با این شیوه سیلاب شهری را کنترل کنید

به گزارش یزد بلاگ، سیلاب و روان آب های سطحی غیرقابل کنترل در شهرها، معضلی است که علیرغم وجود همیشگی، در فصول بارندگی یکی دو سال اخیر بسیاری از مردم و مسئولان را کلافه نموده است. محققان کشور برای برطرف این مشکل، استفاده از مخازن ذخیره ای را توصیه نموده اند.

با این شیوه سیلاب شهری را کنترل کنید

به گزارش یزد بلاگ، حوزه های شهری، مناطقی با تمرکز بالای فعالیت های انسانی بوده که از ویژگی های آن سطوح نفوذناپذیر گسترده و وجود آبراهه های ساخت دست بشر است. سیل گرفتگی در مناطق شهری در پی ناکارآمدی سیستم های زهکشی شهری، موجب وارد شدن خسارات زیاد به ساختمان ها و دیگر زیرساخت های عمومی و خصوصی می گردد. گذشته از این، سیل گرفتگی خیابان ها می تواند موجب کند شدن و یا توقف کامل رفت وآمدها شده و همچنین پیامدهای غیرمستقیم ازجمله قطع تردد و از دست رفتن فرصت های تجاری را به همراه داشته باشد.

در دو دهه اخیر به اعتقاد متخصصان، برای کاهش عوامل زیان آور سیلاب در پی توسعه شهرها، شیوه های جدیدی باهدف بهبود نتایج زیست محیطی، مالی، و اجتماعی گزینه های پیش روی مدیریت سیلاب شهری، در دنیا توسعه یافته است. راه چاره طراحی توسعه پایدار سیستم زهکشی یا به اصلاح توسعه کم اثر، طیف وسیعی از روش ها را به منظور نگهداشت، نفوذ، یا تصفیه رواناب های رگباری در محیط های شهری شامل می گردد. این روش ها شامل اقدامات سازه ای مانند احداث حوضچه های نگهداشت، تالاب و دریاچه های مصنوعی، علفزارها، مخازن جمع آوری آب باران، نگه دارنده های زیستی، پوشش نواری گیاهی و ترانشه های نفوذ هستند.

در همین رابطه، محققان کشور، پژوهشی را به اجرا گذاشته اند که در آن احداث مخازن ذخیره جهت کاهش سیلاب شهری مورد آنالیز واقع شده است.

هدف از انجام این تحقیق، ارزیابی کاربرد مخازن ذخیره به عنوان یکی از روش های سازه ای توسعه کم اثر، برای حذف یا کاهش سیلاب های ناشی از بارندگی در شبکه جمع آوری و انتقال زه آب های سطحی بخشی از حوزه شهری با تمرکز روی شهر بابلسر بوده است.

در این تحقیق، پژوهشگران مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران از شبیه سازی فرآیند بارش- رواناب در سطح حوضه و روندیابی رواناب در شبکه های زه کشی با استفاده از مدل کامپیوتری به نام SWMM استفاده نموده و از این طریق، نقاط بحرانی شهر را شناسایی کردند.

بر اساس یافته های این تحقیق که در نشریه مهندسی عمران امیرکبیر وابسته به دانشگاه صنعتی امیرکبیر منعکس شده اند، احداث مخازن ذخیره به صورت موازی و با همان ابعاد و محل احداث حالت سری، باعث می گردد که هیچ گونه آب گرفتگی در حوزه شهری به وجود نیاید و این موضوع، نشان دهنده عملکرد بهتر واحدهای ذخیره موازی نسبت به واحدهای ذخیره سری است.

در این رابطه، ولی الله کریمی، محقق بخش تحقیقات حفاظت خا ک و آبخیزداری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران و همکارش در این پژوهش اظهار داشته اند: مخازن ذخیره از روش های سازه ای مناسب در کاهش اثرات مخرب سیلاب است. واحد ذخیره را می توان به دو صورت سری و یا موازی در شبکه احداث کرد که هریک مزایا و معایبی دارد.

به بیان این محققان، مخازن ذخیره سری در راستا پیوند بین دو گره به صورت برخط تعبیه می شوند و آب گره بالادست به طور کامل وارد آنجا شده و پس از پر شدن، به صورت جریان سرریزی وارد گره بعدی و شبکه می گردد. این حالت هزینه کمتری داشته ولی کارآیی آن نیز کم خواهد بود. اما در مخازنی که به صورت موازی با شبکه ساخته می شوند، از محلی بالاتر از کف یک گره، مجرایی به مخزن ذخیره متصل می گردد و محل خروجی مخزن نیز بالاتر از کف مخزن قرار گرفته و با یک مجرای انتقال آب، به گره پائین دست متصل می گردد.

آن ها می افزایند: این روش یعنی روش موازی، هزینه بیشتری نسبت به روش سری دارد، اما نظر به این که ورود آب به داخل مخزن منوط به وجود حداقل عمق معین جریان آب در گره ورودی است لذا در شدت جریان ها یا اصطلاحاً دبی های کم، جریان وارد مخزن نشده و در مواقع پیک سیلاب بیشترین کارآیی را دارا خواهد بود.

نتایج این پژوهش علاوه بر توصیه به استفاده از مخازن برای کنترل سیلاب، بهره گیری از مدل های شبیه سازی هیدرودینامیکی سیلاب را نیز به منظور ارزیابی سناریوهای مختلف مدیریت سیلاب شهری مورد تأکید قرار می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 714

به "با این شیوه سیلاب شهری را کنترل کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این شیوه سیلاب شهری را کنترل کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید