قند خون باید به درمانگاه مراجعه می کردم اما از ترس ترجیح دادم نروم. چندان شرایط جسمی مناسبی ندارم اما می ترسم اگر به درمانگاه بروم آنجا به این ویروس مبتلا شوم.

پرستار یک مرکز درمانی در فردیس می گوید: مرکز درمانی ما علاوه بر پزشکان عمومی، پزشکان متخصص مانند ارتوپدی، زنان، داخلی هم دارد اما بسیاری از پزشکان از آمدن امتناع می نمایند. این مساله مسائل زیادی را برای بیماران ایجاد نموده است. سیما کلوایی می افزاید: از سوی دیگر با توجه به کاهش دما و بارش ها، شمار بیماران سرماخورده هم افزایش یافته است و این افراد سریعا به درمانگاه مراجعه می نماید تا از شرایط سلامتی خود در مقابل کرونا اطلاع پیدا نمایند. در گذشته تعداد افرادی که بر اثر سرماخوردگی و آنفولانزا مراجعه می کردند کمتر از 100 نفر در روز بود اما اکنون چند برابر شده است.

 • احتمال شیوع بیماری های دیگر

فرحناز چراغی - کرمانشاه: جو روانی حاصل از ویروس کرونا در کرمانشاه هم شلوغی و ازدحام بیماران البته بیشتر کسانی که تصور ابتلا به کرونا دارند را رقم زده است. مسئول روابط عمومی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار می نماید: باتوجه به نگرانی های بسیار زیاد مردم و اخبار مختلف و متعددی که از گوشه و کنار شنیده و مخابره می گردد، مراجعه مردم به بیمارستان ها زیاد شده است. امین متین از ارائه آمار مربوط به تعداد مراجعان خودداری می نماید و می گوید: بسیاری از مراجعات بی مورد است. در حال حاضر هر کس که یک سرماخوردگی کوچک دارد به بیمارستان و اورژانس مراجعه می نماید. این ازدحام جمعیت در بیمارستان که خود یک محیط آلوده است بدون شک باعث افزایش و ابتلا مردم به بیماری های دیگر خواهد شد. ازدحام مردم، بروز مسائل و شیوع بیماری های دیگر را به دنبال خواهد داشت.

 • تجمع بیماری زا در مراکز درمانی

فاطمه کاظمی- همدان: با انتشار خبر ابتلای یک شهفرایند همدانی به ویروس کرونا که البته فوت شد، همچنین بستری شدن چند شهفرایند مشکوک به این ویروس در بیمارستان فرشچیان سینا، حالا شهفرایندان با تصور این که مبادا من هم کرونا گرفته باشم به بیمارستان ها و مراکز درمانی هجوم آورده اند. رئیس سازمان نظام پزشکی همدان در این باره می گوید: مهم ترین توصیه ما به شهفرایندان در این روزها خودداری از مراجعه غیر ضروری به مراکز درمانی است. چون همین تجمعات عامل مهمی در انتشار ویروس کروناست. فراموش نکنیم که خطر ابتلا به آنفلوانزا از شهر ما برطرف نشده است. علیرضا مدرکیان می افزاید:

درباره علائم ویروس کرونا در رسانه ها اطلاع رسانی کافی شده و اگر شهفرایندان این علائم را ندارند لطفا از مراجعه به بیمارستان ها و مراکز درمانی خودداری نمایند. چون اگر کرونا هم نگیرند ممکن است به ویروس آنفلوانزا و حتی سرماخوردگی مبتلا شوند. به ویژه این که در فضاهای شلوغ بسته و بدون تهویه احتمال ابتلا به این بیماری ها بیشتر می گردد.

 • از بیماری های دیگر غافل نمی شویم

اشکان دنیا آرای - مازندران: موج نگرانی خانواده ها نسبت به شیوع کرونا در استان سبب شده حساسیت روی علائم سرماخوردگی بیشتر گردد و به همین دلیل تا حدودی مراجعات به مراکز درمانی افزایش یافته است. این موضوع را یکی از پزشکان شهر ساری نیز تایید می نماید و می گوید: طی روزهای اخیر مراجعات ناشی از سرماخوردگی حتی با نشانه های عادی افزایش یافته که نشان می دهد جامعه نسبت به این موضوع حساس شده است. افزایش مراجعات، خدمت رسانی به مراجعه نمایندگانی که بابت سایر بیماری ها و مسائل جسمی به مراکز درمانی می فرایند را مختل می نماید. پیغام وحدت نیا یکی از شهفرایندان اهل نکا در این باره بیان می نماید: این نگرانی وجود دارد که با توجه به تمرکز مسئولان بر بیماری کرونا و مراکز ارائه دهنده خدمات ویژه این بیماری، سطح کیفی خدمات در سایر مراکز درمانی کاهش یابد.

از سوی دیگر بعضی شهفرایندان هم نگران احتمال ورود بیماران مبتلا به کرونا به مراکز درمانی عمومی هستند. رابعه رحیمی شهفرایند آملی می گوید: ممکن است بعضی افراد ندانند که به کرونا مبتلا هستند و به مراکز درمانی عمومی بیایند. در این صورت احتمال شیوع بیماری حتی در مراکز درمانی هم وجود دارد. اما رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران تاکید می نماید در هر دو مورد شرایط مازندران مطلوب است. سیدعباس موسوی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان این که اختلالی در ارائه خدمات مراکز درمانی این استان ایجاد نشده است، اظهار می نماید: همه مراکز درمانی بدون کمترین مشکل و مانند روال گذشته در حال ارائه خدمات هستند اما از خدمت رسانی به سایر بخش های درمانی غافل نیستیم و خدمات درمانی مانند گذشته ارائه می گردد.

 • به پزشکان هم حق می دهیم

یکی از مراجعان به درمانگاه شبانه روزی حضرت ابوالفضل (ع) یزد می گوید: کمی تب داشتم و به همین دلیل به درمانگاه مراجعه کردم، اما برخورد پزشک اصلا خوب نبود و با لحن بدی به من گفت شما حتی نیم درجه هم تب ندارید. آن لحظه احساس بدی داشتم چون شدیدا دچار ترس از کرونا شده ام. اما به پزشک هم حق می دهم چرا که خودم از ساعت 8 تا 11:30 معطل ماندم تا نوبتم گردد. او هم باید خسته شده باشد از این همه حجم مراجعه که بعضی از آنها شاید بی فایده باشند. مسئول بخش پذیرش این درمانگاه هم بیان می نماید: در چند روز اخیر با افزایش بیش از 30 درصدی مراجعه مردم روبرو شده ایم.

کسانی که به تصور کرونا حتی برای یک تب ساده هم مراجعه می نمایند. البته نمی گردد گفت که همه مراجعات توهم کرونا است، چرا که صبح دیروز یکی از مراجعان به تشخیص پزشک درمانگاه مشکوک به ویروس کرونا بود و به شبکه بهداشت تفت ارجاع داده شد. اما با وجود این حجم از مراجعات با مسائل زیادی برای پذیرش بیماران دیگر که مسائل اساسی دارند، روبرو هستیم. مردمی که برای فشار پایین یا بالا و احتیاج به ویزیت پزشک برای تزریق سرم به اینجا مراجعه می نمایند هم باید ساعت های زیادی معطل بمانند که خود خطرات زیادی دارد.

 • کلینیک های درمانی دولتی، شلوغ تر از همواره

فرشته رضایی - رشت: مراکز درمانی دولتی و عمومی رشت هم این روزها با تجمع بیش از حد بیماران روبرو است. مجبوبه پارسایی شهفرایند رشتی می گوید: به دلیل درد مفاصل به درمانگاه امام رضا(ع) مراجعه کردم اما اینقدر شلوغ بود که ناچار به ترک این مرکز درمانی شدیم. محمود شباهتی دیگر شهفرایندی که در مسکن مهر رشت زندگی می نماید، می گوید: تنها مرکز درمانی این شهرک به دلیل مراجعه مردم سایر مناطق، آنقدر شلوغ است که ساعت ها در نوبت می مانیم. سیدحسن میری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان درباره افزایش مراجعه شهفرایندان به مراکز درمانی اظهار می نماید: بعضی از کلینیک ها با هماهنگی تعطیل شده اند تا ورود بیماران مشکوک موجب آلودگی محیط های پزشکی و انتقال ویروس به کادر درمانی و یا دیگر شهفرایندان نگردد. خواهش ما از مردم این است جز در موارد ضروری به دکتر مراجعه ننمایند. اکنون بسیاری از پزشکان و پرستاران ما درگیر این بیماری شده اند و تمام کوشش ما کاهش راه های انتقال و بهبود بیماران بستری است.

 • تمرکز روی کروناست

پوپک قاسمی - اردبیل: در اردبیل و بسیاری از شهرهای استان هم شهفرایندان از کنسل شدن وقت دکترهای تخصصی از جمله دندانپزشکان گلایه دارند. آنها هم معتقدند کرونا فرایند پیگیری درمان سایر بیماری ها را تحت تاثیر قرار داده است. هر چند در بیمارستان فاطمی اردبیل بخش های مربوط به جراحی های داخلی و مغز و اعصاب و ارتوپد همچنان به فعالیت روزمره خود ادامه می دهند. قدرت اخوان اکبری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در این باره می گوید: این درست که توجه ویژه به کنترل کرونا داریم اما این باعث غفلت از سایر حوزه های درمان نشده است و کادر درمانی تمام بخش های بیمارستان ها، درمانگاه و کلینیک ها به وظایف خود عمل می نمایند.

به گفته یکی از پزشکان قمی علاوه بر شیوع قابل توجه ویروس کرونا، قم با موج آنفلوآنزا هم روبرو است و در این باره بحران قابل توجهی وجود دارد. اما مردم و شاید مسئولان و رسانه ها از این موضوع غافل شده اند

کرونا و ویروسش به سرعت در حال پخش است اما اینها تنها مشکل مردم نیستند، بلکه بسته بودن مطب بعضی پزشکان متخصص هم به چالشی برای مبتلایان به دیگر بیماری ها به ویژه مراجعه نمایندگان شهرستانی تبدیل شده است

 • ازدحام مردم در مراکز درمانی

قم به عنوان کانون شیوع کرونا شرایط چندان مساعدی ندارد. هر چند که هیچ یک از مسئولان حوزه بهداشت و درمان حاضر به گفت وگوی رسمی درباره شرایط نشدند، اما شنیده ها حاکی از آن است که بعضی محدودیت ها و البته مراجعه قابل توجه مردم مسائل زیادی را برای خدمات رسانی به بیماران واقعی ابتلا به کرونا ایجاد نموده است و مردمی که در پیدا کردن مرکزی برای بیماری غیر از کرونا دچار سردرگمی شده اند. هر چند که به گفته مسئولان، بیمارستان شهید بهشتی قم تمام اقدامات تخصصی و کارهای فوری حوزه درمان را پوشش می دهد اما باز هم با توجه به درگیر شدن بخش زیادی از بیمارستان های قم به موضوع کرونا، مردم با کمبود خدمات رسانی و سردرگمی برای مراجعه به مراکز درمانی روبروند.

به گفته یکی از پزشکان که نامش را عنوان نمی نماید، علاوه بر شیوع قابل توجه ویروس کرونا، قم با موج آنفلوآنزا هم روبرو است و در این باره هم بحران قابل توجهی وجود دارد. اما مردم و شاید مسئولان و رسانه ها از این موضوع غافل شده اند. او می گوید: در حال حاضر 2 بیمارستان تخصصی برای بیماران کرونایی در نظر گرفته شده اما قرار است این تعداد افزایش پیدا کند. این پزشک درباره انتقاد مردم از ارائه نشدن خدمات برای دیگر بیماری ها بیان می نماید:

مردم حق دارند اما باید این مساله را هم در نظر داشت که اکنون مصالح کل استان و حتی کشور در میان است و به همین دلیل تمرکز بیشتر بر کنترل کروناست. ضمن این که ما با کمبود کادر درمانی هم روبرو هستیم. بعضی خانواده ها که فرزند پرستار در بیمارستان ها دارند، اجازه حضور آنها را نمی دهند. نمی توان مانع نگرانی آنها شد ولی با این شرایط دیگر نیروهای ما سه شیفت به صورت مداوم و بدون خواب کار می نمایند و روزهای سختی را پشت سر می گذارند.

پرستار یکی از بیمارستان های قم می گوید: این روزها بیمارستان خیلی شلوغ شده است. همه جا پر از آدم است؛ جلوی درمانگاه، جلوی اورژانس، سالن انتظار و صف عابر بانک. همه بخش ها پر است. بعضی دوستانم دیگر نمی آیند و بعضی دیگر شبانه روزی کار می نمایند. ای کاش مردم درک نمایند که اگر بیماری حادی ندارند به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه ننمایند. ما قرنطینه درست و حسابی نداریم و اگر یک بیمار کرونایی در بیمارستان باشد کل مرکز آلوده می گردد.

 • منبع: خبرنگاران 7 اسفند

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 516

به "دردسر کرونا برای آنفلوآنزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دردسر کرونا برای آنفلوآنزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید